Citat:Olovni pečat velikog župana Stefana Nemanje, predmet od izuzetne istorijske i kulturne vrednosti srpske kulture, stavljen je na aukcijsku prodaju zakazanu za 6. i 7. maj. To je objavila aukcijska kuća sa Malte, uz objašnjenje da je u pitanju olovni pečat, iz druge polovine 12. veka i izuzetno redak predmet.
Citat:NA lokalitetu Mitropolija u Gornjačkoj klisuri kod Petrovca na Mlavi, u toku su arheološka istraživanja koja sprovodi Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture Smederevo, u okviru projekta koji finansira Ministarstvo kulture i informisanja.
Citat:ARHEOLOŠKA istraživanja u Smederevskoj tvrđavi, u sektoru Varoške kapije, završeni su pre više od godinu dana, a čitava prethodna godina izgubljena je u pripremama za nastavak projekta uređenja ulaza u prostor nekadašnje srpske srednjevekovne prestonice.
Citat:КАКО ЈЕ НАЈЛЕПШИ СРПСКИ ПСАЛТИР ПОСТАО МИНХЕНСКИ: Библиотека деспота Ђурђа Бранковића расута по свету
НАЈВРЕДНИЈУ средњовековну владарску библиотеку у Србији имао је деспот Ђурађ Бранковић. Један од најобразованијих српских владара, брижљиво је сакупљао и чувао вредне рукописе који су били смештени у дворској капели у Малом град Смедеревске тврђаве.
Citat:Na aukciji Leu Numismatik u Švajcarskoj nedavno je prodat olovni viseći pečat Petra, upravitelja i arhonta Srbije. Ovaj pečat je izuzetno bitan za srpsku srednjovekovnu istoriju jer predstavlja trenutno jedini i najraniji materijalni dokaz, izuzev pisanih izvora, na kome je ispisano Srbija.
https://luftika.rs/prodat-petrov-pecat-najstariji-q/
Појавиле су се релативно најновије фотографије са локалитета тврђаве Ждрело, са којима до сада може да се најбоље сагледа положај.
Оно што сам могао да закључим, тврђава је огромних димензија (500м дужине и то без места где је клисура преграђивана зидом и кулама мотриљама, ширине 80 до 150 м)
Видљив је приступ са горње стране и видљиви су остаци кула и вероватно горњег улаза у горњи град. Управо ту је јасно видљив и вештачки ров.
Јасно се уочавају рударска окна на литицама, немогуће је замислити колико је ту било дрвених рампи које су то све повезивале.
Врло могуће да је и манастириште било део града.
Било би јако занимљиво да се лоцирају места где је клисура била преграђена и да ли је са супротне стране било кула.
Испод слика ћу дати мало појашњење, врло могуће да и грешим у претпоставкама.
Одокативно лоцирање на основу фотографија
Прилаз преко планине Вукан, од бодљикавог растиња у топлим месецима скоро потпуно непроходан, зато мислим да постоји стаза кроз шуму са десне стране, а прилаз до остатака је верање уз сајлу кад се стигне до самих литица.
Јасно уочљиви остаци кула и вероватно улаза. Јасно уочљив вештачки ров испред, који се наставља на природни усек.
Зимске фотографије откривају више рударских окана и колико је сам терен непроходан.
Да ли је ово шљака од рударења ?
Ово је можда Манастириште, нисам сигуран.
Поглед из правца куле на први венац планина изнад каменолома, Ждрело је на другом венцу.
Положај куле у централном делу слике, видљива и два окна.
Далековод је непосредно испод куле.
Још једно окно ?
Манастириште или...?
Кула.
Зидине горњи град ?
Манастириште, зидине или можда чак остаци преграде клисуре ?
Каменолом у позадини као оријентир. Кула у горњем десном углу. Видљиво више окана.
Поглед преко куле ка Манастиришту, уочљиво зеленило борова, као на првој слици.
Сада ми апсолутно није јасно где се тачно налази град.
Прошли пут сам Ждрело лоцирао изнад малог и великог каменолома, али фотке говоре нешто друго. Међутим она локација кула и улаза одозго са Вукана одговара овој првој локацији ?
Као да је на првој локацији град, а ово где су рударска окна и где је кула, као да је заштитна тврђава тих рудника. Клисура изгледа као да је била затворена са обе стране на два места, код каменолома и код испоснице.
Сам ПДФ рад говори о читавом том простору, а Манастириште је у средини. Као да су постојала два комплекса, више мање повезана.
Ако је тако, онда је ово место било огромно, у рангу Звечана и Новог Брда.
radionica1 ::Napisano: 15 Jun 2017 1:15
"...SREDNjOVEKOVNI GRAD ŽDRELO
Na sedlu između Velikog i Malog Vukana nalaze se ostaci utvrđenog naselja iz starijeg gvozdenog doba. Na lokalitetu Ladne vode, na izlazu Mlave iz Gornjačke klisure, nalazilo se keltsko utvrđenje koje je, na žalost, uništeno radom kamenoloma. Srednjovekovni grad Ždrelo sa čitavim fortifikacionim sistemom, na obe obale Mlave, jedan je od značajnih srednjovekovnih spomenika Srbije. Ostaci njegovih kula i badema vidljivi su i danas na lokalitetima: Uzengija, Jerinina kula, Dasu Mik i Jezevac..."
znači da su sigurni da je zadužbina Cara Dušana...
poređenje sa Svetim arhanđelima kod Prizrena...
Ima smisla da je Dušan hteo da osigura sever zemlje i učvrsti vlast na severu jedan od metoda građenje episkopije..
Ali znamo da posle smrti Cara Dušana već 1359 imamo jedan veliki napad Mađara na Šumadiju i verovatno ovaj kraj..
Što se tiče tvrđave u blizini crkve na Venčacu iznad nje je bila Rimska tvrđava a znamo da su se na njihovim temeljima često obnavljale i pravile srednjevekovne tvrđave u Srbiji tako da pitanje ostaje i mogućnost da je ta tvrđava na Venčancu ,po nekom teorijama i naziv venčac je dobijen po njoj jer se zvala venac tvđava,bila aktivna i u to vreme,možda se u budućnosti to arheološki dokaže ili opovrgne.
P.S-biće ovo kad se uredi slično Dićima kod Ljiga zbog ostataka nadgrobnih ploča oko crkve,samo neuporedivo grandioznije zbog veličine crkve i groblja pored,neko bi mi i zamerio što ih poredim .
P.S.S-najbolje da obnove crkvu ali znam da sada to deluje previše zahtevno.