Citat:АНАЛИЗА мале шипке метала правоугаоног пресека на чијем врху је угравирано оштећено ћириличко слово, потврдила је да се у селу Памбуковица крај Уба налазио Мркшин манастир, једна од најзначајнијих српских средњовековних штампарија.
https://www.novosti.rs/c/reportaze/vesti/1254494/o.....nski-dokaz
Citat:АРХЕОЛОШКА истраживања у требињском Музеју Херцеговине, открила су да је сахат-кула из 18. века, надзидана на средњовековне темеље, за које се претпоставља да су епископско седиште и палата, у којој су столовали и Немањићи, а међу њима и краљица Јелена Анжујска, која је из Требиња владала српским земљама крајем 13. века.
https://www.novosti.rs/c/reportaze/vesti/1254867/p.....jem-crkvom
Citat:Prošle jeseni, posle više decenija, počela je obnova Lazarevog grada. Radovi na konzervaciji i restauraciji bedema i kula nastavljeni su ovog leta. Pored ovih radova vršiće se i arheološka istraživanja
https://informer.rs/srbija/vesti/448755/foto-nasta.....trazivanja
Било би лепо да избегну ту карикатуру старе ћирилице, па на вољу транскрипција савременом или и изворно. Мислим на јадне титле.
Овако је као када вицкасти Амери пишу своје латинично Р наопако, попут руског ЈА, али на месту Р, када покушавају да буду "духовити" на рачун ћирилице.
Ништа гледе колеге Свевида већ Мраморја, о које (не) удара море.
Bane san ::Било би лепо да избегну ту карикатуру старе ћирилице, па на вољу транскрипција савременом или и изворно. Мислим на јадне титле.
Овако је као када вицкасти Амери пишу своје латинично Р наопако, попут руског ЈА, али на месту Р, када покушавају да буду "духовити" на рачун ћирилице.
Ништа гледе колеге Свевида већ Мраморја, о које (не) удара море.
У опису овог видеа постоји натпис на савременој ћирилици, али могу вам рећи да ми се стара много свиђа. Једно писмо свих Словена.
Srednjovjekovni epitafi nisu nimalo jednostavni za transkripciju i čitanje, a ponekad i za razumjevanje. Često postoje lokalne osobenosti u pisanju određenih fonema, jedno slovo se piše na više načina, često je klesar (kovač) nepismen, najčešće su epitafi jako isprani uslijed djelovanja atmosferalija i čitanje se radi i prstima. Ponekad ujutro epitaf i ne primjetite, pa ga onda uveče vidite...
To je ozbiljan i jako mukotrpan posao, da ne pominjem da i u literaturi ima mnogo grešaka i zato sam rekao da ne znam šta je to "karikatura stare ćirilice" i da smatram da je urađen dobar posao.