Srednjovekovne tvrđave na teritoriji Srbije i njihova konzervacija, rekonstrukcija i revitalizacija danas

4

Srednjovekovne tvrđave na teritoriji Srbije i njihova konzervacija, rekonstrukcija i revitalizacija danas

offline
  • Istoričar
  • Pridružio: 02 Sep 2012
  • Poruke: 291
  • Gde živiš: Moskva, Rusija

Napisano: 16 Feb 2015 11:36

Ovo sto je reko itcolonel u vezi Ljubostinje...nama profesor nije pricao nista u vezi toga.. Bebee Dol

ne vredi nece slike da okaci..a bas imam u visokoj rezoluciji... Neutral

Dopuna: 16 Feb 2015 11:58













Evo uspeh neke od slika da okacim, ali to nije sve imam jos ali su prevelike 4608 x 3456 Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Mig 29 kad govoriš o profesoru jel to misliš na Dejana Ječmenicu jer on voli da vodi studente po Srbiji. Što se tiče Ljubostinje tu je problem kao i kod većine drugih manastira što su se njima do skora skoro isključivo bavili istoričari umetnosti koji se (čast retkim izuzecima) nisu ni trudili da određeni hram stave u istorijski kontekst. dalje i oni su hramove izučavali da tako kažem po horizontali tj kad je reč o značajnim manastirima radili su samo srednji vek. Došli Turci i čiča - miča gotova priča. Onda kada neka stvar uđe u literaturu kao da se podrazumeva nastane belaj dok se takva "činjenica" ne promeni bar u široj javnosti. Čak i 90% studenata istorija kad bi došlo da prisustvuje nekom ozbiljnom naučnom skupu bi se čudom čudilo onom što tamo čuje i pitalo pa šta to učimo na fakultetu. Evo jedan prost primer.
Ni jedan ozbiljan srednjovekovac ne bi bez ograde napisao da su Srbi izgubili bitku na Kosovu. Otkad je Tripković pre 40 i kusur godina objavio ugarska dokumenta iz njihovog napada na Srbiju u jesen 1389. godine mi odlično znamo da niti su Srbi izgubili "carstvo" na Kosovu niti su "svi izginuli". Jer postavlja se pitanje - ako su izginuli na Kosovu ko dočekuje ugarsku vojsku koju predvodi lično ugarski kralj i prihvata otvorenu bitku negde kod Batočine. Dolazi do žestoke bitke na otvorenom polju, na kraju Ugri pobeđuju ali ipak u nastavku kampanje Srbi proteruju Ugre preko Dunava. Iz ugarskih izvora znamo da je u toj bici kod Batočine učestvovalo oko 12.000 njihovih vojnika tako da ni Srba nije moglo da bude mnogo manje. Ko se to tukao sa Ugrima kod Batočine ako su svi izginuli na Kosovu. U stvari, na osnovu povelje manastiru sv. Pantelejmona na Svetoj Gori mi znamo da je bar pet - šest Lazarevih vojvoda preživelo Kosovo uključujući i njegovog vrhovnog komandanta nad trupama velikog vojvede Nikole Zojića. Preživeli su i vojvode Mihailo od Morave i Obrad Dragosaljića kao i još neki da ne nabrajam.



offline
  • Pridružio: 14 Apr 2014
  • Poruke: 1424

Што се тиче битке против Мађара из 1389. тада су Србима дошле у помоћ Бајазитове трупе, и сви заједно су избацили Мађаре из Србије., зар не?

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Napisano: 16 Feb 2015 18:15

Tada nisu došle Bajazitove trupe u pomoć. Neposredno nakon Kosovske bitke osmanske trupe su se povukle čak u Malu Aziju gde je započeo gradjanski rat medju njima. Osmanlije sve do kraja 1391. godine ne uzimaju nikakvo učešće u dešavanjima u Evropi, bar ne značajnije.
Interesantno je da neka nova istraživanja zapadnih orijentalista pokazuju da Jakub najverovatnije nije bio ubijen tokom same bitke nego da je gradjanski rat beseneo upravo izmedju Bajazita i Jakuba. Naime otkriven je novac koji je je kovao Jakub u hidžraskoj godini koja pada u 1389/90. godinu.
Pitanju pada pod osmansku vrhovnu vlast se niko u Srbiji nije bavio možda u zadnjih sto godina bar ne ozbiljno. Usvojeno kao vjeruju da je do Miličine ponude došlo neposredno po bici i to na osnovu vrlo sumnjivih osmanskih hroničara. U najnovijim istorijama Osmanskog carstva pisanim i na zapadu i na istoku, a na osnovu novih istraživanja, prihvaćeno je da je do tog sporazuma došlo tek 1391. godine i to na inicijativu kneginje Milice kojoj je trebala pomoć u sukobu sa Ugrima i Vukom Brankovićem. Čak se smatra da je do osmanskog napada na zemlju Brankovića i pada Skoplja 1392. godine došlo na Miličin zahtev.

Dopuna: 16 Feb 2015 18:16

Na žalost kod nas o tome niko ne izjašnjava. Ja lično smatram da ova nova teorija ima rezona ...

offline
  • Istoričar
  • Pridružio: 02 Sep 2012
  • Poruke: 291
  • Gde živiš: Moskva, Rusija

Jeste bas na njega mislim. Vidis, on je nama to nikad nije spominjao, niti Tripkovica, bitku kod Batocine.

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

Kad se vec pominje Batocina ona je bila zupa i imala je tvrdjavu ili neki utvrdjeni objekat na brdu iznad grada u sadasnjem selu Gradina i nije cudno sto se selo tako zove.Svaka zupa je imala utvrdjeni vlastelinov zamak a neke i ozbiljne tvrdjave u zavisnosti od bogastva vlastelina.Jagodina je imala zamak na Djurdjevom brdu.

Od manje poznatih tvrdjava u Sumadiji i tadasnjem severu zemlje koje su branile prilaze od napada Madjara ili bile u njihovom posedu nala ze se Slovac,Aniste na uscu Ljiga u Kolubaru veoma strateski bitna,Goluban u selu Visevac rodnom mestu Karadjordja,da pomenemo i Bakiceve dvore na Vencacu mada su iz kasnijeg perioda Despotovine i pripadali su zadnjen Srpskom despotu Pavlu Bakicu.

Zatim idu vec pomenute i poznate tvrdjave na Rudniku .Ostrovica ,Rudnik i Srebrenica kod Stragara letnjikovac Srpskih Despota,zatim ispod Rudnika Treska ili Nevide kod Milanovca ,poznati Borac pa Cestin ispod Kragujevca.
Sto se tice Bitke kod Batocine i ja za to prvi put cujem pod tim imenom sa striktnim pominjanjem imena mesta i Bitke i drago mi je da podaci postoje.
Madjari su vecinom napadali preko Ljiga ka Rudniku a ovo moze da bude izuzetak i stratesko iznenadjenje.
U svakom slucaju imali su pocetnog uspeha i zauzeli su Sumadiju kao i gradove Tvrdjave Cestin i Borac to se vidi u poveljama Zigmunda gde se hvali ratnim uspesima protiv sizmatika.
Zbog tog pritiska Madjara sa Severa Knjeginja Milica je napravila savez sa Bajazitom ,dala mu cerku a on njoj deo trupa koje su sa Srpskm trupama potisnule Madjare na Sever.

Da je preziveo deo vojske na Kosovu i da se suprostavio Madjarima kod Batocine u to netreba sumljati.
Da podjemo od statistike.Srpska vojska na Kosovu 1389 nije mogla da ima vise od 15 000 vojnika od toga po 3000 Bosanci u Vuk a 9000 mozda 10 000 Lazar.
turska vojska je najverovatnije imala 35 000 vojnika i 5 000 komora i zanatlije ,ukupno 40 000.
Kad su se krila povukla iz bitke tj Bosanci i Vuk ,Turci su opkolili sredinu ,zarobili Lazara i pogubili.

Lazar je bio u prvim borbenim redovima tako da su sigurno oni pozadi uspeli da uvide i izbegnu okruzivanje ili da se iz obruca probiju ,mora da ih je bilo bar 3 000 ,dok su trupe napred sa Lazarom bile okruzene i unistene[primer bitka kod Kane]
Posto je Murat poginuo najverovatnije planiranim napadom dela srpskih vitezova [logicna ratna taktika,ponovili su je i Madjari na Mohacu ali bez uspeha]Turci su se odmah povukli bez gonjenja ostatka srpske vojske u pravcu Jedrena,jer su odmah morali da izaberu Vladara inace zemlj upada u nestabilnost.

Moguci epilog bitke ,Srbi izgubili 7 000 vojnika od 15 000,16 000 .
Turci izgubili oko 15 000 od 35 000 sto su ogromni gubici i vladara sto je razlog za hitno povlacenje.

Sto otprilike znaci da je Srba kod Batocine bilo ne vise od 6 000 a madjara 12 000 uz veliku prednost Madjara u oklopnoj konjici jer je srpska desetkovana na Kosovu,tako da pobeda Madjara u otvorenoj bici i zauzimanje Sumadije nije nista nelogicno.

Sto se tice ponasanja Vuka Brankovica posle bitke ono nista nije cudno jer su se tada svi ponasali u skladu sa situacijom,ako mogu da jacaju oni jacaju.Tako da je Vuk sigurno imao ambicije da postane vladar cele Srbije ,tako da potez knjeginje Milice i okretanje Turcima nije nista cudan,to su bila pragmaticna vremena gde je licni interes bio iznad interesa idrzave i naroda onako kako mi danas to dozivljavamo.
Najbolje procitat Fajfricevo stivo o velikom zupanu Nikoli Altomanovicu

offline
  • djboj  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 06 Jul 2010
  • Poruke: 1282

BSD ::Posto smo poceli pricu oko obnove Stupova evo mog skromnog doprinosa, ali ne nadjoh gde su mi slike stare Pavlice iz IX veka da vidite sta mi radimo.

Ево једне Smile

offline
  • djboj  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 06 Jul 2010
  • Poruke: 1282

http://www.magacin.org/2015/02/27/kulic-zaboravljeni-grad/
Кулич – заборављени град
Село Кулич налази се непосредно поред ушћа Мораве у Дунав. Истоимени и заборављени српски град приказао је Каниц, 1892. године, као војну станицу Kаструм Мајорум. Међутим, тај српски град налазио се тада на ушћу у Дунав, на левој обали реке Мораве. Првобитно утврђење на овом месту било је у правцу пута Виа Милитарис римске линије утврђења према Дунаву. Овиме се искључује предпоставка А. Дерока, да се на овом месту налазила Цастра Аугустрофлавеиниса. На овом месту, Диоклецијан је победио 285. године свог супарника Норина. Много векова касније, на месту античког Каструма касније војне постаје, помиње се српски средњевековни град Моравиште лоциран 70-их година претпрошлог века као тачно место града Кулича.

offline
  • djboj  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 06 Jul 2010
  • Poruke: 1282

http://www.beogradskatvrdjava.co.rs/?page_id=140
Интерактивна мапа

offline
  • djboj  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 06 Jul 2010
  • Poruke: 1282

Banjska i Zvecan - 3d rekonstrukcija - Igor Bjelic

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 715 korisnika na forumu :: 4 registrovanih, 1 sakriven i 710 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: anta, Griffon vulture, pirke96, ruso