Srednjovekovne tvrđave na teritoriji Srbije i njihova konzervacija, rekonstrukcija i revitalizacija danas

41

Srednjovekovne tvrđave na teritoriji Srbije i njihova konzervacija, rekonstrukcija i revitalizacija danas

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1267
  • Gde živiš: Srbija

ltcolonel ::Napisano: 14 Mar 2016 18:59

Radionice ja sam zbog grada Stalaća izginuo na jednom naučnom skupu još davne 1989. godine. Zbog toga sam morao da skoro 15 godina napustim bavljenje srednovekovnom istorijom. Kasnije mi se taj akademik izvinio zbog tog napada i u monografiji Srednjovekovni gradovi ... prihvatio sve moje stavove koje sam izneo 1989. godine. Problem sa Dušicinom knjigom je taj što ima pogrešan naslov. Njen naslov treba da bude Grad Stalać u vreme Moravske Srbije jer je Dušica u knjizi objavila samo materijal iz tog perioda a u Gradu Stalaću imaš materijal od Starčeva, preko svih mogućih praistorijskih faza (osim Vinče), pa preko Rima (III - IV vek sigurno), pa rane Vizantije (VI vek), Prvog Bugarskog carstva i Vasilija II Bugaroubice (X - XI vek), srpskog srednjeg veka (XIII - XV veka), osmanskog perioda do austrijske vladavine početkom XVIII veka. Ko čita Dušicinu knjigu steći će utisak da u Stalaću imate 95% materijala iz Moravske Srbije a svih ostalih perioda ima 5%. A stvarnost je sasvim drugačija. Pored toga ona uopšte nije kopala veliki grad već samo mali grad zato nije mogla ni da uradi rekonstrukciju. Mali grad je veštački poravnat negde oko 1400. godine i tu stvarno nema ništa starije ali čim mrdneš iz tog malog grada imaš sve i svašta. Retko koje utvrđenje ima toliko različitih slojeva (možda Beograd) na jednom relativno malom prostoru. Ukosa i Bedem u Maskaru su opet posebna priča.

Dopuna: 14 Mar 2016 19:06

Trubarevo takođe ima sve moguće faze od praistorije, preko Rima, Vizantije pa do XV veka. U zadnjih 25 godina veoma mnogo su istraživani i Stalać i Maskare i Ukosa i Trubarevo i uopšte Mojsinjske i Poslonske planine. Dule Rašković, Ljubiša Vasiljević, Gordana Čađenović, Marin Bugar pa i moja malenkost su obajvili na desetine radova vezano za te lokalitete (i to u najeminentnijim časopisima i zbornicima radova) ali u Dušicinoj knjizi o tome nema ni pomena. Kao da se od početka osamdesetih godina (kada je ona obajvila svoje poslednje radove na ovu temu) ništa nije dogodilo.
U stvari koliko ja znam knjigu je priredio Marko Popović na svoju ruku. E sad ako je to istina onda me sve ovo i ne čudi ...


Hvala za ove podatke, nisam nikako mislio da provociram niti da zaostravam temu (mislim da ni vi to ne cinite). Jednostavno knjiga mi deluje lepo uradjena, lepa knjiga, na to sam mislio, ja ipak nisam profesionalac Smile
E sad, na tacnosti i i necitiranju drugih istrazivaca, piscu na cast.

Jos nesto colonelo, odvajate lokalitet Trubarevo i Maskare, ja sam stekao utisak da je to isto, samo je razlika u vremenskom sloju ?

Da napomenem i ovde, mene ova tema ISKLJUCIVO interesuje iz poetske i mastarske vizure, mada nikako ne smeta ni sto vise podataka i dokaza sa terena.

Ziveli



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Da pojasnim nešto. Knjiga Dušice Minić kad bi nosila naziv Stalać u vreme Moravske Srbije bi bila odlična ali ovako kako je naslovljena može da izazove konfuziju. Inače ta knjiga je praktično "zabranjena" na odeljenju za istoriju upravo zbog napred navedenih razloga. Šteta je jer bi sa vrlo malo dorade bila odlična.
Odrednice za Stalać i Trubarevo u napred spomenutom Leksikonu srednjovekovnih gradova itd.. sam ja radio tako da mislim da sam odlično upoznat sa tim lokalitetima. Trubarevo i Maskare nisu isti lokaliteti. Maskare je preko Zapadne Morave na 2 do 3 km severno od Grada Stalaća. Reč je o lokalitetu koji ima nekoliko praistorijskih slojeva, zatim slojeve IV - VI i slojeve X-XI vek. Radi se o prilično velikoj ravničarskoj tvrđavi dimenzija oko 135x135 m. Po meni to je u osnovi o tvrđava temeljno obnovljenoj u vreme Prvog bugarskog carstva na osnovi rano vizantijskog utvrđenja (VI vek). Bazilika nađenoj u njoj po meni je takođe iz vremena Prvog bugarskog carstva. Arheolozi koji je sada iskopavaju prihvataju da ima dosta materijala iz X-XI veka ali smatraju da je tvrđava, ovako kako je sačuvana, iz VI veka kao i bazilika. Ja sam imao podršku za moja shvatanja od pokojnog profesora Saleta Jovanovića dok arheolozi koji iskopavaju Maskare samo ponavljaju ono što im rekao Ivanišević. Moje mišljenje uglavnom deli i prof Mišić.
Trubarevo, ovako kako je sačuvano je srednjovekovno utvrđenje (sa starijim slojevima). Nalazi se kod Đunisa i nedaleko od manastira sv. Roman tj oko 18 km južno od Grada Stalaća.



offline
  • Pridružio: 14 Apr 2014
  • Poruke: 1424

Ltcolonel, да ли ужички Стари Град води порекло из римског доба или из средњег века? Да ли је уопште истраживан?

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1267
  • Gde živiš: Srbija

Moze li neko da mi kaze koji grad pretstavlja ova maketa :



Druge dve ovde prikazane su, ako se ne varam, Uzice i Manasija.

Jako lepa umetnickka interpretacija, volim to kad nije do u cigle precizno. Tvrdjava mora da ostavi neki utisak u maketi, akcenat, bilo da se polazi od okoline, stencuge ili reke koja je okruzuje ili nekakvog mita i legende koji su vezani za sam grad, tipa Boracki krs je usnuli zmaj i sl...

U tome je car makete, da bude izrazajna kao slika, a da se sam lokalitet konzervira i reastaurira pravilno.

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 18551

Може да каже онај ко их је поставио. Wink
Конкретно та представља Кључ. Остале три су Смедерево, Манасија и Маркови кули.
Део су сталне поставке Војног музеја у Београду.

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 18551

Мањи оф..

Неки од Рашковићевих радова на тему антике и ране Византије на том простору:


https://www.academia.edu/5915145/Kasnolatenska_i_r....._oblastima

https://www.academia.edu/2184905/Nalazi%C5%A1ta_i_.....rava_river

https://www.academia.edu/7348698/Nis_i_Vizantija_X.....0%9A%D0%90

https://www.academia.edu/2193423/Grad_Stala%C4%87_kapija_Pomoravlja

https://www.academia.edu/2239219/Prilog_poznavanju.....eni%C4%87a

https://www.academia.edu/2238242/Ranovizantijsko_u.....va%C4%8Dka

https://www.academia.edu/2193415/Ranovizantijski_a.....ru%C5%BEju

https://www.academia.edu/1104017/Rekognosciranja_a.....ih_planina

https://www.academia.edu/1104015/Rezultati_rekogno.....nding_area

https://www.academia.edu/1104014/Kasnoanti%C4%8Dka.....protection

https://www.academia.edu/10204159/Prilog_poznavanj....._Jastrebac

https://www.academia.edu/2187753/Ranovizantijska_u.....ru%C5%BEju

https://www.academia.edu/9393260/Rezultati_Rekogno.....e_Trstenik

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1267
  • Gde živiš: Srbija

Napisano: 15 Mar 2016 13:52

Sto of, samo postavljaj.
Tu lezi more podataka, nadam se i skica i rekonstrukcija.
Poslednja istrazivanja od 2000-te na ovamo su meni pogotovo zanimljiva.


Mozda je topla voda za ostale clanove foruma, ali ja se preporodih sa ovim onlajn skidacem fajlova sa scribd-a :

Tekst za link

Kopi-pejst, cik-cak, zacas...
Od kad sam provalio forum, od cetvrtka-petka sam u citanjima, jos i ove najnovije 3d rekonstrukcije, skroz sam se ponovo zagrejao za temu. Oci mi ispadose.

Smile

Mnooogooo hvala za Belu Stenu, to sam trazio godinama, neki jaci podatak, od dva tri pasusa koje sam nailazio.

Ziveli

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1267
  • Gde živiš: Srbija

E, sad nesto sto stvarno raspaljuje mastu:

RAVNA STENA, GRAD, ZAOVINE, TARA

Prolaz uklesan u stenu, ulaz u grad kroz pecinu, fantastican krajolik, neistrazen lokalitet, tragovi crkava i podgradja...
Stvarno lep tekst, bas covek da pozeli da ode i vidi, makar da dise vazduha Smile

http://www.tara-planina.com/zaovine_ravna_stena.html










offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

Ostrvica na Rudniku koju si pomenuo je otprilike izgledala kao naslov Tolkinovig romana ''DVE KULE''.
Peosam se na sam vrh i na njemu se nalazi mesto i ostaci za dve kule i zid koji ih kao most spaja.Prilaz je tako uzak da je 10orica moglo da odbrani kulu.Turci su je strusili ,sumljm da ima predstava savremenika iste.
Podgradje ispod tvrdjave je potkovicasto ali mi se cini da na stazi ka vrhu ima ostataka jedne kule koja je motrila na stazu ka vrhu.Neznam dali je podgradje bilo opasano zidovima...
radionica1 ::
Na Kosmaju postoji brdo Zmajevac (Kosutica) koje je idealno za utvrdjenje i kontrolu pravaca, ali po vrhu je prolazio rov iz I sv. rata i celo podrucje je izbombardovano. Na samom vrhu postoje gomile i gomile kamenja.
Nema nazalost nikakvih tragova za nekom starinom. Takodje, nijedan putopisac ne spominje da se ista nalazilo na ovom brdu, kao ni na samom Kosmaju sto se tice utvrdjenja.
Postoje i legende o dva manastira pored Pavlovca i Kastaljana za koje je nepoznata lokacija.
Jednostavno je moralo biti nekakvo utvrdjenje na prostoru Kosmaja.

objasni mi gde je tacno Zmajevac na Kosmaju .U kom selu je i dali je to neki od 3 vrha ili brdo pored.Tu je bila linija fronta u Kolubarskoj bici pa necude rovovi.Usput mi je ka Beogradu pa mogu da bacim pogled.
Glavna stvar je utvrditi kuda je isao tacno Vija Militaris od Rudnuka do Kosmaja pa sa koje je strane prolazio Kosamaj tu traziti Kastrum i videti gde su bila Rudarska okna.
Posto je kastrum na Vencacu okrenut ka Topoli verovatno je put isao na Krcevac,Belosavce i Stojnik u kom se nalazi veliki Rimski Logor.
Prvi put vidim Ravnu stenu i odusevljen sam.Stvarno deluje kao savrseno mesto za tvdjavu

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1267
  • Gde živiš: Srbija

VJ je postavio link za najnoviji pregled svih iskopavanja na Rudniku (iz 2013.), "U potrazi sa srednjovekovnik Rudnikom" .
Prosto odusevljen, godinama sam tako nesto trazio i verovao da niko nece prikupiti na jednom mestu sva istrazivanja gde bi i mi obicni mogli da nesto procitamo i pokusamo da sagledamo.
Apsolutno najvise o samom izgledu Ostrvice na jednom mestu, ima cak i pokusaja trasiranja celog grada, obavezno pogledaj, ako do sada nisi. Sad mi je mnogo lakse u glavi da pohvatam sve lokalitete na Rudniku, ljudi, pa to je neverovatno.

Na gotovo sva prethodna pitanja sam uspeo da pronadjem odgovore iz ovih VJovih linkova i hvala im sto su me elegantno naterali da se bacim na citanje Wink

Odusevljen sam i sto to nisu vise radovi kucani na pisacoj masini sa crno belim fotokopiranim fotkama, nego lepo sve upakovano, zato i volim da pogledam najnovije radove, kazem, od 2000-te pa na ovamo.

-----------------------------

Zmajevac (Kosutica) se nalazi sa mladenovacke strane, tamo gde se zavrsava Koracica i pocinje Kosmaj, 2 km od manastira Pavlovac ka Kosmaju, sa desne strane puta. Ne moze da se promasi.
Ne samo da je izranjavljano rovovima i kraterima od granata, nego je sa jedne strane veliki kamenolom.
Tu u podnoziju ima i alternativna, magicnija staza do Kastaljana.
Sa samog brda se vidi od Avale do Velike Plane, S. Palanke i Bukuljskih visova.
Vidi se i Ostrvica.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 771 korisnika na forumu :: 4 registrovanih, 0 sakrivenih i 767 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: cikadeda, MilosKop, pirke96, vranjanac29