offline
- Vazduhoplovac
- Elitni građanin
- Pridružio: 30 Apr 2008
- Poruke: 1646
|
Da posle ove oštre rasprave i kritikovanja srpske srednjevekovne države po pravnim i preko mnogo drugih osnova , što i nema toliko uticaja na ovu temu ( ima ali nije vredno tolikog spominjanja da zaziremo u to i odvajamo se potpuno od teme , a ona je izgled , oprema i sposobnost jednog srednjevekovnog vojnika u Srbiji )
I molio bih manje korišćenja reči "mitomanija" , zaista je suvišno , jer svako ima pravo da veliča svoju istoriju pa tako i mi , nismo ništa drugačiji bilo od Nemaca , Italijana , Francuza ili pak Rusa ... o Englezima i da ne pričam , njihova su sva dela zlatna i u dobrobit ovog čovečanstva zato ne želim više da slušam o nečemu što je pre sedamsto godina bilo sasvim normalno i to ne samo kod nas već svugde na svetu ili barem u Evropi . I manje psovanja , šta ja treba da mislim o argumentima koji su toliko cinični i još plus začinjeni i kojom psovkom . Ovde smo svi da bi zajedno sklapali jednu "slagalicu" deo po deo , niko nije prinudjen da učestvuje u tome , pa isto tako nemože ni druge prisiliti na svoje zaključke bilo to psovkama ili pozivanjem na sveopštu euforiju i linč domaćih istoričara i entuzijasta koji su se eto i ovde skupili da bi , naglašavam , ljudski porazgovarali o nečemu !
Srbija nije bila savršena država ali je u odnosu na neke bila i za primer , jeste za primer . Vojska nam nije bila u vrhu tadašnjih vojski ali je bila dobra , dovoljno dobra da tuče Bugare kod Velbužda , Turke kod Pločnika , Dubrovnice , Tripolja , da se nosi sa Tamerlanovim trupama kod Angore , u bilo čijoj službi Srpski vojnik srednjeg veka nije bio pijanica i budala , bio je onoliko dobar vojnik koliko se od njega očekivalo . A to što se država raspala i što su mnogi vlastelini i vlasteličići iskoristili stanje u državi da zgrnu moć i bogatstvo to je nešto što je takodje bila normalna pojava u srednjem veku , ali nisu svi tako prošli jer nisu svi bili u potpuno istim situacijama . Stavljati nešto u "Definitivno" je potpuna ludost kada je srednji vek kao veoma turbulentno i prevrtljivo vreme u pitanju .
Da nastavim sa slikama i napomenem kako nisam mitoman već imam neka svoja verovanja koja i nisu toliko bezazlena iako nisam još ni počeo da studiram , ali posedujem nešto što se zove zdrav razum , pa mogu da sudim o tome šta je i kako moglo da bude tačno . A primera ima , na svu sreću ima ih dovoljno , mora se samo potražiti malo izvan Platonove pećine jer gledajući mnoge freske i mnoge očigledne stvari možemo vrlo lako biti zavarani . A činjenica je da su oklopi u 14. veku stizali iz Venecije , a i Dubrovnik je bio veoma važna trgovačka ispostava toga doba tako da bi i sam car Dušan bio lud ako to ne bi koristio barem za trgovinu . A zlata je bilo sasvim dovoljno . I pored toga kada na sve dodamo i one silne Nemce pod komandom Palmana Brahta Teutonca , dobija se prilično oklopljena sila .
Na slikama iznad nalaze se crteži vitezova i vojnika iz ofsprey-evih izdanja . Nešto su Nemci , nešto Italijani , Englezi i Francuzi , ali svima je zajednička jedna stvar , svi su iz 14. veka , a da budem precizniji od neke 1330. godine do samog kraja veka . U suštini oklopi su mnogo promenjeni za tih sto godina , zaista ima dosta razlika , ali o njima ću drugi put . Sada sam hteo da postavim ove slike čisto da bi dao slikovit prikaz opreme iz tog doba . Naravno , nije svako mogao priuštiti sebi pun oklop , ali ovi oklopi na slikama su bili otprilike skup svih delova koje je neko mogao da nosi . A varijacije su mogle ići do besvesti , bitno je napomenuti da je punjena jakna , takodje poznata kao Aketon , Gambeson ili Padded Jack bila osnovni deo nečijeg oklopa , nju su mogli priuštiti svi koji su stupali u vojsku , nju je jedan vitez morao da ima , jer je njena uloga zapravo bila da ublaži udarac mača koji bi ozbiljno povredio čoveka ukoliko bi udario dirketno u oklop a ispod njega ne bi bilo nikakve podloge da taj udarac ublaži . Preko jakne nosila se brnja ili verižnjača , maile ili chainmail , ona je bila obavezno zakivana , odnosno prstenovi nisu bili slobodni kao što ih vidjamo danas , već su bili zakivani malim nitnama kako bi se sprečilo njihovo razdvajanje .
Samo još jedna stvar u vezi jakne , ona je bila punjena ili iz više slojeva (kasniji primerci ) a punjenje je bilo sačinjeno od parčića lana , vune , stare tkanine , pa čak i slame u nekim slučajevima .
Preko brnje , već je jasno da je dolazio ostatak oklopa , koji je mogao biti lamelarni , odnosno od metalne "krljušti" , grudni oklop "Lamijera" koji je poznat i kao tranzicionalni oklop jer je on zapravo predstavljao veće metalne ploče prikivane ispod kože tako da se zakivci vide spolja , najpoznatiji primerci ovakvog oklopa za grudi su pronadjeni kod grada Vizbija na ostrvu Gotland u Švedskoj , datiraju još iz 1362. godine i bitke kod tog grada izmedju Gotlandskih seljaka i Danske vojske . Vrlo je verovatno da se takav oklop koristio i u Srbiji . Da nastavim , ruke i noge su prekrivane kako metalnim oklopom za udove tako i još jednom kombinacijom metala i kože koja se na engleskom zove "Splint armor" a on je tadjen na sličan način kao i Lamijera sem što su ga činile duge i uske metalne trake na isti način zakovane za kožu . Laktovi i kolena su bili kovani , često "plutajući" jer su vezivani uzicom na lakat ili koleno , pa su na njih dodatno spajani nastavci za ruke ili noge . Šlemovi su dosta neraznovrsni u 14. veku . Nalazimo malo tipova šlemova a to su Basine , metalni šešir ili "Kettle Hat" ( šlem koji neodoljivo podseća na engleske šlemove iz I i II svetskog rata , a i obično se vezuje za njih u filmovima , što nije obavezna stvar ) , normanski šlem je od proteklog 13. veka izašao iz mode , ali je veliki šlem popularno nazvan "krstaški" i dalje ostao u upotrebi noseći se preko basineta ili njegove preteče "skrivenog šlema koji je pokrivao samo vrh glave od ušiju ka gore ) takodje veliki šlem je postajao i manji pa je dobio i svoj konačni oblik odnosno "Sugarloaf" šlem , sa oblim ili vrhom u obliku glavice luka , a dobio je i vizir . Kad smo kod vizira da spomenem i to , sredinom 14. veka veliki šlem izlazi iz mode , zamenjuju ga Basineti koji sada dobijaju vizire , za 14. vek karakteristična su dva vizira "Globose" i "Houndskul" koji je u skorije vreme preimenovan u "Pigfaced" tojest "Svinjoliki" . Postoje i prikazi drugih vizira iz tog doba ali o njima ima malo podataka pa se ne uzimaju kao validni već se na njih gleda dosta rezervisano . Da napomenem i to da je Basine imao i štitnik za nos sličan onom na normanskom šlemu , samo dosta duži i širi , a neke verzije istog su mogle i da se otkače od šlema a pošto je on imao verižnjaču privezanu oko sebe ona je bila i privezana za taj štitnik pa je on samo visio ispod brade .
Još jedna napomena , mnogo filmova prikazuje raznobojne peruške , čak i figure heraldičkih životinja pa i mitskih bića na šlemovima . Takve stvari jesu postojale ali su se koristile uglavnom na turnirima i nisu imale svoje mesto u borbi , u borbi je bilo bitno da su heraldički simboli na tunikama , župnjevima i štitevima jednostavni radi lakšeg prepoznavanja , kićenje je bila pojava karakteristična za turnire i parade .
Da , još nešti , ispod šlemova se nosila potkapa , koja je kao i sve drugo od odeće u to vreme bila napravljena ili od lana ili od vune , drugih materijala u to vreme nije bilo (platno je izuzetak , ali lan i vuna su bili najrasprostranjeniji ) . Pantalone nisu postojale u današnjem obliku već su bile sačinjene od dve odvojene nogavice , sa ili bez pokrivenih nogu poput helanki , koje su uzicom bile vezane za gaće poput bokserica . Gore se nosila košulja a preko nje tunika .
To je sve o oklopima za večeras , nastaviću sutra ili neki drugi dan , sada vam je dosta i ovo za čitanje . Ja sam umoran od kucanja pa ću ovde prekinuti . A vi čitajte i uživajte ( )
... Umalo da zaboravim , 14. vek sam kompletirao , ima još vrlo malo bitnih stvari , to ću drugi put a onda idemo na 15. vek . Posle možemo da se vratimo na Stefana Dečanskog i ostatak loze Nemanjića dalje u prošlost kao i analizu oklopa tih perioda . A imam i neke Ruske crteže koje moram da postavim ... ma videćete , dosta sam kucao
|