Srednjovekovni Srpski vojnici

2

Srednjovekovni Srpski vojnici

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

Srpasku vojsku perioda od IX do XII veka su cinili vojnici oklopljeni lakim,veriznim ili koznim oklopima,cesto i oklopima od metalnih krljusti.U periodu od XII-XV veka u Srbiju su poceli da se uvode moderniji oklopi sa Zapada.Tako se moze videti da umesto starih normanskih slemova u upotrebu ulaze bascineti i krstaski slemovi,kozne i oklope od krljusti zamenjuju puniji oklopi.Interesantno je to da je Srpska vojska bila opremljena tako da je vlastela nosila nove oklope uglavnom uvezene iz Venecije,dok je pesadija cesto koristila polomljene,puknute...jednom recju rashodovane oklope svojih gospodara.Kao sto sam vec naveo vecina opreme se nabavljala iz Venecije tako da se u opremi Srpskih vitezova nalazilo dosta saleta,bascineta,barbuta...
Takodje heraldika je bila veoma razvijena za tadasnju Srpsku drzavu sto se da zakljuciti iz Fojnickog grbovnika.Prosecni vlastelin na dvoru cara Dusana nije bio obucen u stilu filma:"Boj na Kosovu" iz 1989.Njegovu odecu je cinila i tunika ukrasena u bojama njegove porodice sa elementima porodicnog grba.Iz toga mozemo zakljuciti da je tadasnja Srpska vojska bila "sarena" kao i svaka druga Evropska vojska.Istina je da je dosta obicaja preuzeto od Vizantije ali velika greska je to sto se srednjevekovna Srbija predstavlja kao mesavina srednjevekovne Rusije i Vizantije.
Sto se tice konjice,istina je da je bilo vise pesadije ali konjica je bila velika za to vreme.Jedan Turski izvor spominje da se cela njihova prva linija uplasila jer se zemlja tresla od jurisa srpske konjice.
Takodje u bitci kod Angore nasi konjanici su zadivili Tatare jer su uspeli da se probiju kroz obruc koji su Tatari napravili oko njih.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30944

Uvek smo i bili poznati po jakoj konjici a u kasnijem dobu po dobroj lakoj konjici odnosno Husari koji su bili u tadasnjoj vojnoj krajini i stitili granicu Austrije sa Turskom.



offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

Da to sto se tice Husara,Husari su nas odgovor na turske Spahije i Akindzije.Posto je Srbija pala oni su se povukli u Ugarsku i sluzili Matiji Korvinu.On je uvideo sposobnosti Husara(tada Gusara) i osnovao i madjarske jedinice tog tipa.Posle njegove smrti nasi Husari su se rasirili po srednjoj Evropi.Znaci zapadni svet bi mogao da zahvali nama na najboljim jedinicma lake konjice tadasnjeg sveta.

offline
  • Kibo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Okt 2007
  • Poruke: 7498
  • Gde živiš: gde i mnogi Srbi pre mene

Ovo sa Husarima nisam znao i bilo mi je zaista interesantno citati. Pa ako ima neko jos podatke o njima zamolio bih da iznese.

Inace, sto se tice srpskog poraza na Marici, to je ipak jos misterija. Jer Srbi su imali vise vojske, bolje opremljene i bolje obucene. Stvar je ta sto niko nije preziveo taj napad sto ne mogu da zamislim. U redu je to sto su Turci iznenadili i napali nocu, to pise lepo i istorija i to je zvanicno objasnjenje, medjutim niko ne moze tacno da kaze sta se desilo. Svi se cude kako je moguce da niko od srpske vojske nije ostao ziv.

Koliko se secam Srbi su pravili i poseban mac koji se smatrao kao slovenski mac i bio je u upotrebi u pratnji dubrovackog dozda. Pricalo se cak i Italiji koliko je dobro uradjen. Interesantna je pogotovo jabuka koja je veca nego kod drugih maceva i sprecava tako da mac sklizne iz ruke sto je znalo da se desi.

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

Evo jos malo informacija:

Hussar origins we find in bands of Serbian warriors crossing into southern Hungary after Turkish invasion on Serbia in the end of the 14th century. Initially they fought in small bands indeed, but were reorganised into a strong, highly-trained and motivated formation during the reign of King Matthias I Corvinus of Hungary. Under his command the units took part in the war against the Ottoman Empire in 1485 and proved successful against the Turkish Spahis as well as Bohemians and Poles. After the king's death in 1490, hussars remained the preferred form of cavalry in Hungary. Habsburg emperors hired Hungarian hussars as mercenaries for wars against the Ottoman Empire and in various battlefields throughout Europe.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4233

TOP GUN ::@sebab
Ovo nema bas direktne veze sa Srpskim vitezovima.....
Sto se tic bitke kod Azinkura je poginulo dosta Francuskih velikasa a oni nisu isli peske sa pesadijom nego su jahali na konjima,e sad tu ima torija da je bilo blatnjavo polje,pa ako je tako razmisli koce vise da se zaglavi laki pesadinac ili oklopjeni konj sa sve oklopljenim vitezom na sebi,a i tuje druga teorija koju sad podrzavaju neki strucnjaci i to od skora da nije bilo toliko blatnjavo i da vitezovi nisu bilitoliko teski,a i vitezovi su vise voleli rasne Arapske konje,pre nego evropske.


francuzi su isli peske, kao iskustvo iz bitke kod poatjea - potpuno pogresno izvlacenje zakljucaka i tvrdoglavo pridrzavanje nekih glupih principa, zbog cega su umalo izgubili 100 godisnji rat. pojavom najamnika i vatrenog oruzja situacija se promenila.

arapski konji su bili laksi, brzi, pokretljviji, ali oklopljenog viteza nisu mogli nositi zbog lakse gradje.

@Kibo,

ne znam koje jos cinjenice o bici na marici zelis. naravno da istorijska distanca ne dozvoljava da se iskopaju pojedinosti, ali po svemu sudeci nema sta mnogo ni da se iskopa. jednostavno opkoljavanje i iznenadni napad nocu. kvalitet je bio na strani srba, mozda i kvantitet, ali je inicijativa i faktor iznenadjenja na strani turaka i sasvim je logican ishod i ono sto se o marici zna. da se u bitku uslo sa vise ozbiljnosti i opreza, pitanje je da li bi turci opstali u evropi i kada bi se oporavili - verovatno kada bi ima glavne snage iz male azije pristigle.

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30944

Husari-podaci sa wikipedije
Husari su laka konjica koja se razvila tijekom ratova s Turcima u
Hrvatskoj i Ugarskoj tijekom 15. i 16. stoljeća. Husari su bili ustrojeni u manje skupine i banderije koji su služile na granici s Osmanskim Carstvom. Tijekom 17. stoljeća sudjeluju u Tridesetogodišnjem ratu u Europi i ratovima za oslobođenje od Osmanlija. Nakon ustrojavanja stajaće carske vojske i regularnih pukovnija potkraj 17. i početkom 18. stoljeća na red je došla i Vojna krajina. Poznavajući tradiciju i borbenu vrijednost husara u Hrvatskoj Dvorsko ratno vijeće u Beču odlučilo je i u Vojnoj krajini ustrojiti regularne husarske krajiške pukovnije.

Reformom Vojne krajine sredinom 18. stoljeća osim pješačkih ustrojene su i četiri konjaničke husarske pukovnije. Njihov ustroj odgovarao je preustroju i reorganizaciji Vojne krajine u četiri generalata: Varaždinski, Karlovački, Banski i Slavonski. Odlučeno je da se u svakom od četiri navedena generalata unovači i podigne po jedna husarska pukovnija. Njihov ustroj bio je jednak ustroju regularnih husarskih pukovnija carske vojske, ali je broj eskadrona varirao ovisno o veličini i bogatstvu područja na kojem je pukovnija novačena. Naime, u husarima su služili samo članovi imućnih i uglednih krajiških obitelji koje su mogle nabaviti i prehranjivati jahaćeg konja. Stoga je broj husara u odnosu na pješake bio malen, a husarske pukovnije brojale su od 300 do 600, a u iznimnim slučajevima i 800 konjanika.

Tijekom reformi prva konjanička pukovnija ustrojena u Vojnoj krajini bila je Karlovačka husarska pukovnija iz godine 1746. Njezino osnivanje potaknuo je general topništva princ von Hildburghausen, a u početku je bila ustrojena od četiri eskadrona. Svaki eskadron imao je dvije satnije, svaka sa 100 konjanika, te je tako čitava pukovnija brojala 800 husara. Pukovnija je novačena na području četiri pješačke krajiške pukovnije Karlovačkog generalata: Ličke, Otočke, Ogulinske i Slunjske.

Sjedište husarske pukovnije isprva je bilo u Gračacu, a potom je preseljeno u Karlovac. Na početku Sedmogodišnjeg rata godine 1756. pukovnija je izgubila dva eskadrona pa su u rat otišla samo preostala dva ustrojena eskadrona. Na kraju rata 1762. ustroj je povećan na tri eskadrona. Po jedan eskadron novačen je na području Ličke i Otočke pješačke krajiške pukovnije, a Ogulinska i Slunjska krajiška pješačka pukovnija popunjavale su svaka po polovicu trećeg eskadrona. Kad su godine 1780. raspuštene krajiške husarske pukovnije, preostala dva eskadrona priključena su pješačkim pukovnijama Karlovačkog generalata, a godine 1786. u potpunosti su raspuštena.

Sve u svemu Srbi koji su Ziveli u vojnoj krajini.

offline
  • Pridružio: 21 Apr 2008
  • Poruke: 856
  • Gde živiš: RH-ZG

knkswviz ::



pa kaj ste i vi koristili sahovnicu na stitu Question

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

@Kai5erSo7e

Posto su to samo figurice ne uzimaj zaozbiljno to kako su ofarbane Smile

Medjutim gledajuci na to da je sahovnica heraldicki simbol (spada u podele stita) velika je verovatnoca da je neki plemic iskoristio bas nju na svom grbu.Takodje crvena i bela su veoma rasprostranjene heraldicke boje s obzirom da crvena simbolise>Vojnicku moc i umece u ratovanju a bela>Mir i spokoj.

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30944

Kliknite na sliku i pojavice se natpis ciji je koji grb,odnosno kojoj lozi pripada Wink













Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 760 korisnika na forumu :: 15 registrovanih, 1 sakriven i 744 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Dorcolac, jackreacher011011, ladro, Metanoja, miodrag, mrav pesadinac, nesa1962, sokars, strelac07, Trpe Grozni, Tvrtko I, Vatreni Zmaj, vladaa012, vukovi