Srednjovekovni Srpski vojnici

24

Srednjovekovni Srpski vojnici

offline
  • Pridružio: 14 Jan 2013
  • Poruke: 2

ok! Hvala na odgovoru! Very Happy



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

@Srbija Nis :
Ovaj umetnički rad je rađen prema slici "Kosovka Devojka" slikara Uroša Predića (sa jasnim izmenama), nema nikakve veze sa stvarnim događajima i ličnostima niti verno prikazuje doba u koje ga je autor smestio. Što se tiče prave opreme koja je tokom 14. veka korišćena u Srbiji, dovoljno je da pogledate listu ugovora o nabavci opreme iz Italije preko Dubrovnika koju sam postavio na prethodnoj strani, u njima sve lepo piše, a posebne delove opreme možete i sami potražiti na internetu po nazivima navedenim u ovim ugovorima.

@Leonardo :
Na prvoj fotografiji koju si postavio nalazi se minijatura iz "biblije Mačijeovskog" koja je napisana i oslikana upravo oko 1250. godine u Francuskoj. Ona se ipak ne bi trebalo dovoditi u vezu sa Srbijom, ali jeste jedan od naj važnijih likovnih izvora za proučavanje oklopa u 13. veku. Međutim, na ovoj minijaturi se ipak mogu videti delovi opreme koji se nisu mnogo razlikovali širom Evrope, stvar je u detaljima ali je ipak bolje držati se domaćih izvora, ili onih bližih nama.

Što se tiče ostale tri fotografije, minijatura levo, koja prikazuje bitku kod Kresija je nastala sredinom 15. veka u iluminiranoj hronici Žana Froasara (jednom prepisu tačnije), i prikazuje opremu korišćenu od sredine do kraja 15. veka. Minijatura desno mi nije poznata ali po opremi i naoružanju trebalo bi da je nastala početkom 15. veka i to negde između 1400. i 1420. godine. Što se poslednje slike tiče, ona je kao što si napisao nastala 1435. godine. Ono što sam hteo da napomenem jeste to da je srednjovekovna umetnost kada prikazuje događaje iz prošlosti puna anahronizama, likovi i događaji iz prošlosti su viđeni očima umetnikovog vremena ! Zbog toga ovi primeri koje si dao ne prikazuju 14. vek, odnosno kraj 14. veka.


Pripremio sam još dosta materijala ali ne stižem da pišem zbog obaveza na fakultetu, kada budem imao jedan slobodan dan postaviću još dokumenata, citata iz knjiga i dosta arheološkog materijala, pa ćete biti u prilici da vidite dosta novih stvar, a zastao sam kod organizacije vojske tako da i to moram objasniti Smile



offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13919

Napisano: 15 Jan 2013 20:46

Suštinski se slažem sa tobom. Postavio sam neke dostupne slike kako bi se okvirno stekao neki utisak šta bi moglo doći u obzir.

Bascinet koji se vidi na jednoj od slika koja je nastala tokom XV sa ovalnim vizirom je iz 1410. Kod nas bih očekivao neku raniju verziju sa špicastim vizirom.

Svakako da je rad ovog umetnika iz Niša zanimljiv i jedinstven, mada nema potrebe potezati priču o autentičnom oklopu.

Vazduhoplovac ::minijatura levo, koja prikazuje bitku kod Kresija je nastala sredinom 15. veka u iluminiranoj hronici Žana Froasara (jednom prepisu tačnije), i prikazuje opremu korišćenu od sredine do kraja 15. veka.
Zato sam se razmišljao da li uopšte da je postavim. Ali ako se vidi šta je bilo pre, pa posle i nešto što dolazi u obzir za sam XIV može se formirati nekakva slika. Makar ona bila donekle površna i netačna.

Vazduhoplovac ::Što se tiče prave opreme koja je tokom 14. veka korišćena u Srbiji, dovoljno je da pogledate listu ugovora o nabavci opreme iz Italije preko Dubrovnika koju sam postavio na prethodnoj strani, u njima sve lepo piše, a posebne delove opreme možete i sami potražiti na internetu po nazivima navedenim u ovim ugovorima.
Pogledao sam i ranije, zato sam postavio spisak delova oklopa na wiki. Problem sa pretragom na netu nastaje ukoliko izostaviš naziv na stranim jeziku.

Dopuna: 15 Jan 2013 20:58

Zanima me da li postoje podaci o upotrebi ovog šlema kod nas ili je karakterističan samo za zapadne zemlje? Koliko sam čitao mogao se nositi preko manjeg šlema.
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_helm

Pored toga da li smo koristili krljušt oklop?
http://en.wikipedia.org/wiki/Scale_armor

offline
  • Pridružio: 29 Jan 2009
  • Poruke: 451

Onako vise napamet odgovor bi bio da ne verujem da se ''Great Helm'' koristio kod nas jer smo u vreme njegove popularnosti vise bili izlozeni vizantijskim uticajima, cini mi se da isti odgovor vazi i za drugo pitanje (segmentni oklop). Ukoliko ga je bilo u Vizantiji (a jeste) - bilo ga j ei kod nas. E sada, ovo je samo ''educated guess'' na tu temu, nemam izvora ni ozbiljnijih argumenata za tvrdnju.

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

Veliki šlem se koristio tokom 13. i 14. veka da bi ga na kraju 14. veka i u 15. veku potisnuo žabousti šlem(koji je više vezan za turnirska nadmetanja nego ratovanje). Na samom kraju 13. veka on je postao veći i nosio se preko manjeg šlema červelijer, a početkom 14. veka preko šlema bačinelo i kasnije preko basineta. Njegova glavna svrha bila je zaštita od udara koplja prilikom juriša, potom on je odbacivan (visio je na lancu pričvršćenom za grudni oklop, preko ramena) radi boljeg vidnog polja.

Jedini domaći izvor za veliki šlem i žabousti šlem jeste novac naših vladara i vlastele u 14. i 15. veku. Na novcu ovi šlemovi imaju striktno heraldičku ulogu, tako da novac ne predstavlja sasvim pouzdan izvor o korišćenju ovakvih šlemova, međutim sama pojava i u heraldici na ovim prostorima može sugerisati u korist tome. Zbog nedostatka izvora nemožemo reći više od ovoga, ipak bilo bi dobro dodati da Konstantin Filozof navodi kako je Despot Stefan Lazarević išao na turnire u Budi i kako je jedan njegov plemić pobedio na turniru, ovo može posredno upućivati na korišćenje takvog šlema, ali mi neznamo o kakvom turniru je reč, kakva je borba u pitanju, izvore treba cediti kao Marko suvu drenovinu Wink

Što se tiče oklopa od krljušti, njegovo postojanje u celoj Evropi tokom srednjeg veka je diskutabilno. Koliko je meni poznato, postoji jedan sačuvan oklop od krljušti pronađen u Španiji koji se dosta labavo datira od 9 . do početka 12. veka. Može se dogoditi da je u pitanju i moderni falsifikat (iz 19. veka recimo) ... Međutim, u Srbiji se do polovine 13. veka gotovo sigurno koristio lamelarni oklop i za to postoje dokazi. Najmlađi nalaz metalnih lamela je iz tvrđave Ras i datiran je u polovinu 13. veka, s obzirom da je Ras razoren tokom Tatarske najezde 1241. godine.

@Anbeast :

Prilikom borbe na nogama nedostatak ploče na stomaku i u preponama nije problem, budući da se pod grudnim oklopom nose brnja i jakna (aketon, gambeson, pourpoint, župon, arming doublet ... ). Prilikom jahanja, taj deo stomaka štiti visoko sedlo koje sa leđa i s preda obuhvata konjanika oko struka (može se videti i na portretu Hrvoja Vukčića, međutim u realnosti je sedlo malo više).

Od 1380. godine se široko upotrebljavaju ovakvi "globularni" grudni oklopi,koji su takvog oblika upravo zbog deflekcije udara kopljem. Radi toga je na površini ispod vrata zakivan i odbojnik u obliku latiničnog slova V, kako bi se sprečilo klizanje koplja na vrat konjanika.

Postoji više oblika takvog grudnog oklopa, ovaj koji sam ja postavio je Čurburg C13 (Churburg), sastavljen iz devet ploča. Pored njega poznatiji je i Čurburg S14 izrađen od jedne metalne ploče. Na predstavama takvog oklopa se javlja karakteristična suknja od metalnih obruča (faulds na Engleskom, a može se lepo videti na oklopu S18 iz kolekcije zamka Čurburg), koja upravo pokriva i štiti predeo stomaka i prepona. Na tu suknju se u 15. veku dodaju taseti, dve metalne ploče koje se spuštaju još niže ka butinama.

Globularni pršnjak sa metalnom suknjom, kraj osme decenije 14. veka, gravura na oltaru katedrale Pistola u Italiji
http://www.platener.eu/wyrobygaleria/altarPistoia.jpg

Oklop Čurburg S18, prva decenija 15. veka
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/86/Churburg_s18.jpg

Inače, o konstruktivnim pitanjima i razvoju oklopa bilo bi bolje raspravljati u temi koja je za to predviđena, postoji na forumu samo je malo zamrla. Smile

offline
  • Pridružio: 04 Avg 2008
  • Poruke: 62

anbeast ::Na Dragonovom (izvini, lakse mi ovako nego da svaki put pisem i odred) linku ima nekih barbuta cini mi se.

То ''одред'' је требало да буде order. Не знам како ми се измешало током регистрације... Very Happy

offline
  • Pridružio: 29 Jan 2009
  • Poruke: 451

@vazduhoplovac: Hmmm... da, vidis nije mi palo na pamet, sad sve ima mnogo vise smisla Very Happy

Koja bese to tema? Ja sam moderatorima predlozio da prociste ovu i da otvore jednu opstu vojno-srednjevekovnu da moze opustenije da se pise Smile Muka je sto, nas ima jako malo koje zanima ova tematika, pa ko ce ici na 5 tema da bi stavio po jednu recenicu Smile

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7835

Koja vojska je u srednjem veku imala najbolji oklop moze li slika i za konjicu isto?

offline
  • Pridružio: 29 Jan 2009
  • Poruke: 451

Ona koja je imala najvise para Very Happy
Najbolji oklopi su proizvodjeni u Italiji i Nemackoj, a nosila ih je cela Evropa. Nijedna vojska nije tada bila unificirana na danasnji nacin. Najveci plemici (citaj: najbogatiji) su imali najbolje oklope.
Mada, zavisi i to po cemu najbolji. Za njihov nacin ratovanja, turski (i uopste istocni) lamelarni je bio bolji od evropskog plocastog... Ko i danas, ideal je bio negde na preseku tri stvari : snaga oklopa, brzina manevra, vatrena moc Very Happy Udarna sila kopljanika u evropskom plocastom oklopu je bila gotovo nezaustavljiva. Manevarska moc i sasvim dovoljna zastita su bile na strani istocnih naroda... i tako...
Nego sto rece vazduhoplovac, ajmo u onu drugu temu da razglabamo o ovim opstim stvarima Smile Pozz...

Imas mnogo slika u ovoj temi, boksi

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7835

Najbolji okop je bio koji sigurno je testiran dansanjom tehnologijom cuo sam da su neki spanski mogli da zaustave i vatreno oruzje?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1177 korisnika na forumu :: 58 registrovanih, 7 sakrivenih i 1112 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., ArchaBasha, bobomicek, bokisha253, BORUTUS, branko7, Bubimir, cavatina, cvrle312, darkangel, DragoslavS, Excalibur13, Frunze, Georgius, Grond, Hans Gajger, ikan, ivan1973, Još malo pa deda, kraJo, Kriglord, Kubovac, laurusri, ljuba, M1los, marsovac 2, Matija, mercedesamg, mnn2, nenad81, Neutral-M, ozzy, Panter, pein, Povratak1912, powSrb, pristinski korpus, procesor, proka89, ruso, sabros, Simon simonović, Sirius, stegonosa, su27, Toper, vathra, Viktor Petrenko, VJ, vladom6, voja64, volimpivuvolimrakiju, vranjanac29, zbazin, zeo, zlaya011, šumar bk2, Čivi