Napisano: 15 Feb 2020 13:37
ovo sa "deobom" atomskih bombi me je bas zainteresovalo, posebno sa Varsavskim paktom. Na internetu nema puno informacija sta je SSSR planirao, ali pise da je navodno postojao ratni plan gde bi se Poljaci ukljucili u bacanje ovih bombi na mete u zapadnoj Evropi ali Rusi nisu nesto preterano insistirali na tome i nikada nije vezban u detalje sa potpuno razvijenim protokolom kao kod NATO pakta - npr. jedan italijanski pilot u penziji je rekao da je on licno bio u eskadrili koja je planirala i uvezbavala bacanje atomskih bombi na Budimpestu !
Dopuna: 26 Apr 2020 21:25
pročitah nedavno zastašujuće podatke sa kojih su nedavno Amerikanci skinuli oznaku tajnosti u vezi planiranja nuklearnih napada za vreme vrhunca hladnog rata 60ih godina
Bez obizira da li bi Kina bila umešana u rat izmedju SSSR i SAD ili ne, Amerikanci bi odmah preventivno i protiv nje lansirali tzv full scale attack
Za svaku metu u SSSR, bilo je predvidjeno baciti tri atomske ili H bombe, za svaki slučaj, iako je po veličini i značaju čak i jedna bila dovoljna. Razlog je bio da jedna može biti ćorak a druga na neki način oborena.
Za Moskvu samo je bilo predvidjeno oko 600 nukleranih bombi, u stvari 200x3, opet za svaki slučaj
Kako se došlo do tog broja od čak 200 ciljeva samo u Moskvi?
Ovde počinje zastrašujuća logika.
Svaki značajni cilj u Moskvi je imao svoju sopstvenu bombu ( x3), bez obzira koliko se blizu nalazio drugih ciljeva gde je jedna bomba mogla sasvim efikasno da eliminiše oba ili mnogo više.
Karikiram primer, ali ako bi se npr Ministarstvo informacija nalazilo preko puta ulice u odnosu na CK KP SSSR, taj gradski kvart bio dobio 6 hidrogenskih bombi.
Nije bolja bila ni situacija sa unutrašnjim delom SSSR.
Npr fabrika tenkova bi dobila 3 bombe, pa dalje niz proizvodni lanac bi išlo ovako :
3 bombe fabrici kugličnih ležajeva, i svakoj ostaloj fabrici koja je umešan u ovaj proces proizvodnje, pa čeličane, zatim rudnik gvozdene rude, rudnik uglja za čeličane itd.
Što se tiče Evrope, iako je po objavljenim mapama, SFRJ trebala da bude poštedjena bar što se tiče Amerikanaca, ne bismo se dobro proveli od radiokativnih padavina kada bi celo naše okruženje bilo zasuto stotinama ovih bombi i od jedne id druge strane.
Npr, iako je Albanija zvanično izašla iz VU , i dalje je Tirana i neke druge mete trebalo da budu gadjane, možda zbog saradnje sa Kinom?
Navodno je Kenedijev sekretar odbrane, Robert Meknamara kada je došao na dužnost i tražio da mu se pokažu ratni planovi, i saznao za ovoliko preterivanje potpuno popizdeo, izvinite na izrazu, ali je teško mogao da se izbori sa vojnim establišmentom i generalima USAFa u čijoj je nadležnosti bilo ovo planiranje i od kojih su većina bili veterani iz drugog svetskog i korejskog rata.
Što se tiče vojnih planova SSSRa ne zna se puno ali su neki podaci procureli, npr za Veliku Britaniju je bilo predvidjeno 180 hidrogenskih bombi, a za glavni grad zvanično neutralne Austrije, dve hidrogenske bombe.
Ono što bih želeo od vas da čujem je vaše mišljenje, da li bi SSSR postedeo države na drugim kontinentima koje nisu članovi NATO, ali su bile ideološki neprijatelji SSSRa, npr Južnoafrička Republika, Novi Zeland, Argentina?
U fazonu kad je bal...
|