negde sam procitao kada jednom bomba udje u proizvodnju u nekoj zemlji, sama bojeva glava nije posebno skupa sa obzirom na razornu snagu koju poseduje- kosta oko 1,5 milona USD. Ono sto je skupo je razvoj iste i sistemi za isporuku, pogotovu rakete. Inace moderne atomske pa cak i hidrogenske bombe koje se odbacuju sa aviona nisu vise narocito velike - manji avioni poput MIG 21 i F-16 su odavno u stanju da ih nose
dekir ::negde sam procitao kada jednom bomba udje u proizvodnju u nekoj zemlji, sama bojeva glava nije posebno skupa sa obzirom na razornu snagu koju poseduje- kosta oko 1,5 milona USD. Ono sto je skupo je razvoj iste i sistemi za isporuku, pogotovu rakete. Inace moderne atomske pa cak i hidrogenske bombe koje se odbacuju sa aviona nisu vise narocito velike - manji avioni poput MIG 21 i F-16 su odavno u stanju da ih nose
Ако си мислио на бомбе у класичном смислу гравитационе бомбе, оне су одавно повучене. Заправо и сам термин је погрешан за постојеће оружје, треба рећи нуклеарна бојева глава а не бомба. За испоруку се данас користе искључиво ракете, балистичке и крстареће.
dekir ::...Inace moderne atomske pa cak i hidrogenske bombe koje se odbacuju sa aviona nisu vise narocito velike - manji avioni poput MIG 21 i F-16 su odavno u stanju da ih nose
Niko zivi od velikih igraca ne koristi "klasicne" (fisione) atomske bombe, sve su "hidrogenske" (fuzione), Teller-Ulam dizajna. I kako rade:
https://en.wikipedia.org/wiki/Thermonuclear_weapon
Razlog je jednostavan, taj dizajn se jako lako prilagodjava trazenoj jacini, a sama bomba moze imati podesavanja trazene jacine. Plus trazi drasticno manje fisionog materijala od klasicne.
Mana je sto je drasticno komplikovaniji dizajn i sto su neke stvari (za razliku od fisionih) i dalje nepoznanica cak i u jako ozbiljnim naucnim krugovima (za razliku od materijala iz Los Alamosa o fisionim bombama je zapravo dobrim delom deklasifikovan i dostupan za naucna istrazivanja).
Fuziona BG:
dragoljub11987 ::dekir ::negde sam procitao kada jednom bomba udje u proizvodnju u nekoj zemlji, sama bojeva glava nije posebno skupa sa obzirom na razornu snagu koju poseduje- kosta oko 1,5 milona USD. Ono sto je skupo je razvoj iste i sistemi za isporuku, pogotovu rakete. Inace moderne atomske pa cak i hidrogenske bombe koje se odbacuju sa aviona nisu vise narocito velike - manji avioni poput MIG 21 i F-16 su odavno u stanju da ih nose
Ако си мислио на бомбе у класичном смислу гравитационе бомбе, оне су одавно повучене. Заправо и сам термин је погрешан за постојеће оружје, треба рећи нуклеарна бојева глава а не бомба. За испоруку се данас користе искључиво ракете, балистичке и крстареће.
Dragoljube za ovo nisi u pravu- Amerikanci i dalje imaju u arsenalu gravitacione bombe. NATO čak ima i tzv Nuclear share program gde se piloti izvesnih savezničkih avijacija obucavaju da bace te bombe u slučaju rata u Evropi - same bombe su pod americkim ključem ali mislim da su odredjene eskadrile Nemaca, Italijana, Belgijnaca i Holandjana obučene da sa svojim avionima bace ove bombe ukoliko dobiju takvo naredjenje . Procitao sam intervju penzionisanog italijanskoj pilota koji je bio obučen da baci ove bombe na Budimpeštu . Takodje mislim da Nemci planiraju da zamene stare Tornado avione da bi bili kompatibilni sa ovom politikom isporuke nuklearnih gravitacionih bombi
Videli smo kineski "prvenac". A evo dokumentarca o tome kako su "dragi nam" briti napravili svoj.
https://www.youtube.com/watch?v=Qk_zpjK3cTo
Obratiti pažnju na obim potrebne infrastrukture i instalacija, i ljudstva. Trošak, ogroman. Naročito jer je Atlijeva vlada sprovodila ekonomsku politiku koja je pretežna kopija iste poraženih neprijatelja.
Ima "šašavih" detalja, kao prevoz fisionog eksploziva otvorenim kamionom bez pratnje, ili prevoz "jezgra" putntičkim autom, isto bez pratnje.
Jeste da je tajnost bila najvažnija, ali ...
^
ovde se potkrala greska. nije mu industrija bila kopija porazenih nepriljatelja.
attlee je bio opcinjen sovjetskom industrijom, i uveo je neku vrstu socijalizma kod engleza.
racionalizacija i sl ga je i kostala fotelje, jer je narodu bilo dosta toga.
u medjunarodnom planu nije bio nesto uspesan, nakon staljinovog ranta i bacanja njegove stolice, gde je drhtao pred njim ko prut, nije bas uziman za ozbiljno.