US NAVY porucila je najnoviji Raytheon-ov ometac NGJ-MB:
https://www.janes.com/defence-news/news-detail/us-.....p-contract
Izlazna snaga ometanja i procesorska snaga su enormni i nadmasuju sve konkurentske sisteme, ukljucujuci i ruski "Hibini". Sto bi Rusi rekli "takih analogov v mire njet"
Cena...sitnica:
Citat:The US Department of Defense (DoD) announced on 2 July that USD171.6 million had been awarded for three Lot 1 LRIP NGJ-MB ship sets for operational testing.
Americka vojska vec neko vreme radi na programu avionskog ometaca nove generacije za avione EA-18G Growler.
Program je oznacen kao AN/ALQ-249 NGJ (Next Generation Jammer) i razvoj traje 5 godina.
Prvenstvena namena je zamena vremesnog AN/ALQ-99 Tactical Jamming System (TJS), koji se koristi godinama (koristio se i 1999-e).
Programom NGJ precizira se da umesto jednog, u upotrebu udju 3 ometaca koji bi pokrili siri elektromagnetni spektar.
Postojeci AN/ALQ-99 pokriva frekvencije od 509 MHz do 18 GHz.
Next Generation Jammer bice razvijen u 3 varijante:
1) NGJ-LB (Low Band, razvija ga razvija Northrop-Grumman, zajedno sa Harris-om i Comtech PST ), pokriva od 100 MHz do 2 GHz,
2) NGJ-MB (Mid-Band, razvija Raytheon), pokriva od 2 GHz do 6 Ghz,
3) NGJ-HB (High-Band), pokriva 6 GHz do 18 GHz.
Trenutno u upotrebu ulazi NGB-MB, zatim NGJ-LB, a na kraju NGJ-HB, ali svi do 2025.
Obzirom da prvi ulazi u naoruzanje, NGJ-MB je i najinteresantniji.
Postoji vise problema koje po PVO generise uvodjenje novog ometaca u upotrebu:
1) SIROK DIJAPAZON OMETANJA - mogucnost postavljanja smetnji u dijapazonu od svega 100MHz pa do 18GHz (dakle, ni metarski radari vise nece biti postedjeni ometanja);
2) VELIKA SNAGA OMETANJA - zahvaljujuci ugradjenoj turbini za generisanje elektricne energije.
3) AFAR tehnologija ometanja - bazira na primopredajnim modulima baziranim na Galijum-Nitrid tehnologiji.
Ovo je po prvi put da je u sam ometac ugradjen elektro-generator ogromne snage.
NGB-MB se samostalan ometac i sam stvara svoju elektricnu energiju. Po tome je i specifican, jer njegov energetski blok je ekstremno jak.
Rusi procenjuju da ugradjen turbo-generator promera 635mm ( HiRAT - "High-Power Ram Air Turbine"), pogonjen strujom vazduha, generise izmedju 120 i 140 KV elektricne energije, koju koriste primopredajne antene ometaca. Primera radi, stari AL/ALQ-99 preko svojih generatora ugradjenih u prednji deo, generise svega 27 KV struje. Najbolji ruski ometac, koji se koristi na avionima tipa Suhoj, Л-175/265 «Хибины», koristi struju iz generatora ВК-100 i ВК-150 koji su vezani sa avionske motore AL-31. Ruski «Хибины» generise svega 3,6-4 KV, sto izgleda smesno u odnosu na novi NGJ-MB.
Ugradjene prijemne antene omogucavaju da primljeni radarski signal bude adekvatno analiziran i da se prema njemu primeni "miks" mera. Ometacke antene su pokretne unutar samog ometaca, sto omogucava bolje pozicioniranje prema protivnickom radaru ( +/- 30, tj. +/- 15 stepeni).
Procenjuje se da NGJ-MB (2-6GHz) moze da umanji domet zemaljskog radara za 2 do cak 4 puta, sto avionu EA-18G omogucava da bez problema pridje na domet svojih protiv-radarskih raketa AGM-88E i lansira ih. Prakticno, NGJ-MB lako moze podaviti kompletan VOJIN, baziran na radarima L, S i C frekventnog opsega i "svesti" ih na domet manji od 100km. To prakticno znaci da bi radom ovog ometaca bili izbaceni iz stroja radari TPS-70, Pancir i Zirafa. P-12 ostaje (za sada) siguran. Kontra-mera? Koriscenje radara-metrasa nove generacije (beloruski Vostok, ruski NEBO-UME ili novi 1L125 Niobiy-S) u kombinaciji sa "pucacima" visoke snage (npr. 92N6 sa sistema S-400, isti kao sto je bio na Batajnici). Ovo ce biti moguce do pristizanja NGJ-LB, koji pokriva metarski opseg (za njega jos nema informacija, sta i kako moze).
Ostaje da sacekamo i vidimo za sta ce ostala 2 ometaca, NGJ-LB i NGJ-HB, biti sposobni, ali jasno je da ce u buducnosti zemaljski AFAR radari velike snage biti jedini "lek" za ovu vrstu ometaca. Pored toga, sredstva pasivne pelengacije (termalne kamere, laserski daljinomeri), IC rakete PVO povecanog dometa sa GSN baziranom na matrici morace da se koriste protiv ovakvih ciljeva. S-400 ima "lek" u vidu varijante rakete 48N6 koja leti na ometac, ali je jasno je da i ta GSN u buducnosti mora da bude znatno usavrsena.
Jedno je sigurno: Vojska Srbije morace da zanovi kompletan portfolio svojih VOJIN i PVO radara i uvede u naoruzanje modele bazirane na aktivnoj elektronski skeniranoj antenskoj resetki.
|