vido ::potrebni su mi podatci o upaljačima
gdje mogu naći podatke sa poprečnim presjekom bočnog upaljača FAB 100
NJemačke proizvodnje iz drugog svjetskog rata
hvala.
Sta ce ti to prijatelju ? A ?
A da nisi naso neku bombicu dok si okopavao bastu ? Vodi racuna....
Ni slučajno nemoj da se igraš glavom. I ako su rastočene nikada neznaš oće li biti šta. Prijavi to lokalnoj samozaštiti, a oni će poslati koga treba. Takva sredstva se odmah uništavaju, a ti si je još teglio iz vode. Što bi rekli Moravci "nemo' se igraš" da ne bude
Da li je možda neko saznao nešto o ovim bombama
dužima 125o
prečnik 250
To mi je profesija teško dolazim do podataka o starijim modelima
nema pouzdane literature.
Sva sredstva se mogu razoružati samo je pitanje opreme i pristupa
Nekad se sve uništavalo ukoliko poznajete upaljač i imate adekvatan razoružač nema problema.
Vidite ova ima oko 200kg eksploziva i 3 upaljača i nije odradila
imam neke upaljače mada nemogu da se odlučim koji je na ovoj bombi
Ako znate neki u službu u Srbiji koja se bavi uklanjanjem NUS-a i MES-a rado bih stupio u kontakt radi konsultacija i uzajamne pomoći pozz.
Ima u kraini kasetni BLU 755 -mk 1 na više lokacija one ostavljaju takve tragove.
Да ли неко зна који је стручан термин у српском за engl. air-mines, nem. Luftminen?
Ово доле је из Википедије, за сваки случај:
Air mines
During The Blitz the Germans used naval mines dropped on parachutes as improvised blockbusters. They exploded on contact with a hard surface; as the bomb was not in a crater, the blast could go sideways causing a great deal of damage. The large raid on Coventry on November 14/November 15, 1940 included the use of 50 parachute naval mines which caused extensive blast damage. The British called these devices air-mines. These types were used also during air raids on Malta especially on its harbour areas.
Хитно ми треба одговор. Хвала унапред!
Dopuna: 13 Feb 2009 3:28
Исто тако, сад сам видела да ми треба још нешто:
нем. Stabbrandbombe, engl. stick-type incendiary bomb (нисам сигурна да је ово званичан назив на енглеском, мислим да је више описно)
Ова бомба била је једна од бомби које су коришћене у нападу на Дуизбург у Другом светском рату. Колико схватам, у облику је палице или шипке и пуњена је термитом.
Исто тако, сад сам видела да ми треба још нешто:
нем. Stabbrandbombe, engl. stick-type incendiary bomb (нисам сигурна да је ово званичан назив на енглеском, мислим да је више описно)
Ова бомба била је једна од бомби које су коришћене у нападу на Дуизбург у Другом светском рату. Колико схватам, у облику је палице или шипке и пуњена је термитом.
A što se tiče prvog pitanja, pa ne postoji "specijalan" naziv za te mine i moglo bi se prevesti kao "vazduhoplovne mine"...možda ti pomogne ovaj tekst gde se pominje polaganje mina ali nigde se ne nazivaju "vazduhoplovne" već samo mine....
http://www.mycity-military.com/Vojna-istorija/Gubi.....-ratu.html
@sigelm
Pošto se bombe aktiviraju tako da ne prave kratere, već je bitniji blast efekat, mogu se podvesti pod bombe prostornog dejstva. Osim specijalnih exploziva, koriste se i specijalne smeše fluida koje formiraju aerosole koji se šire pre pripale tako da je efekat explozije veći.
Ove druge su zapaljive avio bombe.Oblika su štapova zbog manjih dimenzija i verovatno boljeg prodora kroz krovove,tj većeg efekta. Inače one su malih gabarita i mase, važan je broj i površina koja se može pokriti
Dopuna: 13 Feb 2009 9:51
Evo kako izgleda stick-type incendiary bomb, Englezi je zovu još 4 lb hexagonal stick incendiary. Postojala je i u varjanti sa magnezijumom
kripo ::@Cezar
Svojevremno sam na nekim mjestima u Bos.Krajini vidjao nekakve zelene poklopce velicine traktorske haube, aluminij u SMB ofarban s ovim MK3 zuto ispisanim slovima i jos neke cifre, sad se ne sjecam...uglavnom nesto na engleskom koliko se sjecam. Pretpostavljao sam da je mozda dio aviona ali sad vjerujem da je moguce dio neke bombe. Takodjer u neposrednoj blizini nasao sam neke male plocice 10 x 10 cm sa pricvrscenim gumenim jastucicem, slicnih dimenzija.
Ne znam jel ti sta ovo govori ali se pitam jesu li padale u zap. bosni kakve natove kazetne ili tako sta. Sorry za OT.
na više lonacija uno sanskog mosta tačnije uštra luka dubovik ,kršlje i na oko 20 lokacija u regiiji banja luke
Avio-bombe serije Mk.80 (82: 83 i 84) M-117 i M-118
su nevođene (tzv. glupe) slobodnopadajuće (gravitacione) bombe opšte namene. Razvijene su pedesetih godina zbog potrebe za bombama sa malim aerodinamičkim kočenjem.
Sve bombe iz serije Mk.80 su slične konstrukcije. Na objektu dejstva, kao i M-117, imaju kombinovano dejstvo; udarno, rušeće i parčadno. Koriste se protiv širokog spektra ciljeva, kao što su artiljerijska gnezda, kamioni, bunkeri, raketni lanseri, radari, komunikacioni čvorovi, centri za snabdevanje, fabrički objekti, minska polja, aerodromi i dr.
Bombe su integrisane na svim tipovima aviona zapadnog porekla.
Sastav i opis
Bombe serije Mk.80 se sastoje iz dva dela: tela bombe i stabilizatora,
• Telo bombe je cilindričnog oblika sa aerodinamičnim prednjim delom. Na telu bombe se nalaze zakačke za podvešavanje na standardne bombonosače sa NATO-standardnim razmakom između zakački: 356 mm za masu bombi manju od 500 kg i 762 mm za masu bombi veću od 500 kg.
Bombe se kompletiraju sa dva upaljača: prednji mehanički M904,
koji se postavlja u gnezdo na vrhu bombe i zadnji mehanički M905, koji se postavlja u gnezdo na kraju tela bombe. Umesto prednjeg mehaničkog upaljača može se postaviti radarski blizinski upaljač tipa FMU-113.
• Zadnji deo (rep) bombe služi za stabilizaciju, ili za kočenje, u slučaju da se bomba koristi u koćećoj varijanti (odbacivanje sa malih visina). Za stabilizaciju bombi se koristi repni deo sa krstasto rasporedenim zasečenim deltoidnim krilima, dok se za kočenje koriste otvarajuća krila. U slučaju ekstremnog kočenja koristi se specijalni balonski padobranski
sistem. Ovaj sistem se sastoji od cilindričnog kućišta na repu bombe, u koje je smešten balon-padobran i uređaja za otvaranje kućišta. Balon padobran je izrađen od jake, neporozne najlonske tkanine.
Avio-bombe M-117 i M-118 postoje u nekoliko konfiguracija-
osnovna, kočena i razona.
a) Osnovna nekočena verzija koja datira još od korejskog rata - dejstvuje sa srednjih i velikih visina, predviđena ie prvenstveno za upotrebu sa aviona B-52.
b) Kočena verzija M-117R, koja koristi specijalni repni kočioni sklop u vidu četiri otvarajuća krila, omogućuje dejstvo sa malih visina.
c) Razona verzija M-117D je slična kočenoj verziji sa tom razlikom da je opremljena sa upaljačem sa magnetnom influencom, što omogućava bombi da dejstvuje kao mina.
Detonacija se vrši kada se bomba nađe iznad cilja, a aktivira je magnetni upaljač.
Bomba M-117 se kompletira sa dva upaljača: prednji mehanički M904, koji se postavlja u gnezdo na vrhu bombe, i zadnji mehanički M905, koji se postavlja u gnezdo na kraju tela bombe. Umesto zadnjeg mehaničkog upaljača M905 može se postaviti mehanički upaljač FMU-54.
Principi upotrebe:
Ukoliko se bombe serije Mk.80 odbacuju sa velike visine, onda se
odbacuju kao "glatke" (nekočene) u varijanti fiksnog repa sa krstastim perajima. Ukoliko se odbacivanje vrši sa srednjh visina, koriste se bombe sa repom koji se otvara u četiri krila nakon napuštanja aviona. Ukoliko se dejstvuje sa malih visina, koristi se sistem za ekstremno kočenje pomoću balon- padobrana, da bi se omogućilo avionu
nosaču da izbegne parčadno dejstvo sopstvene bombe.
Sistem balon-padobrana funkcioniše na sledeći način:
nakon odvajanja bombe od aviona, uređaj za otvaranje otvara zadnji deo
kućišta, iz kog se izbacuje jedan deo balon padobrana, koji se zatim naduvava preko četiri otvora, kroz koja ulazi vazduh u zadnji deo balon-padobrana. Bomba sa balon-padobranom se može odbaciti i kao nekočena, pri čemu se ne otvara kućište.
Pilot odabira način odbacivanja zavisno od vrste misije. U svim slučajevima odbacivanja upaljači na bombi se armiraju izvlačenjem žica prilikom odvajanja bombe od aviona.
Bombe serije Mk.80 i M-117 se odbacuju u direktnom napadu sa nadletanjem cilja, ili iz propinjanja (lovci bombarderi), mogu da se odbacuju sa strateških bombardera za površinska dejstva takozvano "tepih bombardovanje".
Ograničenja za upotrebu ovih vrsta bombi u odnosu na vremenske uslove ne postoje i vezana su uglavnom za mogućnosti aviona nosača.
Odbrana se zasniva isključivo na neposrednoj PVO objekata dejstva.