Poslao: 09 Jun 2013 20:25
|
offline
- Sirius
- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 26157
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
Citat:kljift
Čudno je i kako su proputovali Jugoslavijom.
Није чудно. Камиони су, углавном, били државни и врло ретко смо их контролисали, осим када се нареди да се ради ''по саобраћају''.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 09 Jun 2013 21:34
|
online
- Trpe Grozni
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Apr 2008
- Poruke: 5908
|
kljift ::Čudno je i kako su proputovali Jugoslavijom. Ajd da ne kažem i kako su neopaženo ušli. Radilo se o vremenu kada je milicija bila barem naporna. Malo - malo zaustavljali su i legitimisali vozače Fića, Škoda i Moskviča, probali žmigavce i ručne kočnice, a o gomilama njihovih doušnika ne treba trošiti riječi. Tek su kamione i kombije voljeli da pregledaju u potrazi za kafom, deterdžentom, televizorima i ostalom opasnom robom.
Što se tiče same akcije na grupu, pokazana je prilična nesposobnost bez obzira na tendencije terorizma i kontraterorizma. JNA se natomila opreme i objekata pa joj nije bastalo da po regionalnim centrima i oblastima utrenira i kompletira funkcionalne pešadijske ili motorizovane bataljone za ovakve i slične rabote. Imali su ogromnu dužinu vojnog roka, regrutnu kontigentčinu, čak i ogroman broj helikoptera Mi 8 na raspolaganju. Morali su da tu situaciju riješe u svojoj režiji i jasno stave do znanja da svoj povlašteni status u državi i društvu zaslužuju. Ovako su otvorili novu dimenziju za militarizovane miličnike i teritorijalce daleko izvan saveznog ustrojstva.
Jao Kljift, imas tolko gresaka u tekstu, sto ih je tesko sve komentirati.
Ajmo iz pocetka.
1. Sirius ti je vec objasnio o delovanju saobracajne policije i zaustavljanju vozila. U to vreme u Jugi su bile zlatne godine, a drzavne firme su imale i relativno dobro uredjeno unutrasnjo obezbedjenje sto se tice kradja i sverca.
Saobracajna policija je "volela" da trese osobna vozila, narocito stranaca i "stranaca", a ne domaca vozila.
2. JNA i nije bila predvidjena da lovi banditske grupe, to je u pocetku bio zadatak KNOJ-a, a kasnije Milicije.
Posto se ovde radilo o vecoj grupi (koja je pracena jos u stranstvu), odluceno je da se testira tada novi i neuigrani sistem teritorijalne odbrane, i zato je sve ovo tako ispalo.
Problem je ispao kada je vodja odlucio da grupa udje dan ranije na teritoriju Slovenije i da se sto pre uputi na teritoriju Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
3. Dzaba ti objekti i naoruzanje kada imas posla sa izvidjackim, diverzantskim i teroristickim jedinicama, tada ti trebaju vece jedinice (ceta ili maksimalno bataljona) za blokiranje prostorije, i manje jedinice u ulozi poternih oddeljenja koje teraju i love pljen.
4. Za ovakve akcije pesadiski, a narocito motorizovani bataljoni ti ne mogu pomoci, za ovo ti trebaju bataljoni vojne policije koji znaju da urade pretragu terena.
5. Kolko se secam, u to vreme vojni rok je trajao 18 meseci u KOV, i bio je jedan od najkracij u Evropi.
6. Koji ogromni broj Mi-8 helikoptera ?? Pazi, pricamo o 1972 godinu. Mi-8 u JNA su poceli da se uvode oko 1968 godine, i ako se ne varam, u to vreme smo imali tek dvadesetcetiri aparata, sto moras da priznas da je daleko od nekog ogromnog broja.
|
|
|
|
Poslao: 09 Jun 2013 21:43
|
offline
- Imenić
- Građanin
- Pridružio: 03 Jun 2013
- Poruke: 76
|
CheefCoach ::Posto su teroristi tvrdili da narod u Hrvatskoj zeli da digne revoluciju protiv Jugoslavije, i da im samo treba inicijalna kapsula, onda je drug Tito odlucio da posalje samo narodne jedinice (dakle TO), a ne JNA. Mi nismo imali protiv teroristicku jedinicu do 1978. jer u to vreme u svetu jos uvek teroristi nisu bili u modi.
Da, teroristi su naseli na vest da je u Jugoslaviji stanje takvo da samo treba mala varnica pa da se pokrene Hrvatski ustanak. Ono što teroristi nisu shvatali je da naoružana grupa koja ulazi u zemlju, da bi podigla masovan ustanak, mora imati podršku političke organizacije sa autoritetom u narodu (recimo matice Hrvatske), koja svojim pozivom utiče na narod da se digne na oružje. Interesantno je pomenuti da je u kraljevinu Jugoslaviju 1932 godine upala sa teritorije Zadra grupa ustaša. Obilazili su sela i pozivali Hrvate da im se priključe, ali njihov poziv na ustanak je naišao na negativan odgovor. Recimo, Če Gevara, sa svojom gerilskom grupom u Boliviji (koja je za razliku o Feniksovaca bila dobro uvežbana), dožieo je neuspeh upravo zato što nije dobio podršku od KP Bolivije.
Trpe Grozni ::Teroristi i jesu bili u modi, ali ne i antiteroristicke jedinice. Ako pogledas tadasnje stanje po svetu, videces da osim britanskog SAS-a i tada i nije bilo mnogo drugih iskusnih protivteroristickih jedinica u svetu. U to vreme (znaci negde pocetkom sedamdesetih) tek su bile u nastajanju razlicne protivteroristicke jedinice.
Kada sam govorio o jedinici za borbu protiv terorista i operaciji "Raduša", nisam mislio na antiterorističke jedinice tipa SAS, Saj, Kobre...koje obavljaju složene akcije spašavanja talaca iz aviona, brodova, zgrada isl. Ne. Mislio sam jedinice jačine pešadiskog bataljona koje su obučene za protivdiverzansku borbu. Znači jedinice koje su osposobljene za pretraživanje terena, otkrivanje i uništenje gerilske grupe. Jedinice či su pripadnici pripremljeni u svakom pogledu i uvežbani za situaciju kada se sudare sa teroristima.
Ako pogledaš malo istoriju videćeš da ovakve jedinice nisu nepoznate na našim prostorima. Recimo, Srpska vojska u prvom svetskom ratu je imala leteći odred žandarma koji se uspešno borio protiv Bugarskih komita. Kraljevina Jugoslavija je u sastavu žandarmerije imala poterna odeljenja koja su se borila protiv kačaka, komita i hajduka. Zatim, nemci su imali jediice koje su koje su bile specijalizovane za protivpartizansku borbu. Dalje, Knoj je imao jedinice koje su uspešno progonile pripadnike raznih antikomunističkih grupa itd.
U svetu su takođe postojale slične jedinice. Recimo rendžeri Južnog Vjetnama, o kojima na ovom forumu postoji odličan tekst. U južnoj Americi su postojale različite grupe za borbu protiv gerilaca.
Moja kritika je usmerena ka vojnom vrhu tadašnje JNA i SSUP koji su čekali Radušu pa da nešto urade po ovom pitanju. Vojni i policijski vrh je dužan ne samo da uči na greškama, već i da gleda unapred i da preduzme mere za opasnosti koje tek dolaze.
|
|
|
|
Poslao: 09 Jun 2013 22:06
|
online
- Trpe Grozni
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Apr 2008
- Poruke: 5908
|
Ajmo iz pocetka.
Imenić ::
Da, teroristi su naseli na vest da je u Jugoslaviji stanje takvo da samo treba mala varnica pa da se pokrene Hrvatski ustanak.
Grupa ne samo sto je bila pracena, vec je bila i "uveravana" da treba sto pre da se ubaci u Jugu. Kolko se secam, sve je odlicno teklo po planu, sve dok vodja grupe, sumljajuci na klopku zbog veceg broja patrola granicnih jedinica (u stvari normalni broj patrola tog granicnog odseka), nije odlucio da se dan ranije ubace u Jugu ne cekajuci jataka, koji je u stvari bio ubaceni covek UDB-e.
Znaci period iz pocetka sedamdesetih. Pravi se promena celog sistema organizacije bezbednosnih sluzbi na celoj teritoriji SFRJ, pocinje primena cuvenog ONO i DSZ, stvara se teritorijalna odbrana, cak i fabricke jedinice odbrane.
Prosla su vremena gde se armije (svuda u svetu, a narocito na zapadu, pa i kod nas) rspravljale sa teroristickim grupama, to je preslo u nadleznost policije (kod nas milicije), KNOJ je vec prestao da postoji, a milicija i nije imala vece pokretne jedinice koje bi se raspravile sa ovakvom pretnjom.
Imenić ::
Mislio sam jedinice jačine pešadiskog bataljona koje su obučene za protivdiverzansku borbu. Znači jedinice koje su osposobljene za pretraživanje terena, otkrivanje i uništenje gerilske grupe.
Jedinice či su pripadnici pripremljeni u svakom pogledu i uvežbani za situaciju kada se sudare sa teroristima.
Znaci danasnje jedinice vojne policije. I opet, u tom vremenu skoro nigde u svetu se vojska nije bavila sa ovakvim problemima. U to vreme svaka vojska se bavila sudarom (ofanzivnim ili defanzivnim) sa drugom vojskom.
Morate staviti stvari u pravo vreme da bi realno sagledali situaciju, ne smete ih gledati danasnjim ocima.
Imenić ::Ako pogledaš malo istoriju videćeš da ovakve jedinice nisu nepoznate na našim prostorima. Recimo, Srpska vojska u prvom svetskom ratu je imala leteći odred žandarma koji se uspešno borio protiv Bugarskih komita. Kraljevina Jugoslavija je u sastavu žandarmerije imala poterna odeljenja koja su se borila protiv kačaka, komita i hajduka. Zatim, nemci su imali jediice koje su koje su bile specijalizovane za protivpartizansku borbu. Dalje, Knoj je imao jedinice koje su uspešno progonile pripadnike raznih antikomunističkih grupa itd.
Sve jedinice koje su nabrojao spadaju u zandarmske i policiske jedinice. KNOJ je bas karakteristicni primer zandarmske jedinice koja je dejstvovala u Jugoslaviji posle drugog svetskog rata.
Imenić ::U svetu su takođe postojale slične jedinice. Recimo rendžeri Južnog Vjetnama, o kojima na ovom forumu postoji odličan tekst. U južnoj Americi su postojale različite grupe za borbu protiv gerilaca.
Vijetnam je druga prica, jer su oni bukvalno bili u ratom stanju kada su vijetnamski rendzeri delovali.
Imenić ::Moja kritika je usmerena ka vojnom vrhu tadašnje JNA i SSUP koji su čekali Radušu pa da nešto urade po ovom pitanju. Vojni i policijski vrh je dužan ne samo da uči na greškama, već i da gleda unapred i da preduzme mere za opasnosti koje tek dolaze.
Vidis, za razliku od danasnjih nasih vladajucih klika, tadasnji GS JNA i SSUP su veoma brzo izvele prave zakljucke i sprovele reforme jedinica i sluzbi zaduzenih za ovakvu problematiku.
Svi vi zaboravljate da se jos jedna, cak i tada visoko razvijena zemlja te davne 1972 godine dobro obrukala u sudaru sa teroristickom grupom, a ta zemlja je imala kod sebe i svu pomoc NATO-a. Tek tada je i ta zemlja pocela da stvara profesionalne protivteroristicke i protivdiverzantske jedinice, i opet prvo u policiji, pa tek kasnije u armiji.
Ne opravdavam tadasnje rukovodstvo JNA i Jugoslavije, ali gledajuci blizu i dalju okolini, pa i nismo nesto bili mnogo razlicni od ostalih zemalja u blizem i sirem okruzenu.
|
|
|
|
Poslao: 09 Jun 2013 23:15
|
offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7185
|
Ti si Trpe nabacio spisak želja. Jedni nisu kontrolisali teretna vozila, "teritorijalci" su zamisli bili neuigrani, treći su imali vojni rok od eto samo 18 mjeseci. Sam sebe negiraš kada kažeš da nisu potrebni motorizovani bataljoni ali opet kažeš da su "nekakvi" bataljoni potrebni za blokadu kontaminiranog rejona. Kod objekata i naoružanja nisi me shvatio. Htio sam da kažem da se iza tih objekata i naoružanja sakrivala JNA. Previše nekompletnih jedinica i za njih pratećih objekata za "zamišljeni" otpor Sovjetima i Amerikancima. Pa od svih nekompletnih jedinica fizički "navaruješ" jednu kompletnu. To je varijanta majkopske brigade i lako izađe na katastrofu.
Što se tiče Vojne policije - njena namjena je pokrivanje pozadine brigada i korpusa i čuvanje komandnih mjesta. Zbog toga su i onako "karakteristični". Ali oni nikako nisu laka pešadija, oni nikako ne mijenjaju brdske, planinske, desantne, moto - streljačke jedinice pešadije. Ni u jednoj raboti. Ako imaš nekvalitetne, nekompletne pešadijske jedinice, možeš da se slikaš i sa Vojnom policijom, a i sa Milicijom.
JNA je bez obzira na Miliciju, UDBU, teritorijalce, zbog sebe morala da ima kompletirane, uštosane bataljone pri korpusima, divizijama pa i brigadama kad već držiš vojnika čitavih 18 mjeseci. Na kraju krajeva svaka veća operacija vukla je njenu logistiku.
Zanimljivo je i da je JNA posle situacije sa Radušom i 1981. sa Kosovom panično kupila rezerviste i održavala glomazne i prevaziđene vježbe. Pokazuhe. Sa par dana vježbi i pucačine da prikriju decenijski nerad. A i vježbe su bile da Bog sačuva. Kome li su se oni prsili.
Čak i to famozno "opamećivanje" posle 1973. Da su ponovo formirali KNOJ pri Saveznom SUPu ili još bolje pri JNA i KoSu pa ajde, ali PJM i slične republičke formacije su ništa (u domenu odbrane države). Za neke druge rabote već mogu biti nekome korisne.
|
|
|
|
Poslao: 10 Jun 2013 00:47
|
offline
- Imenić
- Građanin
- Pridružio: 03 Jun 2013
- Poruke: 76
|
Trpe Grozni ::
Grupa ne samo sto je bila pracena, vec je bila i "uveravana" da treba sto pre da se ubaci u Jugu. Kolko se secam, sve je odlicno teklo po planu, sve dok vodja grupe, sumljajuci na klopku zbog veceg broja patrola granicnih jedinica (u stvari normalni broj patrola tog granicnog odseka), nije odlucio da se dan ranije ubace u Jugu ne cekajuci jataka, koji je u stvari bio ubaceni covek UDB-e.
Da li je DB znala da će u Jugoslaviju upasti teroristička grupa? Tu se pletu razne teorije zavere. Ne znam ni za jedan zvanični dokument, koji bi potvrdio da je DB znala detalje ove akcije. Naš obaveštajac Spasić je u jednom interviju rekao da je u tom slučaju "služba uhvaćena na spavanju". U izveštaju generalštabu o operaciji Raduša (koji je bio nedostupan javnosti više od 20 godina), koliko sam video nigde se ne kaže da je služba precizno znala detalje o ubacivanju grupe-ne verujem da bi takav detalj bio izostavljen. Izgleda da je služba pratila vođe grupe, ali u jednom momentu je izgubljen kontakt sa njima. Tada su vođe grupe donele odluku da se požuri sa akcijom, jer su shvatili da im je UDB-a na tragu. Čini se da je DB znala da HRB sprema nešto veliko, ali precizno nije znala šta. Hrvati su snimili dokumentarac o Fenixu, gledao sam ga na netu. Ovaj film jeste mnogo pristrasan, jer teroriste veliča kao heroje, ali ipak u njemu se precizno navode podaci iz poverljivog izveštaja generalštabu.
Trpe Grozni ::
Znaci period iz pocetka sedamdesetih. Pravi se promena celog sistema organizacije bezbednosnih sluzbi na celoj teritoriji SFRJ, pocinje primena cuvenog ONO i DSZ, stvara se teritorijalna odbrana, cak i fabricke jedinice odbrane.
Tačno. Početkom sedamdesetih godina pravio se novi koncept bezbednosti. Očigledno da je taj novi koncept imao velike slabosti što je pokazala i "Raduša" i mnogi drugi događaji kasnije.
Trpe Grozni ::
Prosla su vremena gde se armije (svuda u svetu, a narocito na zapadu, pa i kod nas) rspravljale sa teroristickim grupama, to je preslo u nadleznost policije (kod nas milicije), KNOJ je vec prestao da postoji, a milicija i nije imala vece pokretne jedinice koje bi se raspravile sa ovakvom pretnjom.
Ja sam u svom postu izostavio jednu misao kada sam govorio o jedinicama za borbu protiv gerilaca. A to je da je meni potpuno svejedno da li je trebalo takve jedinice da se formiraju u vojsci ili miliciji. Upravo je to bila velika slabost organa unutrašnjih poslova, što nisu imale dobro uvežbanu komponentu za borbu protiv gerilaca ili pobunjenika. U državi kakva je bila Jugoslavija, gde je bilo i separatizma i raznih drugih problema, gde je bilo i delovanja neprijateljske emigracije i stranih obaveštajnih službi bilo je neophodno da postoji jak "militarizovan" sastav unutar MUP-a. Uostalom formiranje PJM posle Raduše je upravo potrvrda svega što sam govorio. Da su te jedinice formirane ranije, i da su one dočekale teroriste sigurno ne bi bilo toliko poginulih u našim redovima. Naravno, i da je u JNA postojao takav bataljon ili brigada ne bi bilo greška.
Trpe Grozni ::
Imenić ::Ako pogledaš malo istoriju videćeš da ovakve jedinice nisu nepoznate na našim prostorima. Recimo, Srpska vojska u prvom svetskom ratu je imala leteći odred žandarma koji se uspešno borio protiv Bugarskih komita. Kraljevina Jugoslavija je u sastavu žandarmerije imala poterna odeljenja koja su se borila protiv kačaka, komita i hajduka. Zatim, nemci su imali jediice koje su koje su bile specijalizovane za protivpartizansku borbu. Dalje, Knoj je imao jedinice koje su uspešno progonile pripadnike raznih antikomunističkih grupa itd.
Sve jedinice koje su nabrojao spadaju u zandarmske i policiske jedinice. KNOJ je bas karakteristicni primer zandarmske jedinice koja je dejstvovala u Jugoslaviji posle drugog svetskog rata.
Leteći odred žandarma je bio sastavljen od četnika prekaljenih u borbama, koji su svoje znanje i veštinu koristili da se bore protiv bugarskih komita, ali to sad nije toliko bitno. U delu mog posta koji si ti citirao ja sam pokušao da ukažem da vrh vojske i milicije nije morao da izmišlja nešto novo već samo da iskustvo iz prošlosti usavrši i primeni na novonastale prilike.
Trpe Grozni ::
Svi vi zaboravljate da se jos jedna, cak i tada visoko razvijena zemlja te davne 1972 godine dobro obrukala u sudaru sa teroristickom grupom, a ta zemlja je imala kod sebe i svu pomoc NATO-a. Tek tada je i ta zemlja pocela da stvara profesionalne protivteroristicke i protivdiverzantske jedinice, i opet prvo u policiji, pa tek kasnije u armiji.
Misliš na Nemačku i Minhen 1972 godine? Pročitao sam davno u jednom tekstu o specijalnim jedinicama (či je autor penzionisani pukovnik VJ) da je Nemačka posle II. svetskog rata oprezno razvijala specijalne jedinice, zbog straha da ne bude optužena da obnavlja snage iz vremena nacizma (to je konstatacija tog pukovnika-ne znam da li je tačna).
Minhen jeste propust Nemaca ali je ipak pogrešno je porediti ova dva događaja. Nemci nisu imali ranije mnogo iskustva sa terorizmom, pogotovo sa otmicama i sl. A Jugoslavija je imala veliko iskustvo i sa gerilom i sa pobunama na svojoj teritoriji.
Trpe Grozni ::
Vidis, za razliku od danasnjih nasih vladajucih klika, tadasnji GS JNA i SSUP su veoma brzo izvele prave zakljucke i sprovele reforme jedinica i sluzbi zaduzenih za ovakvu problematiku.
Ne opravdavam tadasnje rukovodstvo JNA i Jugoslavije, ali gledajuci blizu i dalju okolini, pa i nismo nesto bili mnogo razlicni od ostalih zemalja u blizem i sirem okruzenu.
Raduša je dosta uticala organe unutrašnjih poslova-što je dobro. I JNA je izvukla neka pozitivna iskustva u borbi protiv terorizma.
Ali zašto stalno čekati da se nešto loše dogodi, pa onda ispravljati greške? Zašto nekad ne sprečiti probleme koji dolaze?
Nisam ja protiv JNA ili SSUP, naprotiv, samo želim da ukažem na neke greške vojnog i političkog vrha.
|
|
|
|
Poslao: 10 Jun 2013 03:08
|
offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7185
|
Čitav južni pa i istočni prostor SFRJ bio je ruralan (a i sada je). I prije Raduše bilo je razbojnika koji su dugo pljačkali i zulumćarili duž "karavanskih" puteva. Rijetko koja potjera bi im stala za rep, hvatali su ih uglavnom kod jataka i to pošto bi se po velikom zlu pročuli.
JNA je morala da ima "njuha" za specifične prostore i relacije, naročito na jugu. Tu PJM nema šta da traži jer nema resursa. JNA je imala mogućnost da drži garnizone, motorna vozila, helikoptere + 100.000 regruta x 18 mjeseci. A oni su svu brigu ipak prebacili na jednu padobransku brigadu, famoznu vojnu policiju, izviđače i eventualno ad - hoc formiranje borbenih grupa od nekompletnih jedinica i čak rezervista. Ne kažem ja da je svaka jedinica morala biti ne znam već šta, ali desetak hiljada ljudi moralo je da popunjava desetak pešadijskih bataljona sa ispunjavanjem svih normi. A ne da se ovdje ispredaju bajke o mornaričkoj pešadiji, Bileći, čemu li već.
|
|
|
|
Poslao: 10 Jun 2013 10:14
|
offline
- Pridružio: 19 Jan 2012
- Poruke: 1993
|
Citat: . . .Posto su to bile vjezbe tadasnji neprijatelji su bili izvidjaci-diverzanti JNA koji su po obucenosti bili daleko iznad tih feniksovaca i opet u velikoj vecini su bili "neutralizovani". . . .
Bogme,sevenino,vojna policija nije baš često uspevala da "neutralizuje" diverzante osim kada ovi po scenariju treba da "poginu".Ako je u JNA neko bio vrhunski obučen onda su to divezanti i padobranci,gledao sam kada se diverzanti (prilikom vežbe) izvuku iz obruča VP i ispuste gume na njihovim Pincovima.Pukovnik je pošizio jer to izgleda nije bilo u "scenariju" .
-1972-e je sistem bezbednosti u celini položio ispit a najveće slabosti je pokazala upravo do neba hvaljena JNA.Teritorijalna odbrana je ipak ispunila zadatak a odnos gubitaka je nakraju bio na štetu terorista za razliku od nekih akcija mnogo hvaljenih i bolje opremljenih jedinica Rusije,Egipta,SR Nemačke i dr. država.
-JNA je pokazala sve boljke koje su joj na kraju došle glave,zanemarivanje stručnosti u korist političke podobnosti(na primer pok.kapetan je pohađao političku školu umesto,kao što bi se očekivalo od komandira jedne specijalne jedinice,adekvatne kurseve),preteranu glomaznost,masu umesto klase,nadobudnost,šablonizam i sl.Oficiri JNA su sve više postajali "društveno politički radnici",koji su naknadno završavali fakultete bez mnogo veze sa vojničkim pozivom(prava,filozofiju,psihologiju,znači uglavnom ne-tehničke) i tako se polako pretvarali u obične činovnike.Retko si mogao videti oficira sa činom većim od kap.I kl. a bez obavezne trbušine,sa aktovkom u ruci i mantilom preko nje kao da je krenuo na berzu a ne u kasarnu da se priprema za krv,znoj i suze.Zato su 1991-e masovno patili od "situacione neuroze".
Sve se to moglo naslutiti nakon Raduše.
P.S.
Malo je izvan teme ali u izvesnoj vezi sa njom;sve ove znake konformizma sam mogao naslutiti i u Vosjci Srbije nakon tragedije na Pasuljanskim livadama kada su poslati klimatizovani autobusi
po "šokirane" kadete završne godine VA.Tako ih neće pripremiti za ono što ih u pozivu koji su dobrovoljno izabrali čeka pa makar se to zanimanje zvalo i "menadžer odbrane"(sic!)
|
|
|
|
Poslao: 12 Jun 2013 00:42
|
offline
- sevenino
- Ugledni građanin
- Pridružio: 14 Jun 2011
- Poruke: 379
|
pa viktoria i rekao sam da su uglavnom "neutralizovani". To i jeste cilj vjezbi da se postigne uigranost timova i saradnja sa "lokalcima". Obucenost diverzanata JNA je ipak bila mnogo iznad nekih usijanih glava koji su dosli da dizu ustanke. Isto tako (govorim o pocetku osamdesetih) starjesine JNA koje su ucestvovale u tim vjezbama pokazivali su pravi profesionalizam. Kad su bile uzbune za bege uvijek se islo od tog da je stvarna situacija. Imali smo sat vremana da pokupimo MTS, tacno popisano koliko municije, bombi, tromblona,... na smotri sastava se vrsi prebrojavanje, podijele frekvencije, samo okvirno opisu zadaci i tek kad se dodje u prostoriju podijeli se manevarska municija i onda se zna da je vjezba. Ali opet mi kao obicna vojska smo bili posljednji u lancu, glavna snaga su bile starjesine. I pored tog da smo bili u savrsenoj kondiciji, ipak se sa tim starjesinama nismo mogli porediti. Komandant sastava je bio cini mi se kapetan korvete, a ostalo vodnici, porucnici itd. Sjecam se jedne scene da sam imao posjetu i bio u gradu, u medjuvremenu je bila uzbuna i mene je vojna policija pronasla objasnila o cemu se radi i pokupila. Negdje smo presreli kolonu i prikljucio see mojim drugovima, a oni obili moju kasetu i ponijeli i radnu uniformu i naoruzanje i opremu. Iskreno sam i ja pozurivao policajce da sto brze voze u onoj fijatovoj kampanjoli iz silne brige, kako ce oni bez mene. To su bila neka druga vremena i cisto sumnjam da bi bilo kakve usijane glave imale sanse.
Par godina poslije na odmoru u Bolu, u sred sezone, hocu da kupim cigare na benzinskoj u centru na rivi, kad ono sve blokirano. Prodjem blokade i imam sta da vidim, opet neka usijana glava postavila eksploziv. Naravno uhvacen. Strpase ga u stojadina i ciao. Ipak je to sve nekako funkcioniralo.
|
|
|
|
Poslao: 10 Sep 2013 10:03
|
offline
- Misirac
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Nov 2009
- Poruke: 5879
- Gde živiš: U podrumu,mučim električara...
|
Ovo bi moglo biti interesantno. U knjizi Miljenka Dodera "Jugoslavenska neprijateljska emigracija" (Centar za informacije i publicitet, Zagreb, 1989.) pronašao sam žalbe uhvaćenih i osuđenih terorista. U njima možete vidjeti kukavičluk dotičnih i to kako su se brzo odrekli borbe za "svoju stvar". Ne zamjerite na gramatičkim greškama, u knjizi su žalbe prenesene onako kako su ih oni pisali i tako ću ih i ja prepisati. A to govori i o njihovoj pismenosti. Ne mogu sve prepisati odjednom, pa ću u dijelovima.
Vojnom sudu u Sarajevu
Molbu
Povodom svega onog što sam počinio zla djela protiv današnjice pasamse duboko pokajavo i zaista bio na krivom putu stoga samse predavo dok sam dobio šansu dase predam pošto sam uvidio daje nama svima lažno prikazano stanje u zemlji pošto smo došli u jedno selo i tražili vode da se napiemo pa nismo dobili kako bi dobili koju drugu pomoć i sva druga susrete da smo mi otpad kdo samog hrvatskog naroda. ja molim za život damise pokloni ako je to moguće iako pošto sam uvidio dasam bio u zabludi velikoj pase zbog svega kajem i ujedno se stidim samog sebe.
Keškić Vejsil
Vrhovnom sudu Jugoslavije
Žalba
Uodnosu na izreenu kaznu smrti pa želim da zatražim od vrhovnog suda Jugoslavije milost za moj život. kako bi mogavo da dokažem daču da budem lojalan i pošten Građanin Jugoslavije pošto sam zaista uvidio težinu krivice kojusam počinio dasu to teška djela protiv svog naroda i države. tako da sam potpo pod uticaj ustaške emigracije i povjerovo njihovim lažima pošto sam sa vrlo malom školskom spremom svega jedan razred osnovne škole pa to je dosts doprinjelo da povjerujem u laži i dobijem pogrešnu sliku današnjice. pa kadasam došao u Jugoslaviju i imo prvu priliku da vidim stanje i susret sa narodom u planini jasam odma vidio da smo svi skroz na krivom putu pa samse duboko pokajavo zbog poćinjeni djela pasam odma posle prvog susreta sa poternim snagama od vojio se od grupe i odma se predo organima vlasti i od prvog dana ja sam iskren i nastojo da bude što bolje prikazana organizacija HRB (Hrvatsko revolucionarno bratstvo) i sve štosam znao o njoj i njenim namjerama. ja kada sam vidio ranjena vojnika meni je još jasnija slika bila i odmasam pomogao ranjeniku i pokušo daga previjem i dadem prvu pomoć i tako sam sa njim bijo sve dok nisu došli pomene da moram da idem otišavo i ostavio vojnika živog iza sebe pa kada samse predo prvo štosam za pito sam kakoje pamije islednik rekavo daje umro meni je toliko bilo žavo da sam plako kavo malo djete ili damije neki rod bijo pokojni. pameje sve ovo duboko ganulo i dase istinito duboko kajem i molim za život damise pokloni i kazna zamjene sa zatvorom tako dami dadese šansa dase popravim ai da nisam više onaj zlikovac koji sam bijo negda. pa molim milost za život akoje ikako moguće.
Keškić Vejsil
Dodajem u vezi
Kada samse predavo sam 29-6-72 g dasam odma ispolio želju dase grupa pohvata i onemogući daljni rad grupe pošto sam uvidio svoju zabludu jasam se predo vlastima i ispoljio naj višu želju dase oni pohvataju i daji zaseda može da sačeka kod njihovi kuća pa daji pohvata pa mislim da su to zasluge moje pa mislim da nisam baš zaslužio kaznu smrti pošto sa kojima sam god islednicima radio i oni su me svaki pofalili na mojima iskazima i pomoći o grupi i HRB. pa zbog svega ovog i ovi zasluga mislim da nisam zaslužio kaznu smrti štose tiče mojeg hapšenja pa ja nisam bijo uhvaćen 29-6-72 godine već samse predo toga dana a sporedno je meni štosu oni imali oružje jato nisam znavo a drugo nisamse ni interesiro kosu i dalisu naoružani ili nisu pošto moja želja bila dase predam pasam zato zaustavio automobil i civilima prišo i zamolio dame odvezu do milicijske stanice a ne kavo što sud tvrdi dasam uhvaćen tog dana več sam se predo drugo dasam želio dase borim jasam mogao da lahko likvidiram civile ali to nije bila moja želja i moj cilj več dase predam pošto sam vidio dasam na krivom putu i velikoj zabludi i istog momenta izrazio duboko kajanje za sva počinjena dijela stog molim vrhovni sud dami pokloni život pa tosu sve činjenice koje ukazuju dabise moglo postiči i kaznom vremenskom cilj kažnjavanja a mislim daje i velika zasluga moja dase teroristička grupa razbie i pohvata kada sam davavo sve podatke o grupi sve sam to činio samo dase što prije pohvata grupa i spreči u njenim namjerama i dabise mogle postaviti zasede oko njihovi kučani pohvatati sviju skupa pa stoga molim milost za život.
Keškić Vejsil
|
|
|
|