Formacije Kopnene vojske

184

Formacije Kopnene vojske

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28651
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

bojank ::
18 x 60mm MB u bataljonu je OK (u jednoj varijanti VJ F-93 svaka PC ima 6 x 60mm umesto 4 x 82mm), ali bataljon nema MB 82mm...

Ajmo prvo šema pešadijske divizije pa će nam biti jasnije



Ovih 18 MB 60 je u tom jednom usamljenom pešadijskom bataljonu. Pošto je line, to bi trebalo da bude gardijski, samostalni za razliku od pukovskih. U ostalim bataljonima su MB 82, po 9 u MBč.



U puku MB 120, 27 komata.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19798

Napisano: 08 Maj 2020 20:17

OK ovo izgleda znatno realnije u odnosu na prvu shemu.

Dopuna: 08 Maj 2020 20:30

Chafee -
Tenkovski imenjaci su ti bili tu samo zato sto su to bili jedini tenkovi koje su Ameri imali u Japanu u tom momentu, uz neke Sermane sa 75mm topom. Ti Sermani sa 75mm topom su konvertovani u tenkovskom arsenalu u Osaki na M4A3E4 standard (76mm top). Posle su zavrsili kod Indijaca (valjda su ih dovezli kuci iz Koreje).
Persinzi su odradili ozbiljan posao u zaustavljanju SK prodora i bogami nanizali poprilicno T-34. Prvi Persinzi su bila 4 komada iz Japana koji su stajali u nekom hangaru jos od 1945. kada su zakljucili da su isti preteski za "policijske" poslove okupacije...
Sermani su isto masovno korisceni, mada uglavnom za podrsku pesadiji (pesadijske divizije su imale Sermane, oklopne Persinge ako se dobro secam).
Cercili su isli standardno uz britanske pesadijske divizije, puk Cercila uz svaku ako se ne varam, pa ih je bilo.
Britanci su koristili i Centurion Mk.3, i to dosta uspesno protiv pesadije (jedina akcija protiv tenka je bila ironicno kada su unistili zaplenjeni Kormvel). Imali su kartecnu municiju, koju su posle i Austrralijanci jako uspesno koristili u Vijetnamu.
Kromveli su bili u izvidjackim eskadronima i isto su korisceni, mada najmanje.

Sa SK strane originalni prodor i "gazenje" Task Force Smith-a je bio primer veoma uspesnog koriscenja tenkova.

Rampe za tenkove su nastale u "pasivnoj" fazi, kada je falilo artiljerije, a tenkova je vec bilo kao pleve.



offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 11171

Nisam sam se nikada zadubljivao u sam tok rata i operacije u njemu. Informacije sam skupljao čitajući o tenkovima, tako da sam sklopio pogrešanu sliku o upotrebi. Ako se ne varam bio je jedan eskadron Čerčila raspoređen. No nije važno, pogrešan moj zaključak.

Nego, pokušavam da shvatim logiku po kojoj se elitniji bataljon naziva linijski. Obično je linijska pešadija, ona najobičniji, vulgaris prašinarija.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28651
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

DoD ga je označio kao LINE bn i nisam siguran da je to taj linijiski koji ti pominješ. A činjenica je da je samostalan i naoružan isključivo lakim naoružanjem, laki bataljon koji bi trebalo da odgovara našim izviđačko-diverzantskim jedinicama. U napadu je on istureni element što se vidi po ulozi.

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 11171

Upravo na njega i mislim, mobilni je, samostalniji, očigledno namenjen za posebnije prilike. A DoD ga krsti linijski. Gde počinje vojska, a prestaje logika...

Kinezi su takve formacije koristili u svojim klanjima što međ sobom, što sa Japancima, pa sa Amerikancima (čitukcam, da popuni rupe). Takve formacije postoje, pa postoje i pre XX veka, al nikad nisu bile nazivane linijskim.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28651
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

To su posebne formacije za borbeno izviđanje, infiltraciju, prepadna dejstva, diverzije. Koliko vidim, naoružani su samo lakim naoružanjem MB 60, RPG 7, RPD.

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 11171

Upravo zbog svega toga mi je besmisleno takvu jedincu krstiti linijska, pogotovu u anglo američkoj terminologiji gde je još serdinom XIX veka, linijsko počelo da označava običnu pešadiju (konjicu ili artiljeriju) bez neke posebne namene ili satusa.

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8865
  • Gde živiš: pecina stroga

Sa wikipedije

Citat:Members of the US Army utilize the term "line company" (informally) in light infantry battalions to differentiate those companies (generally A–D) that perform the traditional infantry role from the support companies (generally F and HHC) charged with supporting the "line companies". The Marine Corps does the same for all its infantry units. In this vein, officers assigned to the rifle companies are referred to as "line officers"

Znaci tradicionalna pjesadija

https://en.wikipedia.org/wiki/Line_infantry

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19798

Kod nas se srece termin "linijska ceta" kod padobranaca za tezu varijantu organizacije iste.

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 11171

Pošto sam povukao raspravu na tu stranu, ajde malo da objasnim šta je to linijska pešadija.

Istorijski gledano linijska pešadija je ona koja je obučena da se bori u liniji. Stoje dva (nekada i više) reda pešadinca, jedan puni, drugi puca, pa se rotiraju. Ima ceo jedan mračni menuet kako se ta linija kreće, kako menja formaciju u marševsku kolonu, jurišnu kolonu, kvdrat, krug. Da bi se to na bojštu radilo kako treba, da se linija koja je spora ne lomi, ne raspada i slično treba ozbiljna obuka i disiplina, otud i kod mnogih teoretičara linija ima mesto savršene formacije. Potreban je disciplinovan vojnik, koji se kreće u ritmu doboša, koji je u stanju da se približi nepriteljskoj liniji, da izdrži vatru, uzvrati istom i ne pobegne, da kada se pojavi konjica bez panike formira kvadrat i tako. Takođe vojnik mora da bude dovoljno smiren i pribran da u haosu napuni pušku. Suprotnost liniji je kolona, gde je vojska zbijena u falangu, ne mora da bude preterano disciplonovana, jer se u njoj stvori mentalitet zajedničke hrabrsoti. Dok linija trpi i uzvraća vatru, kolona se približava protivniku, prva dva reda opale po plotun, pa se onda ide na juriš. Ceo XVII i XVIII vek se filozofira šta je bolje, linija ii kolona, da bi na kraju dana Napoleon i Suvorov uspešno koristili obe.

Prve linijske formacije se javljaju u Nizozemskoj početkom XVII veka tokom pobune protiv Španaca, Moric Nasavski, princ Oranski je počeo da masovno koristi linije musketara (i arkebuzera) koje se rotiraju tokom paljbe. Prvi red bi opalio, pa se okrenuo na desno i odmarširao iza da napuni muskete (i arkebuze) i tako svaki od pet redova. Tu se vidi ta prednost linije nad klonom ili španskim tercijom, veliki front koji isapljuje plotun za plotunom. Od konjice su se branili uz pomoć kopljanika, no za razliku od španskog tercija (i drugih armija) kod Morica Ćutljivog, kopljanici čine nešto oko treći vojske, u drugima ih je preko 50%.

Do početka XVIII veka kopljanici nestaju, prevashodno zbog pronalaska bajoneta. Tipična linjiska jedinica (bataljon uglavnom) se sastojala od 4 do 8 linijskih četa i dve krilne čete, desnokrila, teška grenadirska i levokrila, laka (ne mešati sa lakom pešadijom). Ne moraju da se pukovi zovu linijski da bi bili linjiski, bitno je da se tako bore. Pored nestanka koplja, još jedna promena sa oružjem dovodi do stanjivanjea linije, Dok je Moricova linija imala pet ili šet redova, linija iz kasnijeg perioda ima dva ili tri, naime, musketa fitiljača je zamanjena musketom kremenjačom. Jako slično se desilo i ranije, kada je fitiljača koja je spretnija od arkebuze dovela do mogućnosti formiranja linije. šapanki tercio sa arkebuza je imao minimum sedam zamena da bi održao vatru.

Razvoj oružja gazi sve pred sobom, tako je pregazio i linjiske taktike. Olučene muskte, puške, sa kojima može lako da se nišani, brutalno i krvavo od druge polovine XIX veka na svim bojištima sveta teraju linjisku pešadiju u istoriju. Na žalost pešadinaca zapovednici su to shavatali posle nekog rata. Poslednja linijske taktike napušta Frnacuska posle pada Napoleona III i kravog poraza u rata sa Prusima. Na istorijsku scenu stupa pešadija koje svoje poreklo ima u lakim, spcijalizovanim jedinicama, kakvu danas poznajemo. Ova pešadija se bori u rasutim formacijama, a ne u zbijenim kolonama. No zaostavština linijske pešadije psotoji i danas, vidi se u storjevoj obuci i radnjama i sada.

I u nekim vojskama kao termin za sasvim običnu pešadiju (mada ne samo pešadiju).

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 639 korisnika na forumu :: 13 registrovanih, 2 sakrivenih i 624 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksmajstor, cikadeda, Djokislav, djordje92sm, draggan, Hans Gajger, Koridor, mikki jons, nemkea71, radionica1, repac, Valter071, yrraf