Poslao: 14 Apr 2020 15:12
|
offline
- Lucije Kvint
- Super građanin
- Pridružio: 03 Jan 2012
- Poruke: 1086
- Gde živiš: Beograd
|
Vojo, ako sam te dobro razumeo, samo su samostalne čete i baterije po formaciji imale četnog starešinu, dok su čete u okviru bataljona imale samo evidentičare? Ili je to bila razlika između mirnodopske i ratne formacije, gde je u mirnodopskim uslovima bilo neracionalno "trošiti" aktivnog podoficira na poziciji četnog starešine, izuzev u samostalnoj četi, ali je u ratnoj formaciji postojao četni starešina, rezervni podoficir?
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 14 Apr 2020 15:38
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 20172
|
Ima jos jedan problem, a to su cinovi. U teoriji, za ratnu formaciju cete/baterije:
KC/B - kapetan ili KIK
ZKC/ZKB/PKPR/OPO - Porucnik ili Kapetan (jedan cin nize od KC/B)
CS/BS - SVIK ili zastavnik
KV - SV ili VIK ili vodnik (1. streljacki vod i PO vod su imali vise cinove od 2. i 3. voda)
KO - Desetar ili MV
ZKO (nije posebna funkcija, nego je dodeljena u zavisnosti od perioda jednom od automaticara, strelaca ili snajperisiti) - razvodnik
To je teorija, skolske formacije su se razlikovale, a kako je bilo u praksi boga pitaj.
|
|
|
|
Poslao: 14 Apr 2020 16:05
|
online
- voja64
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 25791
|
Sve je u praksi moglo da se tumba pa je bilo bataljona sa komandantom čina KIK i zavrsenom KSA mlađi po godinama od recimo komandira 2 ili treće čete u činu.večiti KIK jer je dotični bez KŠA ili pak bivši podoficir sa zavrsenom višom i bez daljeg postavljenja nije mogao samo u nekim ORMOB ili sl komandama dalje od majora stim da bi mu u godini penzionisanja kačili čin ppuk.ali je tih grebića bilo malo..
Slično je bilo i sa podoficirima u formaciji bataljonskog ref je zas/zIk a neretko je tu bilo i mladih ,recimo ja sam kao stariji vodnik bio bataljonski referent u A bataljonu a zastavnici i zastavnici I klase su recimo bili na položaju cetnog staresine..
Da odgovorim Luciju Kvintu.
U A ji B edinicama smo po ovome gore imali i bataljonskog referenta podoficira i u svim Živim četama četne stResine a u R uz zivog komandanta i bataljonski referent dok se po popuni iz mobilizacije javljao rezervni podoficir kome se prenosila MTS za tu četu iz RRa bataljona.
I da pojasnim ovo da sam ja iako mladi mogao da budem bataljonski i kasnije cetni staresina je do izrazaja bilo u poznavanju posla.
U ceti tenkova je cetni staresina bio zik tenkista brez ambicija da ulazi u bataljonsku papirologiju i dugovanja RR bataljona .
Slično je bilo i u dve mehanizovane čete gde su četne staresine bili zadtavnici pesadinci i uz neznam ja tehniku se drzali svoje cetice.
U Bateriji MB120 koja je takode bila u tom Mehanizovanom bataljonu baterijski staresina artiljerac SVIK.
Samo sam ja u komandi bataljona imao pomoćnike neke starije a neke mlade od mene.
Da dodam da je ta formacija na samom kraju JNA pocela da se stvara u martu 1992.g i ugasena 95.
od pomoćnika podoficira u komandi bataljona sam imao komandira u odelenju veze ZIK.
Komandir odelenjab za obuku operatora na 9K11 koji je dugovao trenazer i kondicionirao operatere svih BVPova u dve cete plus komandni koji sam ja dugovao a po činu bio zast artiljerac.
I komandir odelenja za PVO sa uređajem za obuku na STRELA2.po cinu i godinama bio jedini mladi od mene stvod i po vesu u Zagrebu art ,rak odrzavavanje..
Formacija bila zajebalo vek.
Skoro cela bila A i iz popune su se jedino dizali nisanđijeboperateri STRELA i vezisti..
Po meni još da je bilo malo pozadine i samostalan bataljon ko puslica..
|
|
|
|
Poslao: 14 Apr 2020 16:30
|
offline
- Lucije Kvint
- Super građanin
- Pridružio: 03 Jan 2012
- Poruke: 1086
- Gde živiš: Beograd
|
bojank ::Ima jos jedan problem, a to su cinovi. U teoriji, za ratnu formaciju cete/baterije:
KC/B - kapetan ili KIK
ZKC/ZKB/PKPR/OPO - Porucnik ili Kapetan (jedan cin nize od KC/B)
CS/BS - SVIK ili zastavnik
KV - SV ili VIK ili vodnik (1. streljacki vod i PO vod su imali vise cinove od 2. i 3. voda)
KO - Desetar ili MV
ZKO (nije posebna funkcija, nego je dodeljena u zavisnosti od perioda jednom od automaticara, strelaca ili snajperisiti) - razvodnik
To je teorija, skolske formacije su se razlikovale, a kako je bilo u praksi boga pitaj.
Raspodela činova koju si naveo podrazumeva da oficiri ne komanduju vodovima, ili bar načelno, sem možda mladih potporučnika dok se ne dopeku za unapređenje u poručnika. Ako se ne varam, kapetan kao komandir čete i poručnik kao oficir-pomoćnik, u tom kontekstu se prvi put pominje poručnik kao čin, sa izvornom funkcijom kapetanov "mladji" kolega. Podoficiri najnižih činova su ZKV i KO samostalnih odeljenja, komandiri vodova su SV i SVIkl, zastavnik je četni starešina a zastavnici bataljonske starešine. Komandiri odeljenja i njihovi zamenici - vojnički činovi.
Ovakva šema, koja se meni jako sviđa, otklanja nelogičnost u položaju rezervni oficir komandir voda - podoficir školovan u srednjoj vojnoj školi: tu nelogičnost smo imali u JNA a verujem i u svim velikim armijama sa srednjim vojnim školama. Takođe, sličnu nelogičnost smo imali i u odnosu p.por/poručnik: rezervni i sa akademijom. Dakle, vodovima bi trebalo da komanduju podoficiri, bilo školovani bilo rezervni, s tim da bi ceo sistem ŠRO po meni trebalo da školuje podoficire (za pozicije KV i ZKV), a ne oficire. I inače, JNA je za pozicije KČ i ZKČ ozbiljno dodatno doškolovala probrane rezervne oficire, mislim da je to bio ozbiljni jednomesečni kurs, koji se zvao "kurs komandira čete/baterije". Na isti način bi se probrani rezervni podoficiri doškolovali do oficirskog čina i spodobnosti komandovanja na četnom nivou. Sistem koji se meni dopada bi zapravo bio sličan JNA, samo što bi rezervni oficiri zaista bili pandan aktivnim poručnicima i kapetanima. Malo sam udavio, ali mi je zaista bolo oči da rezervni potporučnik bude iznad starijeg vodnika sa srednjom vojnom školom.
Još nešto, u vezi rapodele činova i pozicija u četi koje si neveo:
- u nekim periodima, JNA i VJ su imale ZKČ koji je bio u komandi čete, a nekada je ZKČ/ZKB bio oficir-komandir prvog voda. Iz mog iskustva, ta promena se desila negde '94-te, a verovatno je bilo takvih tumbanja i ranije.
- ako se ne varam, JNA je u jednom momentu, krajem '80tih, prelomila da svi komandiri vodova moraju biti oficiri, i tada su podoficiri sa pozicije KV prebačeni na poziviju KČ. Vojo, o tom vremenu govoriš kada pominješ aktivne četne starešine? Ja u A brigadi 89/7 godine nisam video ni jednog četnog starešinu, podoficiri su bili KV, retko ZKV, i bili su bataljonski referenti. Možda je transformacija o kojoj govorimo upravo došla posle tih godina?
|
|
|
|
Poslao: 14 Apr 2020 18:18
|
offline
- kunktator
- Legendarni građanin
- Pridružio: 29 Avg 2016
- Poruke: 2619
|
Читам ову вашу причу о чиновима, врзмају ми се асоцијације па да поделим. А ви не узимајте ово преозбиљно и не сматрајте као чврсто дефинисан став.
Утисак ми је да су сами називи чинова ограничавајући фактор. Називе "водник" и "десетар" вучемо из прошлих времена а нису потпуно адекватни. Океј, разумем ако кажемо "па како би се другачије звао командир групе од десет људи ако не десетар". Али сам број људи више није најбитнији у причи. Једно је била десетина у којој су сви редом били наоружани репетиркама, борили се у згуснутијем распореду, на мањем простору и обављали релативно једноставне радње. Друго је ово данас. Задаци одељења могу бити много комплекснији. Исто важи и за водника. Какав сад водник ако водом командује официр? Много компликујемо и правимо збуњујућу слику. Зар не би било боље вратити чинове наредника и каплара јер сам назив дозвољава смисленије комбинације?
А и ту се види још једно наслеђе из прошлих времена. Наиме, наредник је увек био тај који се обраћа обичној војсци. Официр је ретко лично командовао, нарочито строју. Он нареднику а наредник војсци. То је остатак класне поделе од пре пар стотина година, када је официр обично био племић а обичан војник неписмени сељак. Наглашавала се дистанца.
Ми данас не треба да будемо оптерећени тим односима. Данас је то посао који захтева некакве нивое стручности од обичног редова па на даље. Војник нема у рукама (и на леђима) само танџару, фишеклију, торбицу и шаторско крило. Данас је војник систем оруђа и опреме. О јединици да не говорим. Што је тај систем комплекснији то и стручност треба бити већа а чин је некаква лиценца те стручности. Не заговарам никакву инфлацију чинова али мислим да неко ко је прошао озбиљнији специјалистички курс не може бити без иједног чварка.
А кад све подигнемо на вод и чету онда се отвара још простора за поређење са ранијим временима. Колика је била ватрена моћ једног вода пре педесет или сто година а колика је сада? Колики простор је покривао вод (или чета) тада и сада? Шта са маневром? Да ли је и даље батаљон основна тактичка/маневарска јединица или не?
Лично, због наведеног, мислим да командир вода треба да буде официр. Школовани подофицири, наредници, треба да имају цењенију улогу. На западу то решавају платом. Један искусни наредник, са више година службе, обично има већу плату од балавог потпоручника. А "мистика официра" и даље постоји.
И да, заменици командира (као посебна и једина функција у чети, воду и одељењу) јесу вишак. Ту улогу увек може да преузме неки од нижих командира, по хијерархији, уз своју основну.
|
|
|
|
Poslao: 14 Apr 2020 19:00
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9229
- Gde živiš: pecina stroga
|
Bez da ulazim u problematiku sta se kome svidja, samo da napomenem da nije Srbija stvorila vojsku 2012 pa da sad diskutujemo kakvu formaciju bi voljeli. Ipak srpska vojska ima iza sebe gomilu ozbiljnih ratova i bitaka, na zalost, i siguran sam da dobro znaju sta i kako treba.
Moram da napomenem, artiljerijska baterija koja gadja posredno uvijek ima vatreni polozaj na dvije lokacije, odvojene i po nekoliko kilometara. VP orudja, gdje su orudja, vozila, racunaci i veza, i VP osmatracnice gdje su izvidjaci, topografi i dio veze.
Imam par baterijskih gadjanja pod opasacem (mirnodopskih doduse), i uvijek je bio jedan oficir kod orudja a drugi na osmatracnici. U armiji, komandir (kapetan) je bio na osmatracnici, potporucnik kod orudja (na busoli). Na zadnjem gadjanju u rezervi, aktivni kapetan I klase komandir baterije bio je kod haubica, rezervni porucnik ZKB i komandir prvog voda na osmatracnici. Mi smo (rezerva) na tom gadjanju popunili postojecu jedinicu, tako da je ovaj rezervni porucnik vjerovatno bio postavljen za tu vjezbu samo radi njegove obuke.
Zastavnike sam sretao u komandnom vodu i po pozadinskim sluzbama. Nikad u vatrenom vodu. Vodnik stazista kao komandir voda u aktivnoj jedinici da, ali ne kao zamjenik komandira baterije.
Vod u bateriji, osim ako nije odvojen i pretpotcinjen nekoj drugoj jedinici, nikad ne dejstvuje samostalno. Ne kazem da se to nije radilo u ratovima devedesetih, ali to je druga prica sta se i kako tada radilo. I to ne zato sto je tako trebelo ili je neko tako htio, nego sto nije bilo ljudi.
Za pjesadiju ne znam.
|
|
|
|
Poslao: 14 Apr 2020 19:06
|
offline
- Pridružio: 29 Mar 2020
- Poruke: 763
|
Babarogo tu vojsku sa velikim ratnim iskustvom su urušili reformom pod palicom NATO-a na žalost ☹️, a razlog je jednostavan jedina Armija koja je iz direktnog sudara sa istima izašla neporažena i sačuvala svoju državu i narod.
|
|
|
|
Poslao: 14 Apr 2020 19:12
|
offline
- babaroga
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Sep 2012
- Poruke: 9229
- Gde živiš: pecina stroga
|
Mislio sam na mnogo duzi period, od prvih ratova u 19 vijeku pa do danas. Velika je to tradicija. Nismo mi juce dobili vojnu akademiju. I ne moramo da izucavamo tudje bitke da bi znali kako ratovati po ovim nasim brdima.
Sto se tice NATO, nisu ni oni bez ratnog iskustva, doduse protiv talibana, ali to je i nama potencijalni protivnik. Ne treba se gaditi nicijeg iskustva.
Ja gledam ovu art brigadu i svidja mi se.
|
|
|
|
Poslao: 15 Apr 2020 15:42
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 20172
|
Pukovska MBB 120mm M52 F-64, Pukovska LAB 76mm M48B1 F-64
Opet, struktura je ista za LAB i MBB, razlikuju se samo odeljenja MB 120mm / BT 76mm. Struktura odeljenja BT 76mm M48B1 i MB 120mm M52 je identicna kao u F-54
Komanda baterije - 5 ljudi - 3 x A, 1 x P, 1 x Pi, 1 x LV 1/4t
- KB - A
- ZKB - A
- BS - A
- Bolnicar - Pi
- Vozac - LV 1/4t
Komandni vod - 31 covek - 2 x RB, 2 x M, 11 x A, 16 x P, 4 x Pi, 2 x kamion 2.5t
- KV - A
- Vozac x 2 - P, K 2.5t
Izvidjacko-osmatracko odeljenje - 5 ljudi - 3 x A, 2 x P
- KO - A
- Izvidjac x 2 - A
- Daljinar x 2 - P
Odeljenje veze - 8 ljudi - 1 x A, 7 x P
- KO - A
- RF x 3 - P
- TF x 4 - P
Racunarsko odeljenje - 4 coveka - 1 x A, 3 x P
- KO - A
- Racunar x 3 - P
Odeljenje za obezbedjenje - 11 ljudi 2 x RB, 2 x M, 5 x A, 2 x P, 4 x Pi
- KO - A
- Mitraljezac x 2 - M, Pi
- Pomocnik x 2 - P
- Donosilac municije x 2 - A
- Nisandzija RB x 2 - RB, Pi
- Pomocnik x 2 - A
Vod MB 120mm - 24 coveka - 3 x MB 120mm, 10 x A, 14 x P, 1 x K 2.5t, 3 x K 1.5t
Komandno odeljenje voda - 3 coveka - 1 x A, 2 x P, 1 x K 2.5t
- KV - A
- RF - P
- Vozac - P, K 2.5t
Odeljenje MB 120mm M52 x 3 - 7 ljudi - 3 x A, 4 x P, 1 x K 1.5t
- sastav odeljenje je identican kao u F-54
Ukupno, MB 120mm M52 - 81 ( 5 + 31 + 2 x 24) ljudi - 6 x MB 120mm M52*, 2 x RB, 2 x M, 34 x A, 45 x P, 5 x Pi, 6 x K 1.5t, 4 x K 2.5t, 1 x LV 1/4t**
Ukupno, BT 76mm M48B1 - 87 ( 5 + 31 + 2 x 27) ljudi - 6 x BT 76mm M48B1***, 2 x RB, 2 x M, 34 x A, 51 x P, 5 x Pi, 6 x K 1.5t, 4 x K 2.5t, 1 x LV 1/4t**
* Mogu se zameniti sa MB 120mm M38 (s), M43 (s), M42(n) i M43(r)
** Mogu se zameniti sa V 3/4t, BK je 40 mina/granata ili 1/4t, BK je 20 mina/granata, ostak BK je u K 2.5t
*** Mogu se zameniti sa BT 76mm M1-4/50(a) ili 76mm M36/48(n)
|
|
|
|
Poslao: 15 Apr 2020 15:54
|
offline
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 20172
|
Pukovska MBB 120mm M52 F-69/74, Pukovska LAB 76mm M48B1 F-69/74
MBB 120mm M52
Komanda baterije - 5 ljudi - 3 x A, 1 x PAP, 1 x P, 1 x K 5t
- KB - A
- ZKB - A
- BS - A
- Bolnicar - Pi
- Vozac - PAP, K 5t
Komandni vod - 18 ljudi - 6 x A, 12 x PAP
- KV - A
Izvidjacko odeljenje - 5 ljudi - 3 x A, 2 x PAP
- KO - A
- Osmatrac x 2 - A
- Daljinar x 2 - PAP
Odeljenje veze - 9 ljudi - 1 x A, 8 x PAP
- KO - A
- RF x 4 - PAP
- TF x 4 - PAP
Racunarsko odeljenje - 4 coveka - 1 x A, 3 x PAP
- KO - A
- Racunar x 3 - PAP
Vod MB 120mm M52 x 2 - 23 coveka - 3 x MB 120mm, 4 x A, 16 x PAP, 3 x PM, 3 x Pi, 3 x kamion 5t
- KV - A
- RF - PAP
120mm MB odeljenje x 3 - 7 ljudi - 1 x A, 5 x PAP, 1 x PM, 1 x Pi, 1 x K 5t
- KO - A
- Nisandzija PAP
- Punilac - PAP
- Tempirac - PAP
- Domosilac municije 1 - PAP
- Donosilac municije 2 - PM, Pi
- Vozac - PAP, K 5t
Ukupno - 72 (5 + 18 + 2 x 23 ) coveka - 6 x MB 120mm, 6 x PM, 17 x A, 45 x PAP, 7 x Pi, 7 x K 5t
LAB 76mm M48B1
Komanda baterije - 5 ljudi - 3 x A, 1 x PAP, 1 x P, 1 x K 5t
- KB - A
- ZKB - A
- BS - A
- Bolnicar - Pi
- Vozac - PAP, K 5t
Komandni vod - 19 ljudi - 6 x A, 13 x PAP
- KV - A
Izvidjacko odeljenje - 5 ljudi - 3 x A, 2 x PAP
- KO - A
- Osmatrac x 2 - A
- Daljinar x 2 - PAP
Odeljenje veze - 9 ljudi - 1 x A, 8 x PAP
- KO - A
- RF x 4 - PAP
- TF x 4 - PAP
Racunarsko odeljenje - 4 coveka - 1 x A, 3 x PAP
- KO - A
- Racunar x 3 - PAP
Vod BT 76mm M48B1 x 3 - 26 ljudi - 3 x BT 76mm, 4 x A, 19 x PAP, 3 x PM, 3 x Pi, 3 x K 5t
- KV - A
- RF - PAP
76mm BT odeljenje x 3 - 8 ljudi - 1 x A, 6 x PAP, 1 x PM, 1 x Pi, 1 x K 5t
- KO - A
- Nisandzija - PAP
- Pomocnik nisandzije - PAP
- Punilac - PAP
- Tempirac - PAP
- Domosilac municije 1 - PAP
- Donosilac municije 2 - PM, Pi
- Vozac - PAP, K 5t
Ukupno - 102 (5 + 19 + 3 x 26 ) coveka - 9 x BT 76mm M48B1, 9 x PM, 21 x A, 71 x PAP, 10 x Pi, 10 x K 5t
Vidi se da je pokusano da MB 120mm i BT 76mm vuku K 5t (do uvodjenja TAM 110 sredinom '70ih nije bilo odgovarajuceg vozila manje tonaze), sto nije bilo bas srecno resenje.
|
|
|
|