Dicus ::Tako je, ustvari nije baš Gore-tex ali neki breathable materijal jeste, postoje i zimske pantalone koje idu u kompletu uz tu jaknu.
I jedno i drugo proverene na terenu, i dobro se pokazalo!
Та јакна иде у комплету са панталонама који се назива "одело за заштиту од ветра и кише". Код М-02 је од Горетекса, а код М-03 од Симпатекса уз благо измењени крој. По мени такође врло лепо, једноставно и функционално решење. Иначе, носи се преко обичне униформе.
Trpe Grozni ::
Jakna treba da bude dovoljno dugacka da zastiti sto veci prostor na telu vojnika, ali i da ne ometa njegove pokrete. Zamolio bih one koji si satima lezali u snegu da se izjasne jeli bi im bile bolje "fensi"kratke jaknice sa duzinom malo ispod bubrega, ili su tada pozeleli da su im jakne koji su tada nosili, bili jos pedalj duze.
Јасно је да ветровка не треба да буде кратка као "моторка", али не треба да буде ни као шињел. М-03 и М-10 досежу скоро до колена. У другој деценији 21. века постоје материјали који омогућавају краћи и ужи крој. Алпинисти нпр. проводе сате и сате у снегу и на леду, па не носе јакне до колена.
Citat:I jos nesto, ne znam zasto vam toliko smeta nosenje opasaca na bluzi/jakni. Borbeni prsluk je u redu, ali na borbenom prsluku koji sam ja imao, postojale su i gajke za kacenje na opasac.
Jedna od vaznijih funkcija opasaca je i ta da stegne bluzu/jaknu u visini bubrega, kako bi bolje stitila.
Па смета ако мора да се носи обавезно, тј када нема никакву функцију. Посебна је будалаштина када војнике терају да носе и упртаче, а да они немају никакву фукцију. Што се тиче стезања у висини бубрега, то се много елегантније решава уграђеним учкуром.
Има војних лица која су "закуцана" у времену, још увек живе у 70им и 80им годинама прошлог века, никада ништа другачије ни боље нису видели. Појединци просто не могу да замисле како то да се не носи опасач, како то да униформа нема кошуљу...Има "чобана" који нпр терају људе да носе кошуљу чак и испод тзв "техничке униформе", која се носи у РВиПВО, што је дупла глупост јер представља мешање 2 различите униформе...
Опште је познато сваком ко је служио војску, нарочито у последњих 15ак година колико се у војсци, барем формално, води рачуна о заштити на раду...али се то углавном своди на форму и мноштво забрана. Постоје људи којима нпр. смета јака светлост и имају лекарско одобрење да носе наочаре за сунце, а претпостављени им то бране у стилу "нису формацијске" (а такве и не постоје), или "шта се мангупираш?". Од земаља из региона, Црногорци су недавно усвојили и нову борбену униформу, а у склопу ње се налазе и заштитне наочаре. Сваком иоле информисаном човеку је познато колико је сунчева светлост постала опасна у последње 2 деценије, како за кожу, тако и за вид. Код Американаца су део обавезне заштитне опреме на стрелишту и заштитне наочаре. Наравно да ће војник моћи да се бори и без њих, али оне свакако много значе неком ко је нпр руководилац летења, или скакања и читав дан гледа у небо, или је по више сати на јаком сунцу, или је у прашинчини, или око њега пршти камење, гелери, парчићи свега и свачега...О антифонима нећу ни да причам јер бих отишао у offtopic.
Шешир као део униформе је код нас све до ове М-10 био незамислив, а веома је користан, барем за припаднике извиђачко-диверзантских јединица. Наравно, неки "диносаурус" је морао да да лични печат и да на шешир стави ознаку за капу...
|