|
Poslao: 24 Feb 2016 22:08
|
offline
- Pridružio: 09 Sep 2015
- Poruke: 1201
|
Jesi li nekada nosio kvalitetnu jaknu sa tim po tebi mlacenjem slame? Kod mene je vec desetu godinu u svakodnevnoj upotrebi Arktisov Rainshield, upravo sa tim mlacenjem slame, i jos nema nikakve naznake da ce popustiti. A nosim je od -5 do + 25, cim je vlazno ili pada kisa. U upotrebi je preko sto dana godisnje, pa puta deset godina. Koristim je kao gornji sloj, ali i kao podjaknu, ispod smoka, onako kako rainshield treba da se nosi, sedim sa njom u kolima, nosim je po sumi, bila je sa mnom i na poljima pokivenim crnim trnom.
I zamisli, to mlacenje slame, koje je daleko udobnije od preklopa, izdrza svo to vreme. Sto jest jest, bas kratko.
|
|
|
|
Poslao: 24 Feb 2016 22:33
|
offline
- mushroom
- Legendarni građanin
- ja nesum radijo, ja sam neki veliki dr.mr.
- Pridružio: 29 Jul 2014
- Poruke: 4529
|
Nosim komercijalne jakne i to uglavnom The North Face i imam jednu Jack Wolfskin Hardshell jaknu. Imam jednu softshell jaknu i jednu goretex jaknu i za kraci boravak na kisi (sat, dva) isti mi je qurac obukao goretex ili softshell. Za duzi boravak (5/6/7 sati) preferiram gore tex jaknu jer softshell propusta posle 4 sata kisu. Oko temperature necemo da se raspravljamo jer je meni konstatno vruce i meni na -10 je dovoljna Gore-tex jakna i majca, a na nizim temperaturama Hardshell ili Gore tex jaknu sa windstoperom (2 u 1). Soft shell poslednjih godina juri gore tex i postaje mu ozbiljan konkurent. No da ti odgovorim za ove zavarene savove, go qurac su jer posle manje od godinu dana krece da se ljusti oko rajsfeslusa i mnogo mi je bolje da jakna ima preklop nego da ima zavareni sav i da se raspadne posle malo jace od 6 meseci.
|
|
|
|
Poslao: 24 Feb 2016 22:57
|
offline
- Pridružio: 09 Sep 2015
- Poruke: 1201
|
To sto se tebi ljuste savovi na North Faceu i na Jack Wolfkinu je samo posledica kupovina lose izvedene jakne, a ne loseg koncepta. North Face koji se prodaje kod nas je cista kopija, a Jack Wolfskin je obicno kinesko ... koje ne vredi ni pola od onoga sto platis za njega. North Face ni na Zapadu nije najsrecniji izbor, posto je u pitanju kozmtika a ne ozbiljna marka za teren, no to je posebna prca. Uglavnom, takvi kvarovi im se ne desavaju za tako kratko vreme.
Za iste pare moze da se kupi ozbiljna terenska jakna, koja radi svetlosne godine bolje. Ali je problem sto niti je poznat brend, niti je fensi. Samo radi, pa je vojnici kupuju iz sopstvenih dzepova, posto je drasticno bolja i od opreme koju dobijaju.
A prica o temperaturi je potpuno druga strana medalje, ako se kreces, ispod membrane i mrezice je dovoljan i tanki sloj aktivnog vesa, no ako stojis satima, prica je potpuno drugacija. Znam samo jednu jaknu u kojoj se ne smrznem kada stojim u mestu posle izlaska na teren od nekoliko kilometara. A ako temperatura jos padne, ni Mamut nije na odmet.
|
|
|
|
Poslao: 24 Feb 2016 23:16
|
offline
- mushroom
- Legendarni građanin
- ja nesum radijo, ja sam neki veliki dr.mr.
- Pridružio: 29 Jul 2014
- Poruke: 4529
|
Waldorf and Statler ::To sto se tebi ljuste savovi na North Faceu i na Jack Wolfkinu je samo posledica kupovina lose izvedene jakne, a ne loseg koncepta. North Face koji se prodaje kod nas je cista kopija, a Jack Wolfskin je obicno kinesko ... koje ne vredi ni pola od onoga sto platis za njega. North Face ni na Zapadu nije najsrecniji izbor, posto je u pitanju kozmtika a ne ozbiljna marka za teren, no to je posebna prca. Uglavnom, takvi kvarovi im se ne desavaju za tako kratko vreme.
Za iste pare moze da se kupi ozbiljna terenska jakna, koja radi svetlosne godine bolje. Ali je problem sto niti je poznat brend, niti je fensi. Samo radi, pa je vojnici kupuju iz sopstvenih dzepova, posto je drasticno bolja i od opreme koju dobijaju.
A prica o temperaturi je potpuno druga strana medalje, ako se kreces, ispod membrane i mrezice je dovoljan i tanki sloj aktivnog vesa, no ako stojis satima, prica je potpuno drugacija. Znam samo jednu jaknu u kojoj se ne smrznem kada stojim u mestu posle izlaska na teren od nekoliko kilometara. A ako temperatura jos padne, ni Mamut nije na odmet.
Vidi od 2013 u drzavi Srbiji ti nemas prodavca North Face jakni, znaci nisu kupljene ovde.Ne bih se slozi sa tobom oko The North Face,a za Wolfskin stoji to sto si rekao i uzeo sam je iz razloga sto je u tom trenutku bila jeftina, nije mogla lako da se pohaba, a nije mi zao da je isprljam. Ja da hocu ja bih kupovao profi jakne, ali za uglavnom gradsku upotrebu koji ce mi profi jakna, vojne duboke cipele i td. Za odlazak u sumu, kampovanje i tako nesto slicno opet mi ne treba nesto profi jer treba da dam 300-400-500e i da obucem jednom/dva put godisnje. Malo je glupo, slozices se. Za civilnu upotrebu prvi sam protiv toga da koristis vojnu opremu po gradu, a Boga mi i po selu i bilo gde gde nema veze sa vojskom, policijom i ostalim profi sluzbama.
|
|
|
|
Poslao: 24 Feb 2016 23:57
|
offline
- Dicus
- Legendarni građanin
- Pridružio: 29 Okt 2008
- Poruke: 3045
- Gde živiš: Beogard
|
Uh uh uh, obojica opasno grešite....
Citat:Soft-shell jakne su ustvari Gore-tex i termalni deo, a imas i Hard-shell tj. najlonske jakne koje mogu biti iz 2 dela (Hard-shell spolja, Soft-shell unutra) ili iz jednog, ali su opet hladne jer su kao nekada stare Gore-tex jakne. E da Soft-shell jakne su u sustini Gore-tex jakne sa postavom i malo slabijim karakteristikama. Toliko od mene, ako budem imao malo vremena napisacu malo detaljnije.
Apsolutno ne.
Hard shell jakne imaju membranu. Membrana može biti od Gore-Tex-a, HyVenta, eVent ili nekog petog materijala negog šestog proizvođača. Preko membrane se nalazi sintetički zaštitni materijal sa DRW impregnacijonim slojem.
Softshell jakne nemaju membranu (osim par izuzetaka, ali o tome ću posle). One su sintetički materijal, često sa dosta elastina i zaštitnom DRW impregnacijom.
Postoji nekoliko materijala koji se smatraju softshellom a imaju membranu. Najpoznatiji je Polartec Neo Shell. Ovi materijali se svrstavaju u softshellove jer su elastični, za razliku od hard shellova koji su kruti.
Citat:Dakle Soft shell je lagana jakna koja moze da sluzi od +15 do -10 (barem meni) i koja ne zahteva da se natrontas i iskljucivo je iz jednog dela. Hard-shell je do -20 ako je iz dva dela, a ako nije onda do +5 jer nema postavu, tj. cist najlon. .
Ne. Softshell može biti lagana jakna, ali ne mora . Šta više, baš suprotno tvojoj tvrdnji, softshellovi su često topliji za nošenje od hardshellova, jer su hardshellovi pretanki. Nemoj da mešaš uložak na hardshellu jakni sa temperaturom. Isti ti je djavo da li ćeš kupiti dvodelnu jaknu ili odvojeno nositi dva sloja. To što ti zoveš "dva dela" je ustvari spoj hardshell-a i middle leyer sloja u jedan. Inače hardshellovi sa integrisanim flis duksevima (to što nazivaš "iz dva dela") su karakteristika modela slabije klase. Top modeli se uvek prodaju bez flisa i nemaju ziper za flis.
@Waldorf and Statle
Citat:Khm, nesto si pobrkao. Prvo ajde da stvari zovemo pravim imenima, Goretex je samo komercijalno ime, i oznacava fabriku, koja pravi materijale, i pod tim imenom prodaj raznorazne po performansama potpuno razlicite materijale, od vododotporne, paropropusne folije kasirane ili nekasirane na noseci sloj, pa sve do flisa.
Ne, GORE je ime firme, a gore-tex je njihova familija vodoodbojnih i dišućih materijala baziranih na polytetrafluoroethylene-u (ePTFE) - što je u suštini ultra tanko razvučeni teflon (da, baš onaj kao na tiganjima). Postoji nekoliko varijanta Gore-Tex membrane sa različitim osobinama, neke malo više dišu od drugih, neke su jače, neke lakše, ali obrni okreni u pitanju je isto *ranje. Trenutno je Gore-Tex Pro najpopularnija membrana, pre njega je bio Gore-Tex Pro Shell, pa pre njega Gore-tex XCR. Opet sve je to jako slično, samo svakih par godina menjaju ime materijala. Dakle Gore-Tex jeste materijal, odnosno familija materijala koji su vrlo vrlo slični.
Citat:ostoji jos jedan materijal, koji je kod nas maltene nepoznat, a radi bolje od softshela ako je niza vlaznost vazduha. U pitanju je Windstoper, koji ima maksimalno paropropusnu membranu, postavljenu u sredistu, a sa obe strane se nalazi flis.
Daleko da je nepoznat, jedino što svi svaki softshell materijal kod nas nazivaju "windstopperom". U suštini windstoper je ono što si ovde napisao, a prema onoj mojoj podeli spada negde u grupu "hibridnih" materijala, jer sadrži i membranu i spoljni mekani materijal. Gore Windstopper bolje "diše" od bilo kog Gore-Texa, ali je i znatno propusniji za vodu. Windstopper membrana je takođe od ePTFE-a, samo sa mnogo većim porama.
Citat:Pamucni materijali, tkani na odgovarajuci nacin, pogotovu Ventile, su odlicni, no to nije slucaj sa jeftinim Acteryx proizvodima.
Jel si ti ozbiljan?
Arcteryx ti je u top 5 svetskih brendova za proizvodnju outdoor odeće. Ono što bi se reklo vrh-vrhova. A cene su im sve osim jeftinih.
Moram da skrenem svima pažnju da smeće koje kupujete na kupujemprodajem, buvljacima, aliexpresu i ostalim mestima za 50-ak eura nisu ništa osim jeftinih kopija North Face, Arcteryxa, Mammuta, Marmota, Haglofsa i ostalih. "Softshelovi" koji su prepravili naše tržište (najčešće North Face i Mammut) su kopija koja sem malo fizičke sličnosti nemaju ništa zajedničko sa originalima.
Da ne bude zabune u Srbiji ima da se nađe i originala, ali ne za 50 E
|
|
|
|
Poslao: 25 Feb 2016 00:51
|
offline
- mushroom
- Legendarni građanin
- ja nesum radijo, ja sam neki veliki dr.mr.
- Pridružio: 29 Jul 2014
- Poruke: 4529
|
@Dicut "lagana" se odnosi na tezinu jakne. Hardshell zavisi, kao sto si rekao, od proizvodjaca do proizvodjaca. Softshell takodje zavisi od proizvodjaca, ali uglavnom su vodootporne, propustaju vlagu i toplotu i ne porpustaju vetar. Opet softshell jakne pokusavaju da stignu goretex, ali nesto im ne ide za rukom u poslednje vreme posto su pocele da se pojavljuju (prave ih odredjene firme vec 5-6 godina) Goretex jakne koje su slicne softshellu. Kao Softshell propustaju vlagu i toplotu i ugradju im flis tj. sloj koji ne propusta vetar i tople su, ali ako se uporede sa softshellom su nebo i zemlja (u koris goretexa) plus sa tim gore tex jaknama mozes mnogo duze da ostanes na kisi. Videcu ove godine da se ponovim sa Arcteryx-om (iz Belgije kao i predhodne jakne, a ne kupujem prodajem, aliexpress, ebay, buvljak i td.)
|
|
|
|
Poslao: 25 Feb 2016 07:18
|
offline
- Pridružio: 03 Okt 2011
- Poruke: 3580
- Gde živiš: Tanhauser Gate
|
Kombinacija koja meni radi u planinskim uslovima: base layer (uglavnom ultra dry, a kad je hladnije under armour sa rol kragnom), preko u zavisnosti od temperature fleece ili windstoper i kao gornji sloj goretex. Kada je hladno (pri tome mislim ispod -10) cim stanem da se odmorim duze od 5 minuta oblacim pernati hoodie ispod goretexa. Nedavno mi je drug prodao dobar fazon, oblacenje pamucne majice preko base layera koja ona pokupi znoj i samo se skine bez neke pretjerane potrebe za presvlačenjem.
|
|
|
|
Poslao: 25 Feb 2016 07:47
|
offline
- worrior
- Ugledni građanin
- Pridružio: 15 Dec 2015
- Poruke: 421
|
Napisano: 25 Feb 2016 7:34
mushroom ::pise za pismene voskirani pamuk/najlon. Da uskocim i ja, Dicus ti je lepo objasnio sta je Gore-tex. Soft-shell jakne su ustvari Gore-tex i termalni deo, a imas i Hard-shell tj. najlonske jakne koje mogu biti iz 2 dela (Hard-shell spolja, Soft-shell unutra) ili iz jednog, ali su opet hladne jer su kao nekada stare Gore-tex jakne. E da Soft-shell jakne su u sustini Gore-tex jakne sa postavom i malo slabijim karakteristikama. Toliko od mene, ako budem imao malo vremena napisacu malo detaljnije.
Kada kupis, svaku jaknu, stoje etikete, barem 3-4 na svakoj, koliko slojeva imas, termalna zastta itd...
kada pricitas sve to, ne treba ti grejalica, etiketa te greje...
Test koji je amaterski pokusaj, je bio samo da vidim razlike i da li su takve da se vidi instantno...
Dikut je u pravu, nije to bas tako lako uocljivo, da da sunes 500 evra, a nemas leba da jedes.
Kupujucu dry vent, Neo shell, goretox, neki ocekuju CUDO, pogotovo sa disanjem, a to je marketinski trik, jeste dise, ali ne toliko da se ne zneojig i da da se ne preznojos...
propustljivos za kisu ide od 5000-40,000....razlika u ceni je velika, a za Srbiju mislim da ti je 5000 dovoljno!
u svakom slucaju, doboro je da malo pise o tome, sta ti znaci pismenom dosta?
Dopuna: 25 Feb 2016 7:47
Dicus ::^
. Posebno volim modele koji ispod pazuha i na boku imaju tanje materijala koji više dišu, dok su napred deblji i štite od vetra. Mada za ovu potrebu može da se koristi i dobar fleece duks.
Bilo kako bilo zapamtite jednu stvar, svi membranski dišući materijali, uključujući i Gore-tex su teško *ranje i njihov stepen disanja je prilično jadan. Istina u svetu trenutno nema boljih, ali se svi nadamo da će neko uskoro napraviti materijal koji stvarno "diše" onoliko koliko bi mi voleli. Da li to znači da ne treba nositi Gore-Tex-olike materijale? Nikako. Ako ti treba moraš ga imati, jer trenutno ništa bolje ne postoji, samo treba imati u glavi da taj materijal nije svemoguć i da te neće održati suvim u svim situacijama.
Sa aspekta disanja, najkorisnije jakne su one koje poseduju velike "luftere" (otvore ispod rukava/boka). Kada otvoriš luftere stvarno osetiš da jakna "diše".
ovaj moj amaterski test je to i potvrdio...
1. luftare, obavezno, dve ispod rukava i sa strane jakne
2. lagan goretex ) kao za biciklu i dobar fleece ( polartec), moze dosta toga da izdrzi.
3. ni jedna ne dise, kako sto brosura kaze....
ti si to lepo reako u par recenica, a ja sam napisao knjigu i nisa nisam rekao.
Zao mi je ljudi tako slusaju, pa ulete u trskove, misleci da sada mogu da trce, a da sve bude suvo.
Pogtovo ako imas 3-4 sloja nekih podjakni...ma kakve god da su, nema sanse da se ne znojis i da disu toliko.
I dalje stajim pri tvrdnji da su goretex jakne ( hladnije), jer cim dise vise, onda mora da ulazi i hladnoca. Tako da za nekoga, koji prvi put kupuje jaknu, postoji preiod aklimatizacije ( mentalno da je hladanije onoh koji ne dise)
jedino su neprikosnovne sto su lakse...i to 50%
|
|
|
|
Poslao: 25 Feb 2016 08:49
|
offline
- Pridružio: 09 Sep 2015
- Poruke: 1201
|
Napisano: 25 Feb 2016 8:37
Dicus ::Uh uh uh, obojica opasno grešite....
Ne, GORE je ime firme, a gore-tex je njihova familija vodoodbojnih i dišućih materijala baziranih na polytetrafluoroethylene-u (ePTFE) - što je u suštini ultra tanko razvučeni teflon (da, baš onaj kao na tiganjima).
U pravu si, Gore je ime firme a Gore Tex su membrane. No, opet,to je Trade Mark, koji se kod nas zamenski koristi da oznaci Hard Shell.
Dopuna: 25 Feb 2016 8:49
Dicus ::
Citat:Pamucni materijali, tkani na odgovarajuci nacin, pogotovu Ventile, su odlicni, no to nije slucaj sa jeftinim Acteryx proizvodima.
Jel si ti ozbiljan?
Arcteryx ti je u top 5 svetskih brendova za proizvodnju outdoor odeće. Ono što bi se reklo vrh-vrhova. A cene su im sve osim jeftinih.
Potpuno sam ozbiljan, bas onako kao sto pise. Acteryx je odlican, ali samo sa skupom opremom. Imam iskustva sa Drac sofshelom, i sa njihovom Alfa jaknom, i sasvim su dobre, no nije da nisam video bolje.
No, dobar vodotporni pamuk ne moze da se napravi za stotinak dolara koliko kosta Walay. Pogotovu Jakna koja je tkana u Ventile prepletu. Jeftini Acteryx proizvodi pruzaju samo ono sto pruzaju i druge jakne u tom cenovnom rangu i u sustini su kozmetika, koja sluzi da neko pokaze Acteryx logo na svojoj opremi. Dobra pamucna Ventile jakna kosta nekoliko stotina eura, a i vredi toliko.
Apsolutno se slazem sa tobom oko kupovine na buvljaku, i vecini evropskih buvljaka. Dobra oprema se kupuje kod distributera, i onda sa njom nema problema.
Za identicne a cak i manje pare, moze da se kupi drasticno bolja oprema koja nema brend i nije Fancy. Koliko god se plati, nije previse, pa bilo to i 500 -600 eura za jaknu. Mnogo pametnije je kupiti jednu kvalitetnu jaknu, nego lutati sa 3-4 koje ne rade, a u zbiru kostaju jednako.
Godinama na terenu, na normalnim temperaturama kod nas nosim Rail Ryder's Winter weather pantalone, arktis nomex Antarticu, i Arktis rainshield preko toga. Pantalone imam recimo 5 godina, izgledaju odvratno kao i prvi put, ali udobne su od minusa do debelog plusa. Da ne pominjem koliko drljanja po blatu steni i betonu su izdrzale, a uz to kada se operu, sasvim ok izgledaju i u kancelariji. Iste takve ima i Rece, pa moze da kaze njegovo misljenje o njima. Ista prica je i sa svime ostalim sto nosim. Jednom sam ulozio pare, umesto da kupim gomilu gluposti, i nemam razloga da se zalim.
|
|
|
|