Novi grb Srbije

126

Novi grb Srbije

offline
  • Pridružio: 13 Sep 2010
  • Poruke: 2401

@037

На ово мислиш?

http://fotkica.com/imgs2/36879_215073111_GRBOVI%20MESMER%20001.jpg

Могли сте пробати једну "републиканску" варијанту без круне... Да ли би онда штит био померен?

И још једно питање... Да ли би се могао интегрисати овај "немањићки" орао (као на плашту великог грба Србије) негде на круну како би она добила на оригиналности? Или сам лупио глупост? Very Happy



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • 037  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 1091
  • Gde živiš: Kruševac

Napisano: 17 Jan 2013 22:57

Leonardo ::Kod Krala je i noga drugačija. Ima detalja koji nedostaju u radu iz 2004, pa ako nekoga ne mrzi.Da, najuočljiviji je onaj detalj kod kolena koje je upadljivije, kao i ugao krive pod kojim se noga zadebljava.

@ awathorn
Da, na to, pre svega.
A naša gornja kruna iz 1882. jse čak, grubo govoreći, može posmatrati i kao stepen iznad kraljevske iako nije zatvorena poput uobičajenih carskih... sadržajem podseća na neke država koje su posmatrane kao prve među kraljevskim (npr. vidi prusku). Mada, ovo nisu obavezujuća pravila, ima dosta izuzetaka.

Dopuna: 17 Jan 2013 23:10

awathorn ::...
И још једно питање... Да ли би се могао интегрисати овај "немањићки" орао (као на плашту великог грба Србије) негде на круну како би она добила на оригиналности? Или сам лупио глупост? Very Happy
Crtež krune kojom je krunisan kralj Petar Karađorđević:

Možda si na to mislio?



offline
  • Pridružio: 21 Feb 2012
  • Poruke: 194

Citat:

Српски археолози успели су да дешифрују мистериозне преисторијске предмете налик на симбол евра које проналазе у древним скривницама у Поморављу. Реч је о металној монети централног Балкана старијој од 2500 година, наводи се из Археолошког института САНУ. "Предмети у облику слова е, са стреластим испупчењем, неодољиво подсећају на симбол валуте ЕУ, па смо их у шали назвали преисторијски евро. Ово је доказ да је човечанство монетарни систем открило много раније него што се до сада сматрало. Простор Србије је био и тада раскрсница путева и место на коме је, изгледа, осим прве светске металургије створен и први новац", каже проф. др Миле Стојић. Археолози су у оставама, како називају јаме у земљи ископане на скровитим местима, често налазили скривене гомиле готово истоветних предмета, наизглед без икакве практичне намене. Најмистериозније су биле оставе из средине 4. миленијума пре нове ере, у којима су биле сложене стотине веома сличних предмета налик бакарним секирама без иједног трага употребе. Они су скривени у време винчанске културе, кад је територија Србије постаје колевка металургије. Тајанствена складишта по правилу су проналажена крај саобраћајница у речним долинама, а најчешће дуж моравско-вардарског комуникационог правца у Србији.

извор: facebook.com/photo.php?fbid=10151674068.....mp;theater


Citat:"Евром" плаћали у преисторије

Б. СУБАШИЋ | 17. јануар 2013. 20:58 | Коментара: 3

Преисторијски предмети налик на симбол евра које српске археолози проналазе у древним скривница у Поморављу су метална монета централног Балкана старија од 2.500 година

НАЈЗАД су дешифровани мистериозни преисторијски предмети налик на симбол евра које српске археолози проналазе у древним скривница у Поморављу. Реч је о металној монети централног Балкана старијој од 2.500 година, открива проф. др Миле Стојић из Археолошког института САНУ.

- Предмети у облику слова е, са стреласти испупчењем, неодољиво подсећају на симбол валуте ЕУ, па смо их у шали назвали преисторијски евро - каже професор Стојић.


- Ово је доказ да је човечанство монетарни систем открило много раније него што се до сада сматрало. Простор Србије је био и тада раскрсница путева и место на коме је, изгледа, осим прве светске металургије створен и први новац.

Археолози су у оставама, како називају јаме у земљи ископане на скровитим местима, често налазили скривене гомиле готово истоветних предмета, наизглед без икакве практичне намене. Најмистериозније су биле оставе из средине 4. миленијума пре нове ере, у којима су биле сложене 1/100 веома сличних предмета налик бакарним секирама без иједног трага употребе. Они су скривени у време винчанске културе, кад је територија Србије постаје колевка металургије.

- Овдашњи бакарни предмети били су главни извозни артикл широм Европе, али не као алат или оружје, већ искључиво као драгоценост и средство плаћања - каже професор Стојић.
Било је необјашњиво, зашто би неко закопао највеће драгоцености тог времена и заборавио их. Иста прича се поновила с оставама из бронзаног доба у којима је био сакривен огроман број сличних предмета чија је маса варирала од неколико десетина до неколико стотина килограма, а понекад је превазилазила тону. Тајанствена складишта по правилу су проналажена крај саобраћајница у речним долинама, а најчешће дуж моравско-Вардарског комуникационог правца у Србији.

- Схватили смо да је реч о својеврсним трезорима преисторијских средстава плаћања - каже професор Стојић. - То се косило с увреженим теоријама да је новац настао тек у 8. веку пре нове ере у Грчкој. Међутим, на централном Блакану још много раније је постојала монета.

То доказују и такозване "скитске стрелице" из Поморавља и источне Србије. Археолози су уочили да чудни врхови стрелица нису могли да имају практичну употребу, јер су направљени тупи и обележени рупицама.

- Схватили смо да је реч о "банкнотама" чију је вредност обележавао број рупица - каже професор Стојић. -

За подручје Србије посебно су карактеристични предмети од сребра и бронзе, уједначене величине и тежине, који неодољиво подсећају на знак евра. Ове старе монете задржале су се веома дуго у употреби.


Њих су користили и Келти који дошли у Србију у 3. веку пре нове ере и њихови потомци Скордисци, иако су тада већ одавно били у оптицају и грчки и римски новчићи.

ПРОПАО ИЗВОЗ

НАЈВЕЋЕ преисторијске ризнице закопане су и заборављене у бронзаном добу, од 13. до 11. века пре наше ере. - Науку је дуго мучило питање зашто је благо напуштено - каже професор Стојић. - Анализом распореда "трезора" увидели смо да су посејани дуж пута од Грчке ка централној Европи, а напуштени су кад је пропала велика микенска култура, највећи увозник металних производа из наших крајева.

извор: translate.google.com/translate?sl=hr&tl.....mp;act=url


Мени ово више личи на елементе у српском тетраграму него на евро. Very Happy


offline
  • Graphic design
  • Pridružio: 06 Feb 2012
  • Poruke: 270
  • Gde živiš: Belgrade

Napisano: 21 Jan 2013 23:26



Dopuna: 21 Jan 2013 23:29

Kraljevska standarta Njegovog Veličanstva Kralja Petra II Karađorđevića od Jugoslavije (izrađena za potrebe prenosa posmrtnih ostataka Njegovog Veličanstva u Srbiju)

Dopuna: 21 Jan 2013 23:35

ovo "Kralja Petra II Karađorđevića od Jugoslavije" mi je posebno interesantno, jer se i Princeza Katarina, kao i Prestolonaslednik Aleksandar i DALJE potpisuju kao princeza i prestolonaslednik od Jugoslavije...

Dopuna: 21 Jan 2013 23:46

offline
  • Pridružio: 13 Sep 2010
  • Poruke: 2401

Koska ::
ovo "Kralja Petra II Karađorđevića od Jugoslavije" mi je posebno interesantno, jer se i Princeza Katarina, kao i Prestolonaslednik Aleksandar i DALJE potpisuju kao princeza i prestolonaslednik od Jugoslavije...


Што не покушају са неком манифестацијом у Загребу...

offline
  • Graphic design
  • Pridružio: 06 Feb 2012
  • Poruke: 270
  • Gde živiš: Belgrade

Napisano: 22 Jan 2013 0:03



http://www.mycity-military.com/imgs2/170989_45293646_koska-zastava-knezvine.jpg


Dopuna: 22 Jan 2013 0:22

offline
  • Pridružio: 21 Feb 2012
  • Poruke: 194

Napisano: 22 Jan 2013 1:10

Koska, ајде ако можеш, постави ове заставе и фотографиши их да видимо како би изгледале када се вијоре?









Унапред хвала Ziveli

Dopuna: 23 Jan 2013 0:52







Због чега није орао на штиту, па тек онда на крсту, да ли и за то постоји правило?






offline
  • Graphic design
  • Pridružio: 06 Feb 2012
  • Poruke: 270
  • Gde živiš: Belgrade



offline
  • Pridružio: 21 Feb 2012
  • Poruke: 194

Одлично, само да је позадина небо, а не ова суморна зима и дрвеће са опалим лишћем, била би одлична.

Овако некако...




offline
  • Pridružio: 06 Jun 2006
  • Poruke: 8



Ova zastava koja se viđa u poslednje vreme je standart kralja ali dok boravi na brodu!

Kraljevska zastava je ovo:



Standart kralja na brodu sa prerađenim grbom Savezne Republike Jugoslavije:

Tekst za link

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 943 korisnika na forumu :: 32 registrovanih, 6 sakrivenih i 905 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Aleksa 3215, amaterSRB, aramis s, Bane san, BraneS, Denaya, djboj, elenemste, helen1, HrcAk47, jukeboxer, krkalon, Kubovac, Leonov, Marko Marković, Metanoja, mikrimaus, Milometer, Milos ZA, nebkv, Nikolajevic, pedjolino76, raptorsi, solic, Srky Boy, vlad the impaler, Vlada78, voja64, vukovi, Žoržo, 79693