offline
- Pridružio: 12 Jan 2006
- Poruke: 3240
- Gde živiš: Gde ja zivim...
|
Napisano: 16 Feb 2012 18:16
xaxaxa СТавили су државну заставу Краљевине Србије, са великим грбом у средини.
Dopuna: 16 Feb 2012 18:21
Ево одговора Жељка Хеимера, на моје питање шта мисли о државној и народној застави, хрватској, мањинама....
ово је из 2005.
Citat:O DRZAVNOJ I NARODNOJ ZASTAVI-
Vjerojatno je nama na ovim prostorima najneobičnije to što postoje dvije različite zastave, jedna za "civile" a druga za državne institucije. U moderno doba takve distinkcije zapravo i nije bilo na ovim prostorima (niti u Prvoj, niti u Drugoj Jugoslaviji, pa ni u FRJ). NDH je imala takvu razliku, ali više manje samo na papiru, a i ratna vremena nisu dozvolila da se to detaljnije razvije, no u svakom slučaju, za Srbiju je to i tako irelevantno. U predjugoslavenskoj crnoj Gori može se pratiti zametak ove distinkcije, ali i to nije nikada dosljedno provedeno. Od post-SFRJ zemalja samo je Slovenija usvojila dvojnu zastavu, jednu s grbom a drugu bez, ali ova bez se zapravo uopće ne upotrebaljava i ostala je tek teoretska mogućnost na papiru zakona (ta je zamišljena kao zastava slovenskog naroda, kada je potrebno napraviti razliku prema državi...)
No, za razliku od svih ovih zemalja, mnoge Europske zemlje imaju različite zastave za različite svrhe - postoji drugačija zastava koju svaki građanin ističe kod god hoće, kada želi iskazati svoj patriotizam, dobru volje, slavlje, žalost i šta sve ne. Drugačiju zastavu korsite državne institucije koje time iskazuju svoj autoritet. U skandinavskim zemljama to su tipično zastave istog dizajna kao i nacionalne zastave ali s trokutastim repovima, dok su u srednjeeuropskim i latinskoameričkim zastavama razlike između civilne i državne najčešće u tome da državne ukčjučuju državni grb. "Obični ljudi" ne smiju upotrebljavati tu zastavu, iako u mnogim zemljama danas ta zabrana sve manje stoji, pa tako recimo u Španjolskoj skoro nitko više ne koristi zastavu bez grba... To ima veze i s time da su danas takve složene zastave znatno jeftinije nego nekad. svakom slučaju, u Europi postoji druga tradicija korištenja dvo- i trobojnica u dvije varijente - s grbom i bez. U francuskoj revoluciji odbačene su heraldičke tradicije pa je tako Francuska uvela jednaku zastavu za sve (Francuska uostalom ni danas nema grba). Neke zemlje su tako krenule u tom smislu - recimo Italija.
Postojanje dvije verzije zastave zapravo je korisno. Dok se s civilnom zastavom može postupati i u praksi postupa više manje oprezno, ostavlja se "svečanija" državna zastava za, recimo to tako, posebne prilike. Tako se recimo ne bi trebalo desiti da se državna zastava nađe izgažena među nogometnim navijačima, ili bačena u stranu na nekoj pijanoj svadbi. Za civilnu zastavu takvi događaji nisu neuobičajeni, iako nisu poželjni.
O HRVATSKOJ ZASTAVI-
Što se Hrvatske tiče, grb se uvijek nalazi na zastavi ne zato što bi netko namjerno to napravio da bi se razlikovala od Nizozemske, nego jednostavno zato što zastava bez grba nije ni propisana. S druge pak strane, čini mi se da je Hrvatima grb čak ponešto i značajni simbol od zastave, pa je zato uvijek i prisutan na zastavi. Na kraju krajeva, čak i na zastavama "kućne izrade" ili one koje su izrađene od kojekakvih, obično, desničarskih grupa koje ne priznaju današnji grb RH, povijesna hrvatska šahovnica je neizostavni dio.
No, da ne duljim... Mislim da je dobro da su prihvaćene dvije zastave.
O GRBU-
Što se grba tiče, mislim da je u danim okvirima izabrano najbolje moguće - usvojen je povijesni grb (u vije varijante) bez ikakvih izmejna. meni se čini da svakom rješenju se može prigovoriti za razne stvari, pa tako i ovome, ali ovo ako ništa drugo ima povijesno utemeljene. To što je kruna tamo zapravo nema mnogo veze. Postoji cijeli niz država koje imaju krunu u svojim grbovima kao simbol suverenosti, a da same nisu monarhije. I to ne samo suvremene "zbunjene" tranzicijske zemlje kao Rusija i Mađarska, nego i stariej, kao recimo Austrija, pa i mnogo starije kao San Marino koje se nije odrekao krune kao svojeg simbola suverenosti od srednjeg vijeka.
Slično su krunu imale i mnoge druge male državice-republike u talijanskom kulturnom krugu koje nisu nezavisne doživjele današnjost.
Nama najbliži primjer je Dubrovnik.
Što se tiče dviju standarata, one se nastavljaju na jugoslavensku tradiciju. Zastava za šefa države (kralja, pa predsjednika) od 1920- ih je kvadratan s obrubom od trokutića. Ta se tradicija nastavlja zapravo na Austrougarsko koju su nasljedile uz manje varijante i Mađarska, Rumunjska, Češka, Slovačka, pa danas u malo modificiranom obliku i Hrvatska i Slovenija. Razvoj tih zastava i "kontinuitet"
može se lijepo pratiti na mojim starnicama. Zastava predsjednika parlamenta pojavljuje se u sličnom obliku oko 1950-ih.
O HIMNI-
Toliko mogu reći o zastavama i grbovima. Za himnu nisam neki ekspert, pa mogu reci sasvim subjektivno. Dobro je da se izbacila referenca na kralja. No to je stara srbijanska himna, te tu nema nikakvih problema.
Što se tiče "Hej Slovena", pjesma je definitivno "passe" i apsolutno ne odgovara Srbiji (pa ni SiCG). O tome uopće nema govora jer ona nije nikakav srpski simbol. Radi se o panslavenskoj pjesmi, nekada upotrebljavanoj i u čehoslovačkoj i poljskoj. Za vrijeme 2. svj. rata preuzeta je kao najbolje privremeno rješenje za Jugoslaviju, ali zapravo je cijelo vrijeme trajanja države ostala privremeno rješenje, a stalno se tražila nova svečana pjesma, što je lijepo prikazao Milivoje Pavlović u svojoj "Knjizi o himni".
O MANJINAMA-
Što se tiče manjina, one u ovome nemaju šta tražiti - moje je mišljenje. Ne mogu manjine forsirati kakvi će biti simboli većine - sve do granice da manjiska prava nisu ugrožena. Hipotetski, normalno je da bi manjine u hrvatskoj imale šta reći da netko pokuša ugurati slovo U na hrvatsku zastavu (a nije da baš nema onih koji bi to htjeli), ali ne mogu zahtjevati da se izbaci povijesna šahovnica.
Slično, ne mogu se manjine u Srbiji buniti protiv ocila koja su povijesni srpski simboli. Kao da su manjine predstavljene u simolima ijedne europske države... Na kraju krajeva, zato i imaju pravo na isticanje svojih simbola. No, sad moram nazad na crtanje zastava...
--
Zeljko Heimer
Zagreb, HR - Croatia
The Flags and Arms of the Modern Era:
http://zeljko-heimer-fame.from.hr
|