offline
- IvanaFilipovic
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 14 Apr 2012
- Poruke: 15
- Gde živiš: Beograd
|
037 ::@ tomcat114
Hoćeš da kažeš da je postojala knjiga standarda za grb iz 2004. godine? U formi koju predviđa zakon iz 2009. ili drugoj?
Znam da su na sajtu skupštine bili postavljeni svi potrebni prilozi koji bi činili knjigu standarda (zastave, grbovi, standarte... opisi, slike i vektori). E, sada, da li je to i zvanično objedinjeno u neki izvornik ili knjigu standarda... svakako su materijali postojali, zato sam i govorio da bi izrada formalnog novog izvornika za rešenje iz 2004. bila pitanje sati, sve je već bilo tu.
A Koska je pitao da li postoji (zvaničan) crtež koji je ekvavilent crtežu konstrukcije malog grba a koji se odnosi na rešenje iz 2004. godine. Ja nisam do sada video takav rad.
Inače ne može se pridavati neka vrednost ili važnost ovom Grujićevom prilogu iz više razloga.
- Prvo, on sadrži samo mali grb i zastavu, ne obuhvata ono najsadržajnije – veliki grb.
- Drugo – ovaj Grujićev prilog je izuzetno siromašno tehnički urađen i iskotiran te se na bazi njega nikako ne može sa sigurnošću napraviti ili nacrtati ni čak ni taj mali grb bez prethodne restitucije – a ta obavezna restitucija dovodi u pitanje tačnost izrade i čini sam autorov crtež konstrukcije savršeno besmislenim, spuštajući ga u rang još jednog linearnog crteža što on realno i jeste.
- Grujićeva konstrukcija državne zastave ne odgovara njegovom drugom crtežu u boji, dalja priča o njoj nije potrebna.
Sada kada su rasprostranjeni vektorski crteži nije nužno imati tehnički crtež grba, ali bih ja voleo da imamo i taj prilog. Naravno, kvalitetno i pravilno urađen što bi podrazumevalo detaljno kotiranje i definisanje svakog elementa rada, da ne dužim sa isuviše iscrpnim objašnjavanjem.
Možda će nekome biti zanimljiv podatak da su naši stariji državni heraldički prikazi imali crteže konstrukcije iako su bili veoma složeni.
Poslednji ovakav crtež koji sam video je definisao izgled grba VJ. Tu se videla konstrukcija svake linije koja je činila znamen, svako zakrivljenje je bilo funkcijom ili konstrukcijom definisano. Nažalost, nisu se svi proizvođači prišivki u potpunosti držali tog crteža.
Čini mi se da sam viđao neke skice koje su služile prilikom razrade ovog rešenja kao i samog crteža postavljene na ovom forumu.
Postojala je Knjiga standarda za staro rešenje iz 2004. godine. Taj dokument se nalazio na starom sajtu Narodne skupštine Republike Srbije, ali ga više nema tamo. Opis grba iz tog dokumenta je inače služio pri izradi kasnijeg Zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne Republike Srbije. Tamo je čak i jasno definisano koliko perja treba da bude na vratu orla.
Postojale su ustvari dve knjige standarda. Jedna se više odnosila na mali grb i zastavu, dok se druga više odnosila na umanjenje velikog grba. Ovi dokumenti nisu bili preterano opsežni, niti su rešili baš sve nedoumice, ali jesu jasno pokazivali kako trebaju da izgledaju grb i zastava.
Bilo je raznih verzija starog rešenja na zastavama, samo zato što radionice koje proizvode zastave se nisu pridržavale rešenja iz postojeće Knjige standarda.
U svakom slučaju, kad je osnovana državna komisija za izradu opsežnije knjige standarda 2010. godine, Grujićev zadatak nije bio da promeni izgled grba, tj. da promeni emblazon, već da sredi Knjigu standarda.
E, onda se Acović krenuo igrati sa izgledom grba, Grujić ga je poslušao u svemu tome, pa smo došli do sukoba u narodu oko nečega što ranije nije uopšte bilo sporno za ogromnu većinu građana.
To je prava tragedija cele ove priče, to što je promena emblazona proistekla iz podmetanja, a ne dogovora.
Ne mogu reći da državni organi nisu takođe bili krivi, jer su dozvoli da se tako nešto desi. Oni su to dozvolili zato što ih nije interesovalo to pitanje. Usvojili su novo rešenje stihijski.
Meni se i dalje više dopada rešenje iz 2010., ali mi se ne dopada način na koji je doneto to rešenje, i to je ono što najviše zameram Grujiću i Acoviću.
Kao osoba koja se bavi grafičkim dizajnom, takođe zameram Grujiću što nije dovršio svoje crteže, tj. pretvorio linije u objekte, itd., jer to stvara velike probleme za sve dizajnere koje moraju da koriste njegove crteže.
Našla sam te stare Knjige standarda iz 2004. godine, pa ako nekome trebaju mogu se skinuti ovde:
Knjiga standarda za grb i zastavu
Knjiga standarda za umanjenje grba
Grujić je često govorio da je hteo drugačije da nacrta grb Srbije, ali da mu Acović nije dao. Grujić inače prodaje neke svoje crteže preko interneta, odnosno na sajtu Shutterstock.com
Na tom sajtu se nalazi i silueta grba Srbije, ali ne ona verzija koja je nama svima poznata, nego ona koju je on hteo da progura, dok mu Acović nije nametnuo ovu verziju koja se danas koristi.
Grujićev nik na tom sajtu je LjubodragG, a svi njegovi crteži se nalaze na sledećem linku:
Grujićeva galerija
Skinula sam tu siluetu Grujićeve izvorne verzije našeg grba. Može se videti dole (zaokružila sam siluetu crvenom linijom):
Krila, rep, glave, kljunovi i drugi elementi te siluete su znatno drugačiji od konačne verzije koju je usvojila državna komisija, što znači da njegov rad iz 2010. i nije bio njegov, barem ne u pravom smislu te reči, nego Acovićev.
Staro rešenje je bilo tehnički dovršeno, dok novo rešenje nije. Da bi jedno takvo rešenje bilo tehnički dovršeno, osoba koja crta mora da pretvori linije u objekte, pa da spoji objekte u siluetu, pa da razbije krive iz ranijeg nacrta, pretvarajući ih u manje objekte kojima se onda dodaju boje, i koje se stavljaju preko (obično tamnije ili crne) siluete.
Tako je izgledalo tehničko (vektorsko) rešenje iz 2004., ali ne i Grujićevo iz 2010.
Međutim, ovde vidimo da on jeste napravio crnu siluetu za grb Srbije, samo što ta silueta ne liči na konačnu verziju njegovog rada.
Možda je bio nezadovoljan Acovićevim mešanjem, možda ga je mrzelo da sve ponovo pretvara u objekte, siluete, itd. Ko zna?
U svakom slučaju, dobili smo nedovršeni crtež, umesto tehnički ispravne verzije grba.
|