offline
- 037
- Super građanin
- Pridružio: 30 Dec 2011
- Poruke: 1091
- Gde živiš: Kruševac
|
@ Uros85
OK, možda bi ti nešto drugačije naglasio ali su ispod činjenice. Većina podataka je iz jednog upravo Grujićevog teksta.
Sve je već pomenuto na temi, reci ako ti nešto nije poznato. 037 ::^ Pa, stvar je zapravo vrlo jednostavna.
Usvojen je 2009. zakon koji je definisao grb kao onaj iz 1882. i koji je predvideo postojanje izvornika – knjige standarda.
Ispostavilo se da smo za stari izgled grba imali knjigu standarda te je osnovana komisija kojoj je dodeljen nadzor nad pravljenjem - knjige standarda. Zatim je na insistiranje jednog arhitekte, člana te komisije, profesor engleskog jezika kome je dodeljen posao izrade knjige nacrtao novo rešenje grba oslanjajući se na neke jugoslovenske primere dodavši tu i tamo ponešto po svom nahođenju. Pošto su se ostali članovi, pravnici, složili sa ovim knjiga standarda je postala deo uredbe koja je poslata na usvajanje.
Vlada je uredbu usvojila, Ivica Dačić je potpisao dokument koji je u predviđenom roku nakon objavljivanja u Službenom Glasniku stupio na snagu.
Ne prođe ni nekoliko meseci kada se Ivica Dačić uz Homena, Šutanovca i druge stavi na čelo ekipe koja je najglasnija u ideji vraćanja starog grba uz mnoštvo ekonomskih, heraldičkih, istorijskih i drugih argumenata. Krenulo se sa najhitnijim stavljanjem problematične uredbe van snage.
Na ovo odreagovaše neki članovi heraldičkih udruženja tvrdnjama da su ta dva grba potpuno ista, a da je novi istiji izvornom od starog. Utemeljujući tvrdnje na šta-vas-male-ljude-briga-čemu počeše da govore kako je rešenje iz 2004. nepravilno i germansko, čak austrofilno. Sa druge strane, novi je izgled kažu Nemanjićki a zasnovan je na nezvaničnim radovima grba SHS i zvaničnim zupčanicima i vencem socijalističke Srbije iako na navedene neukim primitivcima ne liči. Ima li šta srpskije?
- vidite kako sam korektan pa ne pominjem Nedića -
- vidite kako sam korektan pa ne pominjem da su pominjali Nedića -
Inače, rad iz 2004. koji je arhitekta, član komisije, 2010. oštro iskritikovao je njegov digitalizovani prikaz.
Status kvo još uvek traje, pritisak na narod da prihvati novo rešenje je donekle popustio, a od nemačkih uticaja i asocijacija novi grb ne može poreći jedan – poput jednog njihovog prikaza i ovaj je među ljudima dobio nadimak...
Čeka se odgovor šta je starije - da li je to zakon ili uredba i da li je prvo bila 1882. pa onda 2010. godina ili beše drukčije.
I to je sve.
------ ------
Uros85 ::...
E, evo da li ima potrebe za grbom na zastavi ili ne!
Kad se zastava okomito okači o jarbol može i ovako da se vijori...
Ovo je doduše zastava SPC (trobojka sa zlatnim krstom i ocilima na sredini) u manastiru Soko-grad ali svejedno. Odličan je primer u praksi kao pokazatelj problema...
...Mislim da bi to bio jedinstven slučaj u svetu da neko menja zastavu zato što kada se na neki način zarotira liči na drugu. Onda bi samo Nepal bio donekle siguran.
Ponoviću još jednom...
Tom logikom nije moguće razlikovati trobojku Jugoslavije od one Luksemburga i Holandije, donekle je tu i zastava Francuske, zatim znamen Poljske, Monaka i Indonezije, onda Italije, Irske i Obale Slonovače, u toj grupi je indirektno zastava Mađarske, dalje Austrija, Letonija i uslovno Peru, u sledećoj grupi su Mali, Gvineja i recimo Bolivija, pa reversi Rumunije, Moldavije i Čada... da ne nabrajam dalje jer ovako možemo popisati većinu zastava sveta. Dvadeset primera je valjda dovoljno.
Postoje i veksilološki identične državne zastave pa to nije problem – recimo Holandije i Luksemburga (blazoniranje ne poznaje nijanse). Još neke od gore pobrojanih su identične, a i Crna Gora je dugo baštinila zastavu identičnu našoj (opet regularno).
Naravno da ne koristimo čak ni iste nijanse kao Rusi, mada je ovo sasvim nebitno za priču.
Dakle, tobožnja sličnost sa ruskom zastavom nije nikakav problem. A da jeste on se ne bi rešio dodavanjem grba jer onda bi neko rekao da okrenuta liči na slovenačku ili slovačku… srećom, ponavljam, to nije problem.
Uostalom - prema zakonu zastava Srbije može da se istakne okomito (vertikalno) samo u dva slučaja: kao stona zastavica i kada se ističe preko ulice. I naši propisi su veoma pedantno predvideli detalje ovakvih, kao i svih drugih upotreba - cinoeye, tomcat114 i ja smo već pisali o tome.
------ ------
Za mene će Srbija uvek biti savršena i iznad svega (kakva, realno, i jeste – zanemarimo prolaznu krizu…) ali pogledajmo istini u oči: mi realno nemamo mnogo toga vizuelno prepoznatljivog sa čime se možemo identifikovati i po čemu nas drugi mogu jednostavno upamtiti - izuzev trobojke i grba.
Grb nam ne može biti jednostavniji a da ostane srpski. Sam po sebi ni onaj iz 1882. nije toliko davno urađen niti rasprostranjen da bi ga nazvali starim, još on gradi i gradiće svoju prepoznatljivost. Ipak, strancima je verovatno dosta složen (ništa tragično, sigurno 90% ljudi ne razlikuje više od desetak grbova).
Dakle, težište ostaje na našoj lepoj zastavi. Koja nije identična onoj u Srpskoj (različite srazmere) a i ja ne vidim kome bi to bio problem – nama i Srbima iz Srpske sigurno ne.
Naša Srbija ima drugačiju i prepoznatljivu zastavu, crveno-plavo-belu trobojku. I nemojmo sada argument tipa kada se izvrne i po mraku slična je eritrejskoj.
------ ------
Narodna i državna se mogu razlikovati i bez primene grba. Ja mislim da je bolje imati jedinstvenu trobojku, no ako se uvodi diferenciranje (koje nam je u praksi donelo haos) treba ga pravilno sprovesti.
Opet, razlika između različitih zastava iste države uopšte ne mora biti velika, niti istaknuta, čak naprotiv! Uostalom, u većini zemalja ta razlika i ne postoji – zastava je jedinstvena. Naravno da ima situacija u kojima se baš potpuno menja sadržaj (Monako, nekada Crna Gora, oblik u Norveškoj…) ali su to izuzeci, prebrojte i sami.
Ako je opšta volja (a nije) da se državna razlikuje od narodne to se najjednostavnije može učiniti srazmerama (kao u npr. Švajcarskoj D:1/1 N:3/2) za šta bi imali i nekakvo istorijsko pokriće jer je svojevremeno slično primenjeno u SFRJ.
------ ------
Uros85 ::...
Tačno, ali ne do kraja...
Postoji varijanta poljske zastave sa grbom.
Još jednom tačno ali ne do kraja...
Ovo je varijantna izvedba zastave Poljske - to je narodna i državna pomorska zastava.
|