|
kuntalo ::
Kakve veze ima kraljevina Srbije, SHS i predratna Jugoslavija sa današnjom Srbijom? Ako je do tradicije, da se vratimo na oklope i štitove, kad smo retrogradni - da smo retrogradni do kraja.
Kakve veze imaju?
Zanimljivo pitanje ali u ovom slučaju malobitno. Od revolucije 1789. do danas Francuska je prošla kroz pet republika, dva carstva i restauraciju monarhije i kakve veze ima današnja peta republika sa drugim carstvom.
Možda je naj bitnija veza sa tim vremenima i tim državama, veza potomaka sa pretcima. Danas u Srbiji žive potomci onih koji su nekada nosili te uniforme.
Ali nije reč o tome. Reč je o tradiciji.
Kao što ti potomci nose gene svojih predaka, a često i prezimena, tako i vojska koristi neku vojnu terminologiju iz tog perioda, a trebalo bi da ima i neka obilježija na uniformama iz toga perioda. Mnoge vojske sveta imaju neke tradicionalne elemente na uniformama još iz XIX veka, npr. Američki, ruski, britanski činovi vuku korene iz tog perioda.
Kada je reč o srpskoj vojsci, činjenica je da su Balkanski ratovi i 1.SR, njene najveće pobede još od Nemanjića. I bio bi red da i uniforme podsećaju na uniforme tog vremena (1912-18.).
Tada je Srpska vojska imala savremene uniforme. Drugo je pitanje što ih nije bilo dovoljno za opremanje celokupne vojske, ali su propisani modeli bili za to vreme savremeni.
I danas Vojska Srbije treba da ima savremene uniforme!
Kako spojiti savremeno i tradicionalno?
Pa krenimo redom.
Terenska uniforma i specijalna i zaštitna odeća
Danas je u upotrebi gotovo u svim vojskama sveta terenska maskirna uniforma potpuno drugačijeg kroja nego 1912-18. godine i VS mora pratiti savremene trendove. Sadašnji pokušaji sa kapom kroja sličnog onom kao kod oficirskih kapa iz toga perioda i oznakama činova su jedino što se realno i može uraditi. Koliko se uspelo u tome to je pitanje. O kapi se može diskutovati, ali mogla bi biti i bolja, a oznake činova su potpuni promašaj! Jedina sličnost sa starim oznakama je loša imitacija četverokrake zvezdice! Podoficirski i vojnički činovi nemaju nikakve veze sa onim iz toga perioda! Mislim da bi najbolje rešenje bilo korištenje vezenih zvezdica na podlogu, ali da zvezdice imaju potpuno isti izgled kao i one iz perioda 1912-18. godine. Podloga za vojnike i podoficire bi trebala biti maskirna, kao i uniforma, a za oficire i generale jednobojna, ali u jednoj od boja maskirne uniforme i zvezdice bi takođe trebale da budu u nekoj drugoj boji maskirne uniforme. Zvezdice bi trebale da budu četverokrake, iste od vojnika do oficira, a za generale šestokrake, kao u KJ. Vojnici bi na maskirnoj podlozi nosili jednu zvezdicu i odgovarajući broj širita iznad, niži podoficiri dve zvezdice i odgovarajući broj širita iznad i viši podoficiri tri zvezdice i odgovarajući broj širita iznad, tako da vizuelno podseća na oznaku čina narednika-vodnika JV. Može i obrnuto da vojnici nose samo odgovarajući broj zvezdica, niži podoficiri jedan, a viši dva širita i ispod odgovarajući broj zvezdica. Niži oficiri bi na jednobojnoj podlozi sa jednim uzdužnim širitom u boji zvezdica (slično kao kod rusa) nosili odgovarajući broj zvezdica, a viši oficiri na goloj podlozi (jer ni u SV viši oficiri nisu imali uzdužnih „prosveta“ na epoletuškama) odgovarajući broj zvezdica. Generali kao i viši oficiri, samo šestokrake zvezdice.
Specijalna i radna odeća bi takođe trebale biti savremenog dizajna. Oznake kao za maskirne uniforme, samo što bi podloga za vojnike i podoficire bila u boji odeće, a za oficire i generala nešto tamnija.
Službena uniforma
Danas većina vojski sveta kao službenu uniformu koristi uniformu u nekoj kobinaciji zelene, sive i smeđe boje. Pantalone su „građanskog“ kroja na peglu, bluza je otvorenog kroja, obično sa našivenim grudnim i donjim džepovima, a ispod se nosi košulja sa kravatom. Kod kapa već postoji šarenilo.
I VS bi trebalo da ima savremenu službenu uniformu sa nekim tradicionalnim elementima. Boja bi trebalo da bude kao i 1912-18. godine. Kapa bi mogla da bude kroja kao i tada ili nešto modifikovana (pa i francuzi danas koriste kepi dizajna iz tog perioda), a mogla bi biti i kao ona iz perioda pre 1908. ili kao M39 JV. Oznaka na kapi bi mogla biti srpska kokarda, ako se izabere kroj M1908, a ako je kroj klasične šapke može i kokarda ali i amblem (današnji ili po uzoru na M39) ili kombinacija oboga (kao kod rusa danas). Bluza otvorenog kroja, sa našivenim džepovima ali sa poklopcima džepova kao na bluzi M1908 i sa ispuskama u boji oružja na donjem delu rukava. Na kragni latice u boji oružja (roda vojske) i oznakama specijalnosti na njima. Naprimer bordo latica inžinjerije i amblem pontonirskih jedinica. Oznake činova na naramenicama, kao gore opisane za maskirne uniforme, sa odgovarajućim izmenama. Zvezdice metalne, naramenice za vojnike i podoficire u boji bluze, petougaone ili četverougaone (za više podoficire bi mogle biti i šestougaone). Naramenice za oficire od tamnijeg materijala sa imitacijom veza (kao kod rusa na službenim uniformama), za niže oficire sa „prosvetom“ u boji oružja, a za više bez i odgovarajući broj zvezdica. Za generale naramenice sa zaokrugljenim vrhom (kao kod nemaca) i imitacijom prepletanja i šestokrake zvezdice. Pantalone na peglu sa ispuskama u boji oružja.
Službena uniforma za RViPVO kao uniforma avijacije M37, sa prilagpđenim oznakama.
Svečane uniforme
U svetu u ovoj kategotiji vlada daleko veće šarenilo nego po pitanju službenih uniformi.
Svečana uniforma bi mogla biti tačna kopija svečanih uniformi iz perioda 1912-18. sa sledećim izmenama: epolete bi trebalo zameniti epoletuškama iz istog perioda i oznake na kapama prilagoditi oznakama na službenoj uniformi.
Uniforma počasne jedinice garde
Kao uniforma konjice garde iz perioda pred Balkanske ratove sa prilagođenim oznakama na kapama, a oznake činova orginalne.
|