offline
- Pridružio: 01 Avg 2018
- Poruke: 165
|
U imaginarnoj listi odeće koju svaki muškarac treba da poseduje, mornarički kaput zauzima drugo mesto, posle kožne jakne. Kao što mu ime govori, skrojen je za potrebe mornara. Dvoredni mornarski kaput se spominje još u XVIII veku i od tad trpe neznatne promene. U vreme dok se plovilo snagom vetra, nosili su ih najniži brodski oficiri, čije je zaduženje bilo da se penju uz jarbole i razvijaju jedra.
Iz potreba pomoraca, iznikao je dizajn kaputa — debela vuna osigurava toplinu, trajnost i nepoderivost, a kada se podigne, široka kragna pruža zaštitu od jakih vetrova i kiše. Kaputi starijih oficira su duži, elegantniji, dok su mlađi, kao aktivniji, nosili kratke kapute koji su im povećavali pokretljivost. Dvoredno kopčanje, posle kragne najprepoznatljivija osobina kaputa, služilo je da smanji mogućnost zapinjanja dugmadi za konopce. Po vojnim standardima, kaputi su napravljeni od oko kilograma gusto pletene vune, a današnji su nešto lakši i često mešani sa sintetikom. Najčešće su modroplavi, a zatim crni sa osam dugmadi — tri para u kopčanju, i dva na kragni. Ta, američka verzija mornarskog kaputa je inače najčešća varijacija kod dizajnera širom sveta. Vrlo lep mornarski kaput korišten u jugoslovenskoj Kraljevskoj i Ratnoj mornarici, a koji je preuzet kao dizajn iz K.u.K. Kriegsmarine, nije na žalost kopiran kod konfekcionara, mada je danas teško ponoviti i mesinganu IKOm dugmad sa njega. Klasični kaputi imaju dva koso uspravna džepa bez kopčanja koji se nalaze ispod grudi, na stomaku, a u zavisnosti od trendova, civilne varijacije uključuju našivene džepove, džepove sa zipovima, kaiš, kapuljaču, različite dezene… u antracit boji svakako spada u najlepše
Kao i većina vojne odeće, i mornarički kaput je pravljen za ljude u formi. Njegov kroj je takav da sužava struk i širi ramena, te je uvek najbolje kupiti ga u najmanjoj veličini u koju stajete i nositi ga zakopčanog. Idealno, treba da prelazi liniju pojasa za četiri do osam prsta. Možete ga nositi uz džempere, pogotovo rolke, košulje, farmerke, pantalone smeđih, sivih i bež tonova, cipele, čizme, patike, ukratko, uz gotovo sve, a u hladnijim danima kragnu možete popuniti šalom. Kao deo neformalnog stila, ne preporučuje se uz odela, ali zato je tu duži kaput kao formalnija alternativa. Kao kultni komad garderobe, mornarički kaput je igrao uloge i u mnogim filmovima. Nosili su ga Džek Nikolson, Robert Retford, Stiv Mekvin, a van platna, od hladnoće su spas u njemu nalazili Bob Dilan, Serž Ginzburg…
|