Iz toga se može zaključiti ono što je rekao goxin na prvoj strani. Prvo Zakon o zastavi da se približi i pravnim i fizičkim licima...kako se koristi ispravno i šta predstavlja na državnom i nacionalnom nivou...
i onda koja se zastava koristi kad i zašto...
Kod nas je u vezi svega opšta papazjanija i još kad se u to umeša i politika....
Ja ne znam šta su ovi učili od skoro ali mi stariji smo poštovali zastavu i himnu ne samo svoju već i tuđe. To se učilo. A ne aplauz kad se završi izvođenje himne kao da je nastup orkestra.
Da se ispravim, učili su nas a šta je ko naučio
nije fer sve na mlade prevaliti.
Da mene neko pitao ja bih predložio npr ovako:
Dan narodne zastave (svima jasno šta se koristi)
Pozvao Srbe van Srbije da to obeleže tako što će istaći narodnu zastavu (ne državnu) i zastavu zemlje u kojoj su. Poštujemo i sebe i ostale jer smo tako u mogućnosti. I lepo onda ova zastava a pored Mađarska, Rumunija, Hrvatska, Crna Gora, BiH, SAD, Rusija itd. gde nas već ima.
I ne praviti to povezano sa vojnim sletom i paradom gvožđa već to ostaviti za Dan državnosti Srbije.
Naravno to neće tako biti jer uglavnom nije ni ostalo što bih ja predložio državi. Sve je baš suprotno ali red je da kažem. To je dužnost patriote kako ja razumem. Da ne ćuti kao pi... ako misli da nešto nije dobro.
To je lepa ideja, da se pored srpske (ili zastave Srbije) istakne i zastava zemlje u kojoj živiš, ako si u inostranstvu.
Ali ovde je bio drugi cilj. Ako ste obratili pažnju na to ko je pozvan da okači zastavu videćete da su izostavljeni gradovi ili mesta u kojima živi ili je živeo značajan broj Srba kao što su Gračanica, Vukovar, Mirkovci, Knin, Beč, Čikago, itd.
Da citiram: "„trobojka“ je jedan od simbola Srba, bez obzira da li žive u Herceg Novom, Somboru, Banjaluci, Kosovskoj Mitrovici, Kumanovu, ili Trebinju".
Naravno da se ne mogu da se spomenu svi gradovi ili mesta ali verujem da ovi nabrojani nisu dati slučajno nego su navedeni oni koji spadaju u neki zamišljeni budući "Srpski svet".
Sasvim je korektno i po diplomatskom kodseksu ponašnja da se istakne zastava zemlje čija je delegacija u poseti i obratno, ili na ambasadama obe zastave isl.
Zastave EU ili Saveta Evrope i EU nisu zastave pojedinačne zemlje bez obzira što je organizacija koja postoji decenijama.
Savet Evrope i organizacije UN su postale ispolitizovane i izgubile su svoj smisao u onomome što im je prvobitni osnov postojanja jer smo već dugo, dugo u stegama licemerja, demagogije, ucena, marionetske politike i koječega još od tih istih, EU, SAD ...Nonsens je, iako diplomatski poželjno, po tim nekim novim pravilima političkim i diplomatskim, isticati pored zastave svoje zemlje zastave takvih organizacija.
sakota79 ::Jel kod nas postoji pravilo da se zastava poklanja preminulom pripadniku vojske, tj njegovoj porodici ?
Mi smo je postavljali na kovčeg i pred rakom skidali.
Постоји! Заставу савијају по тачно одређеном правилу и поклањају најближем сроднику покојника. Оно што сам ја видео неколико пута, а то је, да су чланови породице одбили да приме Заставу (!!!). Једном је то било, јер нам је погинули саборац био млад (па је, ваљда, и изгубио живот због "те" Заставе?), а после су сахрањивани неки пензионисани официри, комунисти, па родбини није падало на памет да узима Заставу са Орлом.
Ето докле иде српска блесавост!
Dopuna: 25 Sep 2021 23:02
Заставу треба истицати, уколико неко сматра да је то право одавање поштовања Отаџбини. Што се мене тиче, ја Заставу не истичем напољу, "да види народ", већ Застава стоји у кући, у дневној соби, на почасном месту и копље на коме је окачена дохвата плафон (Застава је одговарајуће величине)! Ја сигурно ту Заставу нећу бацати у траву или у смеће, али бациће је онај који има партијски задатак да присуствује митингу и њему је свеједно да ли ће млатарати српском, француском или кинеском Заставом. Он је зарадио 2000 динара и сендвич и може кући.
У Шведској готово пред сваком кућом стоји јарбол, на коме се вијори шведска застава у виду дуге траке.
Што се тиче правилног истицања Заставе, е ту настаје циркус. Жао ми је што нисам фотографисао све глупости којих сам се нагледао, али и то ћу једном урадити и окачити овде.
Прво, прљаве и поцепане Заставе и то на Државним установама
Фотографије сам направио августа 2012, а Заставе су на старој згради Генералштаба. Ни данас стање није боље.
По речима господина Драгомира Ацовића, Застава се правилно (и једино!) истиче управно на копље или јарбол
Међутим, постало је модерно да се Заставе на јарбол каче вертикално и то се, нажалост ради неправилно
Када се Застав овако истиче, Грб је ОБОРЕН. Међутим, произвођачи Застава, ради уштеде, "водоравну" Заставу окрену "низбрдо" и продају као усправну.
До 2010. године и усвајања новог изгледа Грба, на страници Владе Србије је постојала Књига стандарда Грба, Заставе и Химне, у којој је тачно прописано како треба да изгледа Застава која се истиче усправно.
Црвена боја иде уз јарбол, затим, редом, плава и бела. Грб се поставља такође УСПРАВНО, с тим што се помера ка јарболу и вертикална оса Грба се поклапа са линијом која одваја црвену и плаву боју. Средиште Грба се помера за 1/7 дужине Заставе од половине Заставе нагоре.
То је изгледало овако:
С новим изгледом Грба, изгледало би овако:
Зашто то више није тако и да ли уопште постоји нова Књига стандарда, не знам.
Словенци, као и ми, немају благе везе (ипак смо ми изашли из истог, комунистичког, лонца)
АЛИ, кад Немац узме ствар у своје руке, то изгледа мноооого боље:
Најправилније истицање Заставе има Црна Гора!
Водоравно
Усправно
Гледао сам једном амерички филм, где се приказује у једној сцени, да се стара и ислужена (поцепана) Застава достојанствено СПАЉУЈЕ. Боље је и то урадити, него да се вуче као непотребна и сувишна крпа по кући.
Ево и доказа да није измишљотина