offline
- Danko SVIK VRS
- Mod u pemziji
- Pridružio: 19 Maj 2009
- Poruke: 4982
- Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska
|
Obama poslao svetu “cunami“
D. SAVIĆ, 18.09.2009 20:47:
Bela kuća
ODLUKA administracije Baraka Obame da odustane od planova za instaliranje elemenata protivraketnog sistema u Češkoj i Poljskoj, izazvala je „cunami“ komentara u samoj Americi, uzdržani optimizam u Rusiji, i odobravanje NATO, koji za razliku od svojih članica, Poljske i Češke, ne krije zadovoljstvo.
Eksperti u Vašingtonu i Moskvi složni su da odustajanje Amerike od instaliranja PRO u Evropi olakšava pregovore o zaključivanju novog Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju. Obama je, ocenjuju američki analitičari, „ojačao“ i poziciju samog Medvedeva, uoči njegove prve posete SAD 23. septembra.
MOSKVA - Najavljeno je odustajanje Moskve od postavljanja raketa „iskander“ u Kalinjingradu, ruskoj enklavi između Poljske i Litvanije. Premijer Vladimir Putin ocenio je Obaminu odluku kao „ispravnu i hrabru“ i rekao da „navodi na dobre misli“, da će slediti i druge, u sličnom duhu.
- Razume se, predstoje još konkretne konsultacije eksperata i naša zemlja je spremna za njih - rekao je Medvedev.
Bivši načelnik glavnog štaba Raketne vojske strateške namene (od 1994. do 1996) Viktor Jesin je rekao da „Amerikanci smatraju da opasnost od raketnih sredstava Irana može da bude neutralisana regionalnom PRO, koja podrazumeva instaliranje sistema „patriot“ u Izraelu, kao i u Turskoj“. On smatra i da nije isključeno da će novi protivraketni sistem THAAD biti instaliran u Bugarskoj i Rumuniji.
VAŠINGTON - Šef Pentagona Robert Gejts kaže da bi radar kod Armavira u južnom delu Rusije, mogao biti integrisan u američku mrežu i veoma efikasan u pružanju pomoći u vezi sa mnogo većim obuhvatanjem“ iranske teritorije u vezi sa „potencijalnim raketnim lansiranjem“. Portparol Bele kuće Robert Gibs rekao je da SAD u svetlu revizije američkog pristupa očekuju ustupke Moskve oko „iranskog nuklearnog pitanja“. Dnevnik „Komersant“ piše da Vašington očekuje od Rusije podršku za uvođenje oštrih sankcija i odustajanje od isporuka protivvazdušnih raketnih sistema S-300 Iranu. Prema rečima tog izvora, rezolucija sa zaoštrenim sankcijama priprema se za usvajanje u SB UN za 24. septembar a „već u sledeću sredu postaće jasno, koju će cenu platiti Moskva, piše „Komersant“.
BRISEL - Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen, u prvom velikom govoru od stupanja na čelo Alijanse, založio se za povezivanje sistema antiraketne odbrane SAD, NATO i Rusije, ali je od Moskve zatražio da poveća pritisak na Iran kako bi odustao od nuklearnih ambicija. On je predložio razgovore sa ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedevim o novoj evroatlantskoj bezbednosti kako Rusija ne bi bila „zabrinuta“ svojom eventualnom „marginalizacijom“ u Evropi.
VARŠAVA I PRAG - Odluka SAD izazvaće zahlađenje poljsko-američkih odnosa, ocenjuje poljska štampa. „Izdaja! SAD su nas prodale Rusiji, zabile su nam nož u leđa“, piše visokotiražni „Fakt“. Predsednik Češke Vaclav Klaus kratko je izrazio nadu da Obamina odluka neće izazvati zahlađenje odnosa dve zemlje. Analitičari ocenjuju da Obamino odustajanje od štita u dvema zemljama neće uzdrmati vlade niti u jednoj od njih.
ISTANBUL - Američka administracija je upoznala Kongres o mogućoj prodaji raketa presretača „PAC-3“ Turskoj, jedinoj članici NATO koja se graniči sa Iranom, sa kojm ima dobre odnose.
Portparol Pentagona Džef Morel demantovao je da je to u vezi sa novom odbrambenom strategijom SAD, a šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu izjavio da na eventualnu prodaju ne treba gledati kao na odgovor na pretnju od suseda, već kao nastojanje da se modernizuju oružane snage.
KINA I AMERIKA
PEKING - Kina je odbacila optužbe SAD da razvoj i modernizacija njene vojske predstavljaju pretnju. Početkom nedelje, direktor američke nacionalne obaveštajne službe, Denis Bler objavio je Nacionalnu obaveštajnu strategiju za 2009. godinu, u kojoj su SAD izrazile pojačanu zabrinutost zbog „agresivnog kineskog zanimanja za prirodne izvore“ širom sveta i modernizacije njene vojske. Kineska vojska broji 2,3 miliona ljudi, a Kina je ove godine uložila u nju 71 milijardu dolara.
Dopuna: 18 Sep 2009 21:57
Medvedev će, kako je preneo Itar-Tas, u Njujorku učestvovati na zasedanju Generalne skupštine UN a u Pitsburgu na samitu Grupe 20, gde će imati niz bilateralnih susreta sa liderima niza zemalja.
Tako će se ruski predsednik sastati sa predsednikom SAD Barakom Obamom, predsednikom Kine Huom Đintaom, predsednikom Francuske Nikolom Sarkozijem, premijerom Japana Jukojom Hatojamom i još nekim stranim liderima, kao i sa rukovodiocima međunarodnih organizacija, naveo je Itar-Tas.
Predsednik Rusije je rekao da će susret sa Obamom, planiran za 23. septembar, biti dobra mogućnost za razmenu mišljenja o svim aspektima strateške stabilnosti, uključujući i protivraketnu odbranu.
Medvedev će tog dana istupiti na Generalnoj skupštini UN, uz lidere SAD, Kine, Velike Britanije i Francuske, i izložiti principijelne ocene aktuelnog stanja u svetu sa akcentom na ruskim prioritetima u kontekstu dnevnog reda 64. zasedanja Generalne skupštine i iznošenjem viđenja kako se savremeni sistem međunarodnih odnosa može načiniti pravednijim i balansiranijim.
|