Poslao: 11 Jul 2011 21:52
|
offline
- Kibo
- Legendarni građanin
- Pridružio: 03 Okt 2007
- Poruke: 7498
- Gde živiš: gde i mnogi Srbi pre mene
|
Stegonosa sa jedne strane si mozda i u pravu jer Slovaci i Madjari duze 7,62 ali koliko sam mogao da procitam vojska generalno ima problem sa uvodjenjem M 21, razlog je jednostavn, municija. Zamisli sta bi trebalo sve da se uradi pa da se uvede M 21 u naoruzanje. Eto pocnes od municije, da li ima dovoljno, gde se skladisti i sta uraditi sa zalihom u 7,62x39 mm. Pitanje logistike tu nije bas tako jednostavno. Ko zna koliko jos imamo stare zalihe municije. Sigurno bi jedan deo mogao da se proda ali kazem, ko zna kolike su te kolicine. Ne smemo da zaboravimo, posle raspada SFRJ smo dobili jedan deo municije iz Slovenije. Ali smo zato iz Makedonije, koliko se secam, izvukli sve. Mozda ostalo samo za MUP Makedonije i za nesto malo vojske, ako je uopste i bilo u pocetku. Takodje smo verovatno jedan deo izvukli sada i iz Crne Gore. Ali to stvarno ne mogu da tvrdim.
Mislim da se ljudi, pre svega u vojsci, koji su prakticno i rekli da im treba takva puska kao sto je M 21, dakle i taj kalibar, nisu bas nesto puno oko toga razmisljali.
Naravno, ostaje isto pitanje, koliko pusaka M 70 AB2 imamo jos u rezervi i sta raditi sa njima, mada mislim da su puske manji problem. Mnogima je vec bilo odsviralo vreme, makar onim puskama koje smo mi duzili 2.000/2.001 godine.
Na nekima smo nalazili razlicite natpise koji svedoce o upotrebi u ratu, ali to nije za ovaj forum Ali, istina je
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
|
|
Poslao: 31 Jan 2012 23:49
|
offline
- No1149
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 28 Okt 2011
- Poruke: 15
|
flyby68 ::Dejan84 ::Vatrogasac??? Tamo često izbijaju požari ili oni ne znaju da obuče afganistance da budu vatrogasci??? - zezam se.
Još piše da je poginu u američkoj bazi!!! Šta je onda tek s američkim vojnicima!?!
fazon je u tome , da mi iz Evrope smo kvalificirani i bolje skolovani, i kada je SFOR dosao u BiH?
mnogo se gradjana zaposlilo u tadasnjim vojnim bazama NATO , jer to jeste bio NATO , na poslovima odrzavanja , mehanicari , cistaci i praonice rublja, konobari i kuhari ( da ! njihove vojne baze su poput malih gradova sa svom infrastrukturom, ukljucujuci i restorane i trgovacki centar ) i slicni poslovi, ukljucujuci i vanjsko obezbjedjenje (bivsi pripadnici Armije BiH), to znaci ? ako pukne bomba ? prvo oni stradaju jer su prvi prsten obezbjedjenja !
i sada lukavi Amerikanci namamili naivne Bosance ( mi smo vam prijatelji , mi smo uz vas ) da budu jeftino topovsko meso za njihove ratove
mada je lova dobra ,i nema zivotna osiguranja i odstete, i ako stradas ? stradas ! izgubiti glavu za saku dolara ?
nije tacno da nema osiguranja, osiguranje ti je uplaceno, o ciframa necu da govorim ovako javno, ali bio sam tamo, i znam, ista je stvar i sa platama, nije to uopste saka dolara, zaradi se puuuno vise nego sto bi ikad mogao zaraditi ovdje...
Bosanci nisu tamo nikakvo topovsko meso, nego rade direktno na podršci baza, znaci od kuhinje do kontrole vladine imovine SAD-a(sto sam ja npr radio)
Prilikom granatiranja, talibani koriste granate i gluposti iz kucne radinosti, znaci on sam nema pojma gdje ce tacno pasti ta njegova granata, recimo u pokusaju da pogode pistu, prebace cijeli kamp, govorimo znaci o trecem najvecem kampu u afganistanu, sa oko 1000 civila samo, a otprilike duplo vise vojnika...
Prema pravilnicima firmi koje rade u Afganistanu, strogo je zabranjen izlazak civilima iz baze, osim na putovanje, koje se obavlja ili zracnim putem ili u konvoju(za krace relacije), ja se recimo nikad nisam vozio u konvoju, jer firma za koju sam radio je to zabranila zbog rizika...
ne postoje pare koje mogu platiti neciji zivot, tu se slazemo...ali ljudi su spremni izloziti se nekoj dozi rizika da bi imali ikakava primanja(govorimo o ljudima kao ja, koji sam morao otici tamo da zaradim...)
|
|
|
|
Poslao: 01 Feb 2012 18:27
|
offline
- sasans23
- Legendarni građanin
- Pridružio: 30 Jun 2007
- Poruke: 6286
- Gde živiš: Novi Sad, severoistočna Srbija
|
Citat:Посебан начин обуке имају јединице које се припремају за мултинационалне операције? Какви су резултати провера на националном нивоу, с обзиром да ће ове године уследити провере међународних тимова?
– У Војсци Србије постоје две врсте јединица које су одређене за учешће у мултинационалним операцијама: јединице декларисане према Концепту оперативних способности и посебно одређене јединице за учешће у мултинационалним операцијама Уједињених нација и Европске уније.
Ове јединице обучавају се према програмима припреме и обуке који израђује Команда Копнене војске у сарадњи са Центром за мировне операције као координатором свих припрема за учешће у мултинационалним операцијама.
Провера на националном нивоу извршена је у новембру прошле године. Била је то прва таква активност Војске Србије, а присуствовао јој је и међународни посматрачки тим. Резултати су повољни и указују на то да јединице примењују прописане међународне стандарде, процедуре и оперативне технике, што је неопходно за извршавање задатака у мултинационалним операцијама.
Ове године проверу ће извршити међународни тим и не очекујем проблеме. Програми обуке декларисаних јединица Војске Србије садрже све потребне тематске целине, у складу са савременим стандардима, наученим лекцијама и искуствима оружаних снага других земаља из учешћа у мултинационалним операцијама.
Тренутно учествујемо у пет мисија УН и једној ЕУ. Један вод је на Кипру, а следећи одлази у Либан. Да ли смо спремни за повећање нашег учешћа у мултинационалним операцијама и хоће ли га бити?
– Непрекидно градимо оперативне способности за извршење мисија које је Србија доделила својој Војсци. Ове године, спремни смо да активније учествујемо у мултинационалним операцијама Уједињених нација и Европске уније. Имамо способност да вишеструко повећамо број ангажованих припадника и то је оно што је најважније.
У мултинационалној операцији УН у Републици Либан – UNIFIL у текућој години планирано је повећање нашег учешћа са пет на више од сто (113) лица. Они ће углавном бити на дужностима штабних официра у команди мултинационалне бригаде, пешадијској чети и инжињеријском тиму за разминирање у саставу шпанског батаљона.
Планира се наставак учешћа у мултинационалној операцији УН у Републици Кипар – UNFICYP. На Кипру ћемо ангажовати штабне официре, војне посматраче, чланове патрола и пешадијски вод.
У 2012. години планирано је и ангажовање припадника Војске Србије у мултинационалним операцијама под мандатом Европске уније, у оквиру Заједничке безбедносне и одбрамбене политике ЕУ.
Реч је о мисији Европске уније за обуку безбедносних снага Сомалије у Уганди – EUTM Somalia, где је планирано учешће припадника Војске Србије у санитетском тиму, и војној операцији поморских снага Европске уније у Сомалији (EUNAVFOR Somalia – Operation ATALANTA) ангажованој на спречавању, превенцији и сузбијању деловања пирата и оружаних пљачки дуж обале Сомалије, где ће наши официри бити на бродовима оружаних снага Грчке и Француске.
У оквиру Stand by аранжмана дефинисани су капацитети Војске Србије стављени на располагање Уједињеним нацијама у случају потребе хитног ангажовања у мултинационалним операцијама Уједињених нација: санитетски тим (шест лица), хируршки тим (шест лица), штабни официри (15 лица) и војни посматрачи (10 лица).
http://www.mod.gov.rs/novi.php?action=fullnews&id=3553
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Dec 2012 18:27
|
offline
- sasans23
- Legendarni građanin
- Pridružio: 30 Jun 2007
- Poruke: 6286
- Gde živiš: Novi Sad, severoistočna Srbija
|
Citat:U KRIZNA područja u svetu Srbija će 2013. poslati oko 500 svojih vojnika i civila, što je duplo više nego ove godine. Učešće u mirovnim operacijama Ujedinjenih nacija i Evropske unije koštaće državni budžet 885 miliona dinara. Ovim novcem, uz iznos koji izdvajaju UN, biće plaćena oprema, osiguranje i plate naših plavih šlemova.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290......vne-misije
Питам се колико се проблема може решити са овим парама у ВС.
|
|
|
|