Poslao: 18 Dec 2013 19:19
|
offline
- Polemarchoi
- Super građanin
- Pridružio: 14 Dec 2010
- Poruke: 1359
|
mean_machine ::Napisano: 18 Dec 2013 18:38
Sony odavno glavne pare pravi van elektronske industrije. Pukli su televizorima, ne mozes vise da pravdas extra cenu kada su razlike minimalne. Stabilizovali su se sa telefonima a odvaljuju sa prodajom PS4. Profit koji im donosi PS4 je daleko bolji od gubitka koji im je pravio PS3
Sto se tice japanskih automobila, nije problem bio u nekvalitetu vec u tome sto Ameri nisu hteli mala kola. Kada je to Tojota shvatila unakazili su americku autoindustriju
Dopuna: 18 Dec 2013 18:47
Naravno da Japan nece moci da se poredi sa Kinu, ali to opet ne znaci da nije Kini problem to sto Japan planira da se naoruza. Sta ako S.Koreja nastavi sa razvojem atomskog oruzija? Vec su zapretili da ce Tokijo unistiti ako S.Koreja bude napadnuta bez obzira da li u napadu ucestvuje Japan ili ne?
Da li ce Japan da to kulira ili ce da krene i sam u razvoj nuklearnog arsenala? Koliko bi tek zakomplikovalo taj region, pogotovo sto je Japan na korak od nuklearne sile (tehnologiju i resurse imaju) pa ne bi otezali ko S.Koreja ili Iran.
Teško ćemo videti Japan sa nuklearnim oružjem. Imaju oni Ameriku iza sebe. Veći su im japanci saveznici nego polovina članica NATO-a. Šta više jedino im je Japan sigurni saveznik u regionu. Tajvan, Koreja, Filipini lako se okrenu.
Imate i sličnu moju temu ovde.
http://www.mycity-military.com/Ostalo-4/Azijsko-pacificki-region.html
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 18 Dec 2013 19:37
|
offline
- Pridružio: 18 Feb 2007
- Poruke: 1088
- Gde živiš: Republika Srpska,Banja Luka
|
То што Сјеверна Кореја говори то можеш окачити мачку о реп,они никад,ама баш никад неће први урадити нешто тако сулудо као што је напасти неког јер би то био крај династије Ким,а они би и даље да уживају у статусу божанства.Јапан и Уса дугорочно индустријски и технолошки губе битку од Кине,па сво то наоружавање Јапана и пацифичко преорејнтисање УСА иде у смјеру да се Кина сасијече у коријену по могућности да јапанци подметну леђа зарад интереса УСА и да УСА трља руке.Када не да Боже буду порушене еконномије жуте расе ,УСА ће убирати кајмак јер ће она опет бити индустријски и технолошки лидер свијета.Сони је некад био далеко испред Самсунга,Самсунг није ни постао тада као јака технолошка компанија,а данас можемо рећи да Сони више никад неће бити у стању престићи Самсунг.
|
|
|
|
Poslao: 19 Dec 2013 00:02
|
offline
- Pridružio: 25 Jun 2013
- Poruke: 1216
|
Sony dosta para pravi u Holivudu, no na stranu jedna firma Japan je pored energenata uvek bio i bice visoko zavisna zemlja od sirovina(gvozdje, bakar, magnezijum, titanijum, litijum, vecina retkih zemljanih minerala).
Pre sukoba oko Dokyu ostrva 90% retkih minerala je stizalo iz Kine a dans oko 50% retkih minerala tj. zemljanih elemenata stize u Japan iz Kine, bilo kakva dalja konfrotacija sa Kinom ce neminovno dovesti do prekida snabdevanje tako da je Japan zadnjih meseci utrostrucio napore u potrazi za za novim izvorima sirovina van Kine. U potrazi za novim izvorima su u Australiji, Indiji, Vijetnamu i Kazahstanu.
Japan ima nesto malo rezervi uglja i gvozdja kao i par nalazista nafte ali to je u odnosu na potrosnju zanemarivo.
Tako da imput sirovina predstavlja jednu veliku stavku za Japanskku ekonomiju ali i predstavlja jedan ozbiljan bezbednosni izazov gde bi se prekidom snabdevanja sirovinama ili onemogucavanjem lake dostupnosti sirovina ekonomija Japana mogla urusiti kao kula od karata. Svi ratovi koje je Japan vodio imali su izmedju ostaloga za cilj obezbedjenje sirovinske baze.
Ilustracije radi Japan je 2010 godine uvezao:
1.bakar 1.3 miliona tona
2.cink 505.000 tona
3.olovo 94.000 tona sve u koncetratima
Iz Koreje, Kine i Kazahstana(manjim delom i iz drugih zemalja) im stize kamijum, germanijum, galijum i indijum.
U miru danas Japanske firme su sirom sveta pokupovale dosta rudnika i prava na eksploataciju sa ciljem sto boljeg snabdevanja sirovinama(Filipini, Kazahstan i drugi). Pored toga sve vise se okrecu istrazivanjem pacifickog okean tj morskog dna u potrazi za resursima.
Dosta se metala obezbedjuje kroz reciklazu koja je u Japanu na visokom nivou i u stalnom porastu.
Japan ima velike rezerve minerala dolomita,iodina, silice a posebno velike Kalcita. Od plemenitih metala ima rezerve zlata.
Energetsko snabdevanje Japana postalo je imperativno pitanje opet sa nesrecom u Fukusimi jer se Japan dosta oslanja na nuklearnu energiju. Veliko je pitanje kako Japan moze da smanji zavisnost od nuklearne energije, pre ce ici na ulaganje u razvoj novih vidova el. energije dobijene iz nuklearnih procesa - FUZIJA - te postepeno smanjenej fizionih elektrana paraleno sa novim razvojem nego sto ce se u potpunosti odreci primene nuklearne energije.
Dalji razvoj situacije te naglo vojno jacanje japana je zasigurno povezano sa resursima za industriju gde je Japan porilicno ranjiv, te je za ocekivati da cemo kako vreme odmice videti Japan u nekoj vrsti rata za resurse ako ne pravom ratu tada ratu Japanskih kompanija za prava na eksploataciju i precu kupovinu.
|
|
|
|
Poslao: 19 Dec 2013 02:15
|
offline
- thunder
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 23 Dec 2011
- Poruke: 563
|
Prije nekoliko dana na HRT sam gledao dokumentarni film upravo na ovu temu, a radio ga je BBC, mislim. U njemu su obrađeni problemi sa kojima se danas susreće Japan. Veoma dobar film, realan, nimalo navijački, analitički urađen, pa ću pokušati prepričati sadržaj. Obrađena su tri glavna problema japanske ekonomije i društva općenito, a oni se provlače i kroz pisanje na ovoj temi.
Prvi problem je da japansko stanovništvo ubrzano stari jer je natalitet u velikom padu duži niz godina. Trenutno, to još nije problem koji ima razarajući efekat na ekonomiju i društvo, ali za 10-tak godina bi mogao biti. Ako se trendovi nastave, do 2030. će imati 10 miliona stanovnika manje, a broj starih ljudi će biti višestruko veći od onih mlađih od 15 godina. Do 2050. godine bi mogli imati 30 miliona stanovnika manje nego danas. Veliki broj penzionera će biti veliki socijalni i ekonomski problem. O više od 30 miliona penzionera ( koliko će ih biti 2020.) će morati brinuti država. Za manje od 10 godina od sada pojavit će se veliki nedostatak visoko obrazovane radne snage.
Drugi problem koji je naglašen je odbijanje japanske industrije da se promijeni. Najveći dio industrijske proizvodnje za izvoz otpada na elektrotehničke, elektronske, automobilske i brodograđevne proizvode. A baš u tim oblastima konkurencija iz Azije i svijeta nezaustavljivo napreduje i po kvaliteti i po cijeni. Za najviše 10 godina kineski automobli će po kvaliteti dostići japanske, ali sa znatno konkurentnijom cijenom. Takve su procjene....itd. Južno Korejska brodograđevna industrija je u zamahu i konkurentnija je već sada, Kineska takođe raste, Indijska..Velika prednost japanske industrije iz prošlosti koja se ogledala u velikom broju visoko obrazovanih stručnjaka i visoko obučenih radnika u tvornicama - nestaje, jer i druge države ubrzano rade na tome. Elektronske industrije Tajvana, Južne Koreje, Singapura i Kine je sve agresivnije na tržištu, ulažu u istraživanja i razvoj, usvajaju nove tehnologije i stvaraju nove proizvode na bazi njih i već ih nude tržištu. Rusija i Indija se priključuju i nihov udio će rasti.
Japanu su potrebni veliki investicioni ciklusi da bi na tržište izbacio nove proizvode rađene novim tehnologijama, sa prihvatljivijom cijenom od konkurencije....No to znači novo zaduživanje, a Japan je već prezadužena država i to je treći problem. Još uvijek se mogu nositi s tim, ali dug zabrinjavajuće raste. Borba za sirovine i energente potrebne za rast industrije i ekonomije je gorući problem, a najavljeno stvaranje evro-azijske unije im neće pomoći da ga prevaziđu nego će ga iotežati. Osim ako se ne priključe, što je malo vjerovatno. Nagli razvoj odbrambene industrije nije uslovljen samo zaštitom pomorskih trgovinskih puteva, nego i potrebom da se japanskoj industriji da novi impuls, da se otvore nova radna mjesta i stvori nova vrijednost....nešto od toga se planira izvesti.
Ipak, niko ne predviđa ekonomski sunovrat Japana, takav scenario nije realan, ali ekonomski rast nije dovoljno visok da bi se na duže staze zadržao sadašnji status treće ekonomije svijeta. Japan stvara vojsku koja nasuprot sebi ima 2. i 3. vojsku svijeta u ovom trenutku - rusku i kinesku.
Snaga japanske vojske će u prvom redu ovisiti o snazi njene ekonomije, to nije otkrivanje tople vode....a tu prognoze nisu sjajne - srednjoročno gledajući.
|
|
|
|
Poslao: 19 Dec 2013 07:18
|
offline
- Pridružio: 25 Jun 2013
- Poruke: 1216
|
Da ima tu u tvom pisanju po emisiji koju si gledao dosta istine. Postoji jos jedna stvar koju Japan ima kao problem a to su visoke plate i mala stopa nezaposlenosti. Iako svi ocekuju da ta dva faktora vode kao poboljsanju ekonomije u kapitalistickom sistemu ta dva faktora ako su duze prisutni u nekoj drzavi dovode do stagnacije.
Japan za razliku od recimo Nemacke je vrlo zatvoreno drustvo za strance kojih ima ali ne u meri i na nacin da daju pozitivan podstrek razvoju Japana. Recimo Nemacka je dosta benificija ostvarila u svojoj ekonomiji upravo zahvaljujuci migrantima koji su radili poslove koji nemci nisu zeleli da rade i koju sa radili jeftinije dok toga u Japanu nije bilo.
Visoke plate iako deluju pozitivno i svako ih zeli znacajno uticu na cenu proizvoda pa tako Japanske firme danas masu svoje proizvodnje su locirale u drugim drzavama ukljucjuci i neke susede poput Fiipina, Vijetnaam i Kine upravo sa ciljem optimizacije proizvodnog ciklusa koji bi vodio povecanju profita koji je u Japanu zbog velikih plata postao dalje otezan za povecanje ili nemoguc.
Visoke plate su u znacajnoj meri doprinele smanjenju konkurentnosti Japanske privrede suprotno generalnom uverenju da visoke plate uvek znace bolju ekonomiju i veci razvoj.
No ako sto sam vec rekao Japan nece srednjorocno propasti a dugorocno sta ce biti sve zavisi od poteza i oklnosti koje se globalno menjaju, do tada Japan ima unutrasnjih rezervi da se opet vrati na stari put jacanaj ekonomije ukoliko uspe da prevazidje negativne demografske tedencije i ako do tada ne udje u recesiju.
Investicije u odbranu su u svakom slucaju pre svega pomoc sopstevnoj privredi da odrzi dostignutu industrijalizaciju kao i da je poveca te ne treba zaboraviti da su ratovi i vojna desavanja do sada u ljudskoj istoriji cinili da se razvoj ubrzava i svet menja na neocekivane nacine.
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 01 Jul 2014 22:54
|
offline
- Pridružio: 25 Jun 2013
- Poruke: 1216
|
Japan je danas usvojio novi zakon kojim se menjaju sustiska ustavna ogranicenja tj. usvojio je resenje koje ide ka tome cilju odnosno promneni stava 9 ustava cime se po prvi put od II svetskog rata daje mogucnost JOS da intervenisu vojno van granica Japana kroz ucesce u tzv, kolektivnoj samoodbrani :
http://www.bbc.com/news/world-asia-28086002
U Tokiju je hiljade ljudi protestovalo a Kina je ostro reagovala na ovaj potez Japana sa kojim ima bolnu proslost zbog genocida pocinjenog od strane Japanskih snaga u toku rata...
Ni Korejama ukljucujuci Juznu nije svejedno jer iako Juzna Koreja trenutno deli slicnu politiku sa Japanom i SAD-om pre svega prema Kini i Severnoj Koreji, Juzna Koreja ima u isto vreme i veliki animozitet prema Japanu koji je u vise navrata vojno napadao Korejske drzave u proslosti i pocinio pri tome stravicne zlocine.
|
|
|
|