Из пензије се враћају ратни генерали Макаров и Хруљев
17:16 30.01.2013.3 коментараШтампај
РУСИЈА РЕХАБИЛИТУЈЕ ВИСОКЕ ОФИЦИРЕ
КОЈИ СУ ИЗ СЛУЖБЕ ОТЕРАНИ ИЗ ПОЛИТИЧКИХ РАЗЛОГА
Сергеј Шојгу
За министровања смењеног Анатолија Сердјукова у превремену пензију отпремљене стотине официра и генерала са борбеним искуством
Нови министар одбране Сергеј Шојгу међу првима враћа бившег команданта Северо-Кавкаског војног округа генерал-пуковника Сергеја Макарова и бившег команданта 58. армије генерал-потпуковника Анатолија Хруљева
Ни пензионисање ни повратак управо ове двојице генерала нису случајни. Јер, управо су генерали Макаров и Хруљев у августу 2008. године командовали борбеним дејствима у Јужној Осетији приликом познатог напада Грузије
Генерал Макаров послао трупе да зауставе агресију Грузије, безуспешно покушавајући да се затвореним везама повеже са начелником Генералштаба и министром одбране
ПРЕДСЕДНИК Русије Валадимир Путин намерава да у најскорије време у службу врати војне команданте са борбеним искуством које је бивши министар одбране Анатолиј Сердјуков пензионисао из политичких разлога.
Биће, поред осталих, враћени бивши командант Северо-Кавкаског војног округа генерал-пуковник Сергеј Макаров и бивши командант 58. армије генерал-потпуковник Анатолиј Хруљев.
Ни пензионисање ни повратак управо ове двојице генерала нису случајни. Јер, управо су генерали Макарови Хруљев у августу 2008. године командовали борбеним дејствима у Јужној Осетији приликом познатог напада Грузије. Већ после „петодневног рата“ тадашњи начелник генералштаба Оружаних снага Русије Николај Макаров оптужио је ове генерале за грешке и велике губитке.
Генералима је било замерено због надовних грешака у борбеном командовању, слабе обучености војске и великих губитака борбене технике и личног састава током операције. Уследило је тихо пензионисање у лето 2010. године.
Стварни разлози уклањања генерал-пуковника Сергеја Макарова били су, међутим, политичке природе.
Постоји подаци да је Сергеј Макаров, после грузијског напада на Јужну Осетију - 8. августа 2008. године, као командант Северо-Кавкаског војног округа (СКВО) самостално донео одлуку о упућивању руске војске у ту тада самопроглашену републику.
Он је отворио „одговарајући коверат“ иако није добио наредбу из Москве о почетку борбених дејстава против грузијске армије.
Налазећи се на главном командном месту 58. армије у Владикавказу генерал Макаров се, одмах након неколико секунди, пошто је Грузија објавила рат Јужној Осетији, обратио свом презимењаку - начелнику генералштаба генералу Николају Макарову са питањем „Шта треба да се ради?“. Презимењњак је команданту СКВО предложио да се обрати министру одбране. Међутим, Сердјуков није одговарао на телефон.
Није могло да се чека - људи су већ гинули. И, Сергеј Макаров је наредио да се руска војска упути у Јужну Осетију. Затим је комантант СКВО више од двадесетчетири часа тражио телефоном Анатолија Сердјукова, а није могао да добије ни председника Дмитрија Медведева, док је премијер Владимир Путин, као што је познато, био на отварању Олимпијских игара у Пекингу.
Постоји верзија да одлучност команданта СКВО Сергеја Макарова, по свему судећи, није уплашила само Сердјукова.
Међутим, у Москви се много шта променило од 2008. године. На иницијативу садашњег министра одбране Сергеја Шојгу и начелника генералштаба Русије Валерија Герасимова -генерал-пуковник Сергеј Макаров се враћа у војну службу и пристао је већ да буде на челу Војне академије Генералштаба Оружаних снага.
Одговарајућа дужност у војсци тражи се и за генерала Анатолија Хруљева.
Садашњи начелник Војне академије Генералштаба генерал-потпуковник Андреј Третјак биће постављен на дужност начелника Управе за војно образовање Министарства одбране РФ.
Од доласка на чело Министарства одбране РФ Сергеја Шојгуа све руске војне академије су, као и Академија ГШ, прешле са седмомесечне на двогодишњу обуку. Ово се сматра повратком на стари систем обуке војних кадрова који је постојао до реформи у армији.
„Тренутно се акценат у борбеној обуци будућих официра ставља на проучавање реалног борбеног искуства конфликата и ратова у које је или била увучена или може бити увучена Русија. Реална искуства треба да предају официри и генерали који су у њима учествовали. То је одлука садашњег руководства министарства одбране и она се сада реализује“ - објашњава војни експерт пуковник Владимир Попов.
Иначе, за време петогодишњег министровања Сердјукова, из руске армије су превремено отпуштене стотине официра и генерала који су имали велико борбено искуство.
Приредио: Горан Шимпрага
http://fakti.org/rossiya/iz-penzije-se-vracaju-ratni-generali-makarov-i-hruljev
|