РУСКИ ВОЈНИК БУДУЋНОСТИ: Нано оклоп отпоран на метке и невидљиви огртач
Замислите руског војника будућности. Па не могу нове генерације војника као старе да умотавају ноге у крпе и да се размећу у неудобним платненим чизмама. Униформе будућих војника морају бити више од најрадикалнијих, морају да имају заиста феноменална својства.
На развоју тога ради 27 научника из Саратова. У лабораторији под називом “Материјали за посебне намене“, која је отворена при Саратовском државном универзитету имена Н. Г. Чернишков 2014. године, прави се образац који ће моћи да учини војника невидљивим, да га угреје када је хладно, расхлади када је врући и заштити од опасних хемикалија. Средства за то научницима је доделио фонд за напредне студије у оквиру пројекта „Заштита будућег“. Иако раде мање од годину дана, научници већ имају узорке јединствених материјала.
Улазиш у лабораторију и очекујеш чудо, нешто слично ономе што смо видели у филму „Терминатор“ или „Универзални војник“. Али дочекују нас обични људи, у фармеркама и белим мантилима, осредњег изгледа. Међутим, они овде развијају изум, о којем пре 15-20 година нико није могао ни да помисли.
Пажњу привлачи машина дуга 20 метара. Ова поставка производи уникатне материјале на индустријској скали. Али и овде љубитеље циркуса очекује разочарење: с једне стране машине се убацује ролна газе, која ће послужити као основа за материјал. После неког времена са друге стране ту је та иста газа… Али то је само на први поглед. У машини се одвија процес електро обликовања, који газу чини тањом, три до четири пута тањом од обичног влакна, влакна које се ставља као подлога. Таква основа може бити и обична тканина, и синтетика.
Добијена мрежа може бити уткана у текстил и да добија уобичајену камуфлажу са необичним својствима. У зависности од хемијског састава влакна, она могу да задрже течност и гас, да задрже топлоту, или, обрнуто, да расхладе. Могу чак да имају и анти шок својства.
Рад научника голим оком не можемо да видимо, за то нам је потребан микроскоп са пристојним повећањем. Да би то било што очигледније, лабораторијско особље је на једноставан материјал ставило људску косу. Разлика је као између сена и трупца!
Новинари чувши за ова дешавања, одмах су изуме саратовских научника назвали нано оклопима. Али, у ствари, све је много интересантније.
– Балистичком заштитом се не занимамо, на дужи рок, наша технологија може да се користи и за то. Наравно ако се говори о нано оклопима, треба имати у виду и заштиту у ширем смислу речи, не само од метака и гелера, рекао је шеф лабораторије Јуриј Салковскиј.
Рад научника иде на три области: маскирање, заштита и осигуравање одрживости. Заштитни материјали би требало да буду заштита војницима од последица хемијског рата. Нараво, за то има примр, гас маске. Али не требају само дисајни органи да буду заштићени, постоји супстанца од које у контакту са кожом остају старшне опекотине. Нови материјали се такође могу користити за одећу, и као филтери за гасне маске и респираторе.
У лабораторији се разрађује и невидљиви огртач. То је маска новог поретка, наноматеријал, који се може нанети на форму и учинити војника невидљивим за праћење.
– Материја која ће заштити борце од инфрацрвених уређаја за детекцију и уређаја са високом фреквенцијом, то је за сада уобичајена топлотна слика и ноћни вид, рекао је Јуриј Салковскиј.
Трећа област ће створити заштиту за војнике у екстремним временским условима. Уз њихову помоћ, војници ће бити у стању да се боре и по хладноћи, и по врућини, чак и у директном контакту са отвореним пламеном. Условни рок који је стављен пред научнике је кратак, три године. после тога одмах почиње спровођење развоја међу војницима. Идеални исход студија на крају треба да буде комбинована техника, комбинујући неколико јединствених својстава.
http://www.pravda.rs/2015/08/13/ruski-vojnik-buduc.....vi-ogrtac/
|