Poslao: 27 Nov 2012 09:56
|
offline
- Vl veliki

- Počasni građanin
- Pridružio: 28 Okt 2007
- Poruke: 840
|
kljift ::
Da se osvrnem na sliku iz priče o vojnoj obaveštajnoj službu.
Iako je već bio otpočeo proces ujedinjenja nemačke, vojno obaveštajna služba DDR-a i dalje je pratila situaciju u svetu. Gledajući kartu Evrope na kojoj stoji datum 14.09.1990. vidimo da je praćena situacija na prostoru bivše Jugoslavije. Ucrtana je granica hrvatske i dodat je još neki tekst.
Šta li je samo posalo?
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 27 Nov 2012 12:34
|
offline
- Pridružio: 25 Apr 2012
- Poruke: 439
|
Vl veliki ::kljift ::
Da se osvrnem na sliku iz priče o vojnoj obaveštajnoj službu.
Iako je već bio otpočeo proces ujedinjenja nemačke, vojno obaveštajna služba DDR-a i dalje je pratila situaciju u svetu. Gledajući kartu Evrope na kojoj stoji datum 14.09.1990. vidimo da je praćena situacija na prostoru bivše Jugoslavije. Ucrtana je granica hrvatske i dodat je još neki tekst.
Šta li je samo posalo?
Baš i ja to htio pitat, opet mi Hrvati na nišanu izgleda...
|
|
|
|
Poslao: 27 Nov 2012 22:05
|
offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7262
|
Hauptgefechtsstand des Kommandos der Volksmarine
Glavni štab Narodne Mornarice - Tessin u oblasti Mecklenburg-Vorpommern. Radilo se o zaštićenom komandnom mjestu u slučaju rata. U miru, komanda se nalazila u Rostock-Gehlsdorf.
Der Hauptgefechtsstand (HGS) der Volksmarine der DDR , glavno komandno mjesto Volksmarine osnovano je u prvoj polovini sedamdesetih kao Bauvorhaben 16/001. Sistem je stavljen u pogon decembra 1974 u vojnoj zoni šumskog kompleksa okruženog dvostrukom ogradom i drugim sigurnosnim sistemima.
Centar glavnog komandnog mjesta bio je dvospratni bunker sa dimenzijama 50 m × 57 m, klase “A” što znači da trpi nadpritisak nuklearnog oružja od 25 kp/cm² ili konvencionalne bombe od 2500kg eksploziva.
Postojali su i nadzemni objekti za smještaj straže, trafoa te motornih sredstava. Bila je vidljiva i stražarska kula, antenski sistemi ali ni kao nadzemni objekti nisu davali nagovještaj bunkera.
Objekat je bio pripremljen kao ratno komandno mjesto sa potpunom tehničko – tehnološkom bazom u potpunoj spremnosti da tokom 24h/365 prihvati Štab Volksmarine. Objekat je opsluživalo 300 ljudi sa sopstvenom servisnom jedinicom koja je obezbjeđivala neprekidnu operativnost. Potpuna autonomija objekta u punom pogonu procjenjivana je na 20 dana.
Centar stacionarnih veza bio je označen kao „Hilfsnachrichtenzentrale 34“ (HNZ) sa radio, mikrotalasnim i žičanim vezama sa rukovodstvom u otvorenom i šifriranom režimu.
Sa tog sistema vršeno je komandovanje sa Flotom, Avijacijom, ostvarivana je komunikacija sa Partijom te sa Ministarstvom Narodne Odbrane i ostalim djelovima oružanih snaga i vojnim okruzima. Preko telekomunikacionih kablova i komutacionih sistema, Komandno mjesto bilo je povezano sa 302. troposferskim dispečarskim centrom i na taj način sa strateškim komunikacionim troposferskim sistemom “BARS” Varšavskog Ugovora.
Bunker je bio u vlasništvu NVA do njenog raspuštanja. Posle toga nije mu pronađena neka druga namjena. Nažalost bunker je postao žrtvom neovlašćenih posjetitelja koji su ga značajno devastirali. Takođe, bilo je pokušaja da se prodre u bunker kroz ventilacione sisteme. Da bi spriječio eventualne nesreće, Bundesver je ulaze u bunker zalio betonom 1993. Šumska parcela je prodata. Juna 2011, bunker je privremeno otvoren.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Nov 2012 20:17
|
offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7262
|
Hauptnachrichtenzentrale des Ministeriums für Nationale Verteidigung (HptNZ des MfNV) - Glavni stacionarni centar veza Ministarstva Narodne Odbrane
Poznat i kao Nachrichtentruppenteil HptNZ der Nationalen Volksarmee der DDR. Sistem je bio direktno podređen načelniku štaba NVA. Sistem je korišten kao instrument upravljanja i informisanja MfNV. Vojne jedinice NVA bile su stacionirane u Strausbergu, a tehnička baza je bila uspostavljena u bunkerima Strausberg i Kagel.
Bunker u Strausbergu bio je jedan od najvažnijih segmenata Bunkerbauprogramms der DDR iz sedamdesetih. Izgradnja je završena 1979. U rad je pušten 13. juna 1980. Bunker Kagel je prvi izgrađeni bunker u DDR u periodu 1958 - 63.
Oba bunkerska objekta, predstavljaju Nachrichtenzentrale des MfNV - sa kodnim imenom „Wostok“. Sistem predstavlja zaštićeni, pripremljeni centar veza NVA u slučaju rata. Centar je bio konektovan na sve aktivne i pasivne komunikacione mreže NVA kao i sa drugim centrima veza.
U skladu sa svojom glavnom ulogom kao ratnog centra veza, te upravljačkom funkcijom za Ministarstvo Odbrane, te povezivanja sa komunikacionim sistemom zemalja članica varšavskog Ugovora glavni zadaci obezbjeđivanja komunikacionih linija bili su:
- komunikacija sa Štabom združenih oružanih snaga u Moskvi,
- prihvat signala za uzbunjivanje sa mreža i linkova Štaba združenih oružanih snaga,
- povezivanje sa Štabovima oružanih snaga Varšavskog Ugovora,
- komunikacija sa Štabom Grupe sovjetskih vojski u Germaniji - Wunsdorf kod Zossena,
- komunikaciju sa centralnim organima vlasti u DDR, Centralnim komitetom Partije, Savjetom ministara, MUP - om, MfS (Štazijem), štabovima civilne odbrane te Društvom za sport i tehnologiju.
- upravljanje svim vidovima oružanih snaga NVA, uključujući i Granične jedinice te civilnom odbranom DDR,
- operativni centar za rukovođenje Ministeriums fur Nationale Verteidigung,
- sva odeljenja lokacije Strausberg,
- posjete Ministarstvu Odbrane,
- obezbjeđivanje komunikacija za vrijeme manevara, terenskih vježbi, inspekcija trupa, kao i za vrijeme obilježivanja praznika i parada.
U sprovođenju i realizaciji ovih zadataka, glavni centar za veze (HptNZ) des MfNV je u svim komunikacionim mrežama, mrežama uprave, uskopojasnom radio - relejnom mrežom (Schmalband- richtfunknetz der Partei u.w), Nachrichtensystem “WAKKS”, mrežama za hitne i vanredne situacije, mrežama vidova i rodova oružanih snaga, kao i sa troposferskim sistemom veza "BARS".
Integrisane komunikacione linije povezane su sa glavnim komandnim bunkerom - Hauptfuhrungsstelle des MfNV Bunker Harnekop, Bunker kompleksom 5000, Operativnim centrom NVA, Centrom veza "RANET" Grupe sovjetskih vojski u Germaniji, troposferskim radio centrima 301, 302 i 303, te glavnim štabom Mornarice - Tessino.
Tokom priprema za ujedinjenje Njemačke, 1990, Centar je uspostavio direktne kanale komunikacija između Ministarstava Odbrane DDR u Strausbergu i MO Zap. Njemačke u Bonu. Naročito bitnim bila je uspostava, upravljanje i održavanja sistema veza tokom procesa razoružavanja NVA. To je uključivalo kako otvorenu telefonsku liniju, tako i sigurnosnu teleks vezu sa uređajem za šifriranje Т-310/50. Sličan uređaj je od strane pripadnika Centra prebačen u Bon i pušten u rad.
Bunker u Strausbergu, zgrada sa dva sprata osnovnih dimenzija 70 × 30 м, obezbjeđena je kao i čvorišta Endvermittlungszentrale za sve vidove komunikacija za MfNV, uključujući upravljanje Operative Führungszentrum (OFZ). U Varšavskom Paktu, Centar za veze je smatran jednim od najboljih. Bunker Kagel vršio je radio - komunikacije sa predajnikom snage 5 kW. Ukupno, na površini od 40 hektara funkcionisalo je oko 40 antenskih sistema.
Centar za vezu imao je status i nivo puka. Centralni elementi smatrani su bataljonskom formacijom.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Nov 2012 21:39
|
offline
- sakota79

- Elitni građanin
- Pridružio: 06 Feb 2010
- Poruke: 2475
|
Tekst za link
Omrknuli u jednoj vojsci a osvanuli u drugoj.
Jel neko zna kako je tekao proces... uvođenja oficira i podoficira iz "NWA" u Bundeswehr? Jel bilo nekog doškolovavanja... penzionisanja itd, uopšte kako je to išlo?. I jel današna Nemačka vojska išta koristila ili koristi od tih objekata iz zaostavštine "NWA"?
|
|
|
|
Poslao: 01 Dec 2012 15:09
|
offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7262
|
Bunker Strausberg
Bunker Strausberg bio je jedan od prvih u Bunkerbauprogramms der DDR građen od 1968 - 70, u okviru Ministarstva Narodne Odbrane i pušten je u rad krajem 1979.
Zajedno sa bunkerom Kagel predstavljao je tehničku osnovu Centra stacionarnih veza Hauptnachrichtenzentrale des MfNV, odnosno njegove Nachrichtenzentrale "Wostok".
Glavna centrala je bila dio puka za vezu MfNV. Bunker je bio u klasi zaštite "E", dimenzija 70 × 30m na dva nivoa. Operativno rukovodstvo centra veza MfNV sistemom podzemnih tunela povezano je sa Bunkerom. Sam centar Strausberg funkcionisao je u sprezi sa udaljenom transmiterskom stanicom u Bunkeru Kagel. U Bunkeru Strausberg nalazili su se i posebni, bolje uređeni odeljci za pripadnike Štazija u kojima personal NVA nije imao pristupa. Odatle su vodile direktne linije ka Moskvi. Bunker su često posjećivale delegacije zemalja članica Varšavskog Ugovora, gdje su objekti i sturktura centra "Wostok" smatrani najboljim.
Nachrichtensystem der NVA Bunkera Strausberg bio je komunikacioni centar dominantnog položaja. On ne samo da je predstavljao centar sistema "Wostok" već je djelovao i u tandem sistemu razmjene komunikacija sa:
- Hilfsnachrichtenzentrale 33 / Prenden – Führungsstelle des Nationalen Verteidigungsrates (Bunker komplex 5000),
- Hilfsnachrichtenzentrale 8 / Harnekop - Hauptführungsstelle des Ministeriums für Nationale Verteidigung der DDR,
- StNZ 301 / Wollenberg – Troposphärenfunkstation 301
- HNZ 34 / Tessin - Hauptgefechtsstand der Volksmarine der DDR
- NZ / Garzau - Operatives Rechenzentrum des MfNV
- HNZ 2 / Streganz - Rückwärtige Führungsstelle des MfNV
- HNZ 4 / Hennickendorf - Ausweichführungsstelle (zuletzt zuständig Ministerrat)
- HNZ 7 / Niederlehme – Führungsstelle der Politischen Hauptverwaltung des MfNV
- HNZ 8 / Harnekop - Hauptführungsstelle des MfNV
- H NZ 40 / Blankenfelde – Führungsstelle des Kommandos der Landstreitkräfte der NVA
- HNZ 21 / Fürstenwalde – Zentraler Gefechtsstand der Luftstreitkräfte
- HNZ 22 / Eggersdorf – Hilfsführungsstelle im Kommando der LSK/LV der NVA
- NZ / Bad Saarow - Militärmedizinische Akademie
- NZ / Berlin - Wehrbezirkskommando
- NZ / Frankfurt (O)- Wehrbezirkskommando.
Bunker Strausberg bio je u sprezi i sa:
HNZ 51 / Altrehse – Führungsstelle des Militärbezirkes V Neubrandenburg
HNZ 63 / Söllichau – Führungsstelle des Territorialen Militärbezirkes III Leipzig
NZ / Kolkwitz - Führungsstelle der 1.Luftverteidigungsdivision
Ministerium des Innern der DDR(MuP), Grenzübergangsstellen (granični prelazi), Übertragungsstellen der Deutschen Post (mrežom Dojče Posta).
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|