ASBM Khalij Fars
Length 8.86 m
Diameter 0.61 m
Warhead One
Engine Solid (single stage)
Operational
range 300 km
Speed 3 mach
warhead 650kg
KH-55
Operational range 3000km
Weight 2,200–2,400 kg
Diameter 51.4 cm
Length 604-745cm
Warhead Conventional or Nuclear 200kT (Kh-55SM)
Speed Mach o.8
TEL AVIV — Israel has been closely monitoring Iran's long-range cruise missile program.
Officials said the intelligence community has been examining Iran's efforts to develop and produce a long-range cruise missile. They said the missile could fly under the radar of most regional states and change the balance of power in the Middle East.
"This is an extremely serious danger," Israel Aerospace Industries chairman Yair Shamir said.
Shamir, head of Israel's largest defense contractor, identified the Iranian program as the KH-55 cruise missile. The missile, supplied to Teheran by Ukraine around 2006, was being enhanced by Iran's Defense Ministry.
In an address to Israel's first multi-national ballistic missile defense conference on May 5, Shamir said Iran sought to extend the range of the missile beyond 2,500 kilometers. He said Iran also was developing an air-launched version of KH-55.
"The pace of missile development is much faster than those of solutions," Shamir said. "The new element is that Iran is already in space."
Tal Inbar, a director at the Fisher Institute for Air and Space Strategic Studies, said Iran received at least 12 K-55s from Ukraine. Inbar, who works closely with the Israel Air Force, said Iran has already displayed a cruise missile that resembled that of the U.S.-origin Tomahawk.
"It's purpose remains unclear," Inbar said.
Officials said KH-55 represents a growing Iranian capability to significantly enhance foreign missile systems. They cited Teheran's success in extending the range of the North Korean No Dong missile from 1,300 kilometers to that of at least 2,100 kilometers under the Shihab-3ER program.
The well-known Iranian dissident, Aliera Jafar-Zade, declares that Iran secretly has improved the design of the Kh-55 missiles which were obtained from Ukraine and placed them into series production, UNIAN reports.
"There have been significant developments on the part of Iran," said Arieh Herzog, director of the Defense Ministry's Israel Missile Defense Organization.
Evo slike gdje se bolje vidi,ovo je Jamaran ali Velayat je ista klasa takodje ga zovu Jamaran 2 pa nema veze,inače ono što je začudilo sve koji poznaju situaciju Irana je to da ovaj brod ide u kaspijsko more/jezero a tamo niko sem Rusije nema ništa veće od čamca ali valjda oni najbolje znaju.
Da li netko zna što je s onom 'izložbom' na kojoj su navodno trebali izložiti sve američke letjelice koje su do sada srušili? Mislim da je netko spominjao brojku od 5 ili 7 letjelica...
Citat:Iran will launch 10 days of naval drills Dec. 24 around the Strait of Hormuz, a crucial oil shipping route, media said, after a rumor emerged earlier this month that it planned to close the strait.
Iranski su Za sada su opremljeni samo mitraljezom i TV kamerom,ono što ja znam da je planirano da nose NASR 1/2/3 ili KOWSAR 1/2 protivbrodske rakete EO vodjene koje su dovoljno male i lagane,a gledao sam na klipu testiranje i po onom što sam vidio TV kamera i monitor je 100% za EO vodjene projektile.
KOWSAR 1
Specifications: Kosar/TL-10A (11)
Length: 2.5 m
Diameter: 18 cm
Wingspan: 52 cm
Weight: 105 kg
Speed: .85 mach
Range: 3-15 km
Warhead: 30 kg semi-armour piercing (SAP)
Guidance: INS+TV
Hit Probability: 85%
KOWSAR 2
Specifications: Kosar-1/C-701T (15)
Length: 2.50 m
Diameter: 18 cm
Weight: 100 kg
Speed: .8 mach
Range: 4-15 km
Warhead: 29 kg semi-armour piercing (SAP)
Guidance: INS+TV+operator command
Hit Probability:95%
KOWSAR 3
Specifications: Kosar-3/C-701R (17)
Length: 2.68 m
Diameter: 18 cm
Weight: 120 kg
Speed: .78 mach
Range: 4-25 km
Warhead: 29 kg semi-armour piercing (SAP)
Guidance: INS+MMW radar
Hit Probability:95%
NASR
NASR1
Specifications: Nasr
Length: 3.5 m
Diameter: 28 cm
Weight: 350 kg
Speed: .8-.9 mach
Range: 8-35 km
Warhead: 130 kg
Guidance: INS + Radar homing
Hit Probability: 75%
Dakle da pojasnimo,Iranci nikada nisu rekli da je ovo Stelth u smislu da je potpuno nevidljiv za radare,oni su prilikom testiranja objavili podatak da ovaj ekranoplan može naciljati,ispaliti i pogoditi metu a da pritom ne bude primjećen,a to u praktičnom smislu znači da zbog svoje veličine i mogučnosti letenja tik iznnad mora oni su u stanju ( recimo da nose KOWSAR koji ima domet do 25km ) da pridju meti na 15-20 km i naciljaju i ispale projektile a da na toj udaljenosti su nevidljivi,Iranci odavno prave brze čamce naoružane prot.brodskim reketama i torpedima koji u proizvodnji ne koriste metale,mislim da se i ovi ekranoplani prave uz minimalno korištenje metala tako da to uz veličinu i nisko letenje dovodi do toga da mogu doći u domet raketa koje nose a da nebudu primjećeni,tako da ovo nije nimalo naivno,mada ako uzmemo u obzir da su opremljeni TV kamerom i monitorom za EO vodjenje mogu biti izuzetno korisni za osmatranje i snimanje meta za druge krst.projektile ili bilo koje projektile pa i za navodjenje projektila ispaljenih sa veće udaljenosti(obale ili drugih brodova)
Vrabac! Molim te, napisao si da je pasivni sistem "Kolchuga" kontraverzan. Možeš li malo pojasniti. Ja sam o njemu čitao samo hvalospjeve,, Vidim da si dobar poznavalac sistema PVO. Hvala!
Kolčuga je kontroverzna u celoj svojoj istoriji do danas.
Prva kontroverza je da je sistem inicijalno odnosno prototipski razvijen u Rusiji a da je proizvodnja i razvoj u serijskoj proizvodnji dat Ukrajini. To će imati posledica kasnije.
Druga kontroverza je prva serija Kolčuga u još u samom SSSR-u. Jedinice su je prosto rečeno mrzele.
Naime, Kolčuga je bila dalji razvoj projekta SDR-2A (postojala i je malobrojna podvarijanta SDR-2MP) i jedinice su bile navikle na način rada koji je u Kolčugi značajno promenjen. Zapravo odustali su od jednog važnog tehničkog rešenja sa prethodnika. To je druga kontroverza sa posledicama.
Treća je relativna tajnost o broju proizvedenih komada za SSSR i o raspodeli i preživljavanju istih posle raspada, jer postojala je i kasnija ruska modernizacija Kolčuga za koju uopšte nije jasno da li je sprovedena u više od jednog primerka, a da je sprovedena je izvesno.
Četvrta je da su Rusi ipak na kraju poslednjih par godina kupili nove ukrajinske Kolčuge ja bih ih radije nazvao Kolčuga-2 i opet nije jasno da li su u njih uveli sopstvene modernizacije ili su od njih odustali, ono prvo je verovatnije i šta je bilo sa njihovim starim sredstvima.
Peta u stvari najveća je da se o ovom sitemu priča kao o sistemu koji ide unutar PVO sustava a to generalizovano nije tačno. Ovaj sistem je specijalno razvijan i takav je i ostao za Vojsku Elektronske Borbe a ne za PVO.
Izvorno i SDR-2 i naslednik mu Kolčuga imaju samo sekundarni značaj za PVO i zapravo i danas je tako. Za razliku od uobičajenih PVO pelengatorskih sistema koji rade kao DV (Direktna VIdljivost) sistemi ili DF (Direct Finding) Kolčuga je slična grana ali TO sistem ili Tropsfersko Obijanje (Troposcuttering). Usled toga ona ima ponekad mnogo veći domet od DV sitema ili od HB (HiperBolični) sistema kakva je Tamara na primer koja je ograničena i specifičnom geometrijom zone dejstva i daljinom direktne vidljivosti (DDV). Slično su na DDV ograničeni klasični pelengatori kao Vega-Orion sistemi. Istina Kolčuga može da otkirva i ciljve u vazdušnom prostoru ali ona je spor pretraživač i nije pogodna za direktnu saradnju sa PVO postrojbama pogotovu u svetlu otkrivanja mnogobrojnih radara sa udarnih aviona ili dronova. Ona zapravo dobro otkriva zemaljske radare delove protivničkog PVO sustava ali i svekolike radare na brodovima. E sad tu ima jedno ALI. ALI Kolčuga lepo otkriva u vazduhu AWACS i JSTARS siteme odnosno velike leteće radare za osmatranje vazdušnog prostora ili zemlje. Pošto su to pojedinačni ciljevi nije bitna brzina u pretraživanju A KOLČUGA MOŽE takve ciljeve da otkrije na većoj daljini nego DV ili HB sredstva jer radi preko tropsoferskog odbijanja.
Zapravo ona ih uhvati u zonama baražiranja i dosta dobro odredi te zone ponekad i na značajno većoj daljini nego što je domet samih radara sa tih aviona. Naravno nema ni govora o preciznoj lokaciji ali to je inače bajka u oblasti radiopelengovanja, ono u sistemu da raketni sistem gađa sa njenim podacima o cilju. To inače nije moguće jer nema PVO raketa takvih dometa a inače i nije moguće nijednom plengujućem sistemu osim DV sistemima na jako malim udaljenostima. Međutim usled značaja AWACS i JSTARS sistema ta informacija vrlo jakim vojskama može da bude od značaja, ali se bojim da jedino ruska armija može u ovom trenutku da na osnovu takvih podataka pokuša elektronske kontramere. E sad jedino ako su Kinezi nešto radili na tome ili Iran nešto uvezao od Rusa i(ili) radio sam. Naravno na osnovu tih podatak je moguće možda i napasti te avione ali osim MiG-31 stvarno ne vidim koji bi drugi avion to mogao da uradi.
Međutim Kolčuga u Siriji ili Iranu može da bude galvni izvor za obalske baterije protubrodskih raketa većeg dometa kao što je Bastion. Rusima je još korisnija jer imaju rakete i trenutno razvijaju i nove koje imaju domet od 500 do 600 km i koje mogu da iskoriste potpuno domet Kolčuge.
Zbog svega toga (i nekih drugih razloga) Kolčuga zapravo deluje obično u parovima sa HB sistemima kao što je Valerija ili Tamara a ne direktno iz rakenih PVO postrojbi kao što to sasvim prirodno radi Vega-Orion.