Kada se pogledaju comi911-ove fotke vidi se da je brdo svo "rastresito", bar kod ovog pomocnog ulaza. Tuneli se u takvim uslovima moraju zastiti od prodora vode, tj pukotine necim ispuniti i cesto se treba potegnuti za potentnijim zaustavljacima vode od betona. Problem je da su hemikalije koje se za to koriste cesto otrovne.
Imamo primer francuskog proizvoda za te namene Rhoca-Gil koji je koriscen za gradnju nekih tunela u skandinaviji. Neposredno uz gradnju tunela zabelezen je pomor riba u jednom potoku u blizini a krave na obliznjem pasnjaku su imale simptome paralize! Rhoca-Gil sadrzi akrilamid koji je u vecim dozama nervni otrov a u malim kancerogen.
Spekulacija: nije nemoguce da ako su ribe otrovane t j delimicno paralizirane te stoga nisu u mogucnosti da stignu i ulove svoj uobicajeni plen te zbog gladi "grizu kao lude" sve sto se pred njih postavi.
Pitanje je sta je korisceno za zaustavljanje probijanja vode u te tunele. S obzirom na fizionomiju brda sva voda koja njega padne u obliku kise i snega brzo kroz brdo i procuri te sa sobom ponese te hemikalije u podzemne vode i reku. Trebalo bi preispitati hemijsku ispravnost vode u Limu i to na vise tacaka, jedna u neposrednoj blizini tog objekta, druga uzvodno a treca nizvodno pa uporediti nalaze. Ako je voda hemijski neispravna onda traziti uzrok. Nisam strucnjak da vremenski ocenim kada uzeti te uzorke ali intuitivno mislim da je to najbolje raditi nekoliko dana nakon vecih padavina.
Cini mi se da u blizini ima i deponija smeca pa je vrlo moguce da odatle cure otrovi, teski metali i slicno te da ta deponija i visocije u brdu te stoga i veci rizik za prodiranje otrova u podzemne vode, tj da tako nadu put u pitku vodu gradskog vodovoda?
|