Toni ::"Francuske naocare" o kojima je pricao se odnose na NVG za helikoptere.
Dobili smo potvrdu od Miloradovica da se radi o Thales HELIE modelu namenjenom za sve posade vazduhoplova, borbene i transportne avijacije, fiksnog krila i helikoptera.
Sto se tice novih Borisa tj. "profesor" ( to mu je bio nadimak u Puli kao NL za MiG-21) ipak malo preteruje...za nove ako bi potpisali ove godine (tj. da nas niko u medjuvremenu ne preduhitri) bi neki realan rok bio 2027-2029 (recimo po 4 komada godisnje)....Taman i nasi Mig-29 jednosedi ispadaju tj. pune 40 godina u tom periodu 2027-2029....
Pre toga imamo:
13 ove godine umesto planiranih 15 (Indija poslednja 3 - vec isporucena, Katar poslednjih 6, Grcka 4, onda ide par meseci prekid proizvodnje radi prosirirenja kapaciteta fabrike na 36 komada godisnje).
Nakon toga
8 komada za grcku (ako me secanje dobro sluzu u 2024.)
31 za Egipat 2023-2026
40 za Francuze 2023-2025
42 za Indoneziju rok za isporuku svih 42 je do oktobra/novembra 2026....
Nasih 12 bi uglavili od 2027 zajedno sa Emiratskih 80 i Francuskim F4.
Kod polovnih aviona to ne zavisi od Dasoa vec od onoga ko nam ih prodaje....
Stefanovic kaze da razmatramo nove Tajfune a ne polovne, kao i da nam oni nude uz njih rakete dometa 300km, za razliku od Francuza koji ih imaju ali nece da nam prodaju vec nam nude one sa dometom od 120-150km uz Rafale.
Rat u Ukrajini može da ugrozi funkcionisanje i srpskog ratnog vazduhoplovstva
„Srbija je izvesno u najgorem položaju, s obzirom da ne samo da u svom arsenalu poseduje znatne količine naoružanja i vojne opreme iz perioda Sovjetskog Saveza, već je u procesu nabavke ozbiljnih borbenih sistema iz Rusije kao što su Pancir S-1M, Mi-17V5 i Mi-35M… Naručeni su i sistemi za elektronsko izviđanje i protivelektronska dejstva Krasuha i Repelent, ali je u ovom trenutku antiruska histerija na tako visokom nivou da je nezamislivo da bilo koja od susednih NATO zemalja odobri prelet ruskim transporterima koji bi to oružje isporučili“,
Šta je ostalo od kupljenog naoružanja u Rusiji do daljnjeg kako navodi Balkanska Bezbedonosna Mreža.
Reč je o dodatnoj količini od četiri borbena helikoptera Mi-35M, tri transportna Mi-17V5 i još dve baterije Pancira, ovaj put u nešto modernizovanoj verziji koja treba da ukloni nedostatke u borbi protiv bespilotnih letelica koji su uočeni na sirijskom ratištu.
Prema tvrdnjama najviših srpskih zvaničnika, naručeni su i sistemi za elektronsko izviđanje i protivelektronska dejstva Krasuha i Repelent, ali je u ovom trenutku antiruska histerija na tako visokom nivou da je nezamislivo da bilo koja od susednih NATO zemalja odobri prelet ruskim transporterima koji bi to oružje isporučili.