Crna Gora: Baš lobiraju za NATO
V. Kadić | 12. februar 2014. 21:30 | Komentara: 3
U Crnoj Gori pokrenuta prava medijska ofanziva za učlanjenje u Severnoatlantski savez. Pismo preporuke američkih lobista javnosti se predstavlja kao „sigurna karta“
Crnogorski vojnici
PODGORICA - Da li će Crna Gora biti prva naredna članica NATO, uprkos anketama po kojima je raspoloženje građana pretežno negativno, to jest za učlanjenje u taj vojni savez je svega oko 38 odsto?
Ofanziva diplomata, medija i dela nevladinog sektora ka Severnoatlantskom paktu pojačava se uoči lokalnih izbora u više crnogorskih opština. Priča o evrointegracijama i ulasku u EU stavljena je u drugi plan, a na nju se nadovezuje pismo grupe balkanskih lobista u američkom Kongresu, koji apeluju da Crna Gora bude primljena u punopravno članstvo u septembru.
- Smatram da je u rukovodstvu NATO preovladao zaključak da kadrovski netransformisane i sa mafijom uvezene obaveštajne strukture predstavljaju glavnu prepreku ispunjavanju NATO standarda. Milo Đukanović nikada neće dozvoliti rekonstrukciju tih službi jer bi tako posekao granu na kojoj sedi - smatra Koča Pavlović iz Pokreta za promjene.
Milutin Đukanović iz Nove srpske demokratije poručuje da je vojna neutralnost najbezbedniji i najjeftiniji projekat za Crnu Goru.
SUVERENITET
Funkcioner SDP Borislav Banović saopštava da se njegova stranka zalaže za donošenje odluke u parlamentu o ulasku Crne Gore u NATO. - Crna Gora će izgubiti deo suvereniteta ulaskom u EU, ali ne i članstvom u NATO - kaže Banović.
- Eventualnim ulaskom u NATO postali bismo legitimna meta Rusije, što je i zvanični stav i poruka koju je režim iz Moskve nedvosmisleno poslao našim građanima i političkim strukturama - dodaje Đukanović.
Centar za demokratsku tranziciju sproveo je ovih dana anketu u tri crnogorske opštine, prema kojoj se, u proseku, čak 87 odsto građana zalaže za održavanje referenduma o učlanjenju Crne Gore u NATO, i to 93 odsto u Herceg Novom, Nikšiću 84 i Bijelom Polju 83 odsto.
- Srbija je dobar primer vojno neutralne zemlje - kaže Milutin Đukanović. - Verujem da članstvo u NATO ne bi dovelo investitore u Crnu Goru. NATO je ratni vojni savez osvajačkog karaktera, koji krši sve međunarodne konvencije, što je demonstrirano i tokom agresije na SRJ 1999. godine i nema nijednog ozbiljnog i opravdanog argumenta za ulazak Crne Gore u takvo nešto - smatra Đukanović.
KOVAČEVIĆ: MINIMALAN UTICAJ
Pismo američkih kongresmena predstavlja viđenje samo 7,5 odsto od ukupnog broja političkih predstavnika u američkom Kongresu (ukupno 535). Samim tim, jasno je da će ono imati minimalan uticaj na centre spoljnopolitičkog odlučivanja u američkoj izvršnoj vlasti - ocenio je profesor Filip Kovačević, predsednik Upravnog odbora Pokreta za neutralnost Crne Gore. On je ukazao da je većina potpisnika tog pisma, preko lobističkih kuća vezana za interese političkih elita na vlasti u državama koje se u pismu pominju, a ne građana Crne Gore.
- Valjda Podgorica ima mnogo pametnijeg posla nego da kupuje „nevidljive“ avione „F 16“ i tenkove parama crnogorskih građana a koji su deo naoružanja NATO koje finansiraju sve članice. Ne treba joj ni da ratuje, a posebno ne da ide u osvajačke pohode širom sveta koje članstvo u Alijansi podrazumeva.
U susret samitu NATO u Velsu, u septembru ove godine, Crna Gora već sada može biti sigurna da će imati podršku susedne Hrvatske, kada će njen predstavnik dići ruku za prijem kandidata u članstvo u Severnoatlanski pakt. To je nedavno poručio i predsednik Hrvatske Ivo Josipović.
I u Udruženja boraca ratova iz 1990. godine Crne Gore odlučno su protiv svakog približavanja vojnom paktu.
- NATO bombe posejale su mnogo zla i u crno zavile mnoge porodice po Crnoj Gori, Srbiji i Republici Srpskoj. Raspolažemo podacima koji opravdavaju naš stav da državi i narodu ne treba strana vojna čizma, kao ni nova okupacija, stvarenje vojnih baza, uništavanje i ono malo zdravog životnog prostora - kaže za „Novosti“ profesor Radan Nikolić, predsednik Udruženja.
PISTE
Protivnici NATO saveza okupljeni pod krovom nikšićke NVO „Evropski pokret - Naši korijeni“, sumnjaju da će piste na aerodromu Kapino polje (oko četiri kilometra), nadomak Nikšića, biti upotrebljene za buduće potrebe NATO avijacije.
Novosti
|