offline
- Pridružio: 24 Dec 2010
- Poruke: 609
|
ВАШИНГТОН, – Војска Србије је професионализована, под цивилном контролом и постала је, поред Цркве, институција у коју грађани имају највише поверења, а министар одбране Драган Шутановац каже да је његово министарство сада модел за изградњу делотворне цивилне институције у Србији, навео је амерички дневник „Старс енд страјпс”, намењен америчкој војној заједници у иностранству.
„Није било тако пре свега неколико година”, рекао је министар одбране Србије Драган Шутановац у интервјуу који је у петак дао том листу.
„Делимично захваљујући америчкој помоћи, српска војска, која се темељила на систему обавезног служења војног рока, постала је способна професионална војска, за коју се регрути пријављују добровољно, која је под контролом цивилне управе и полако превазилази сопствену прошлост”, пише „Старс енд страјпс” ("Звезде и пруге").
„Шутановац је рекао да је његово Министарство одбране сада модел у Србији за изградњу ефикасне цивилне институције. Стекло је поверење српске војске и цивилног становништва, који се сећају крајње непопуларне ваздушне кампање НАТО, коју су подржавале САД и уз помоћ које су окончани ратови на Балкану 1990-их година, као и поверење оних који су бомбардовали земљу”, пише у чланку.
САД су у протекле две године донирале скоро пет милиона долара војне помоћи Србији, највише од краја „хладног рата”, подсетио је лист, додајући да је више од 300 српских официра и подофицира прошло обуку у Америци.
Такође, у САД, после Србије, живи најбројнија српска популација, има највише верских објеката Српске православне цркве и највише српских војника у армији.
Напомињући да је Шутановац (43) један од најмлађих европских министара и да му је ово други мандат на том положају, на који је именован 2007. године, „Старс енд страјпс” је навео да велики део његовог посла представља и борба против предрасуда код нове генерације Срба.
Ван Србије, примећује „Старс енд страјпс”, Шутановац се ангажује на обезбеђивању широке међународне подршке, потписујући војне споразуме са земљама од Кувајта до Аустрије - укупно 55 докумената. Састао се у Београду са америчким потпредседником Џозефом Бајденом и државном секретарком Хилари Клинтон, а путовао је и у Пекинг и Москву на разговоре с кинеским и руским званичницима.
Лист указује и на учешће српских снага у мировним операцијама на Кипру, у Либану, Конгу, Обали Слоноваче, Чаду, Либерији и мисијама ЕУ у Сомалији и Уганди, а подсећа и да су ирачки подофицири обучавани у Београду.
Када је, међутим, реч о НАТО, Шутановац каже да Србија „нема најбоље односе” са Алијансом, пише у тексту.
Ваздушна кампања НАТО против Србије била је „веома погрешна”, али време је да се гледа напред, рекао је он.
Многи српски војници су, према његовим речима, у потпуности били против НАТО, али пошто су неки упућени у Команду здружених снага НАТО у Напуљу, многи међу њима су се вратили са жељом да копирају методе Алијансе и одбацили су дотадашње предрасуде, пише дневник.
Србија, ипак и даље сматра неприхватљивим учешће у операцијама НАТО у Авганистану, али је понудила помоћ цивилној мисији ЕУ у тој земљи.
„Ја сам оптимиста”, рекао је Шутановац. „Важно је да смо успоставили систем”.
Танјуг
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Americki-li.....na.sr.html
|