offline
- Pridružio: 24 Dec 2010
- Poruke: 609
|
Сајбер-битке Војске Србије
Амерички софтвер „џејкетс”, намењен увежбавању команди, омогућава симулације борбених дејстава на дигиталној карти Србије
Старији водник Владимир Божић и мајор Миодраг Младеновић демонстрирају употребу „џејкетса” (то Анђелко Васиљевић)Задатак претпостављене команде је био јасан: механизовани батаљон мора да потисне снаге „црвеног” које покушавају да отцепе део територије „плаве” земље . Команда батаљона, смештена у теренским условима – у шатору, издаје наређење командирима чета, а ови их преносе до командира водова. На прецизним дигиталним картама руководство вежбе види све: позиције на којима је „црвени”, положајe сопствених снага–„плавог”, сваки тенк, оклопни транспортер и војника са пушком, удаљености, рељеф у три димензије, а време реално тече. Команда батаљона успешно је извела операцију „напад са преласком у одбрану” и повратила контролу над угроженом територијом. Реч је о вежби „Виртуелни искорак 2011”, која се одвијала у сајбер-простору, а из разлога политичке коректности, непријатељским снагама се даје назив „црвени” уз измишљени назив државе агресора.
– Реч је о вежбама подржаним рачунарским симулацијама на којим се обучавају команде, чиме се остварују велике уштеде, јер јединица и техника не излазе на терен. Команда која се обучава, за сада су то батаљонске команде а у плану су и команде бригада, формира командно место у шатору, као што то чини на теренским вежбама и користи средства везе која би била у употреби у реалној ситуацији. Наређење добија од претпостављене команде, проучава га, доноси одлуке и издаје наређења потчињеним командирима, што ми војници зовемо ланац командовања. На крају тог ланца су командири водова који на екрану виде детаље – борбена средства, возила, сваког стрелца у својој зони – каже пуковник Зоран Лучић, начелник Центра за обуку путем симулација (ЦОПС).
Ова установа војске, која је смештена у касарни „Бањица 2” у Београду, потчињена је Управи за обуку и доктрину (Ј-7) Генералштаба Војске Србије. Средство рада ЦОПС-а је амерички симулациони софтвер „џејкетс” (JCATS – Joint ConflictandTacticalSimulation), који је Србија купила од САД. Овај софтвер је купљен, јер је домаћи војни врх проценио да ће значајно допринети обучавању команди јединица Војске Србије.
– Користимо дигиталну карту терена Србије, коју је израдио Војногеографски институт, а ми додатно обогатили подацима. Унети су чак и споредни путеви, потоци, куће, ... Софтвер смо прилагодили у том смислу што смо уместо изворно америчких, убацили наше наоружање, борбена возила и друга средства и њихове тактичко-техничке карактеристике, а обуку спроводимо уз упутство које смо израдили на српском језику – објашњава пуковник Лучић.
Сви покрети одговарају временском интервалу неопходном у стварној ситуацији, не може се кликом „миша” прећи из једног места у друго, већ тај покрет траје онолико колико би заиста требало, чак и квалитет пута диктира брзину кретања возила. Рељеф је такође реалистичан, софтвер омогућава визуелни контакт „плавог” са „црвеним”, са оних кота како је то и на стварном терену. Борбени комплет одговара оном правом, нема „пуцања” без ограничења; као ни вожње возила, која су ограничена виртуелном количином горива, што омогућава уигравање логистичких структура вежбајуће команде официра на којима је да обезбеде снабдевање муницијом, горивом и, наравно, храном и водом.
– „Црвену” страну играју посебно обучени тимови под надзором ЦОПС-а и њихове борбене радње и поступци су у функцији обучавања „плавог”. „Џејкетс” омогућава и симулацију разних метеоролошких услова. Осим борбених дејстава, овај софтвер старешине ставља и пред друга искушења савремених сукоба: како збринути цивиле, како преговарати, како одговорити захтевима црвеног крста, како ће командант поступити када му се у зони операције појаве новинари – каже пуковник Лучић.
Осим припрема за одбрану земље и ангажовање у мултинационалним операцијама, софтвер омогућава и увежбавање у акцијама помоћи цивилном становништву у случају елементарних непогода. Тако је недавно у Београду и Краљеву одржана вежба „Јесен 2011” где је симулиран земљотрес на подручју Краљева, у сајбер-простору праћен и инцидентима. У вежби су учествовали Здружена оперативна команда, Друга бригада и припадници Националне гарде Охаја, а том приликом први пут је успостављена виртуелна конференцијска веза и слика симулације на даљину између Београда и Краљева.
М. Галовић
објављено: 28.11.2011.
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Sajber-bitke-Vojske-Srbije.sr.html
|