offline
- Pridružio: 24 Avg 2007
- Poruke: 998
|
Misliš na slike tih gradova ili brodove.
Dopuna: 18 Nov 2008 10:55
Ništa od Gripena,F-16,Eurofigtera i svih ostalih letnih čuda
Hrvatsko nebo čuvat će 6 starih migova
Citat:Hrvatska na najmanje godinu dana odgađa odluku o nabavi novih borbenih aviona. Realno je očekivati da će se o tome razgovarati najranije 2010., doznaje Jutarnji list od izvora bliskih državnom vrhu.
Kako nam je rečeno, za to postoje ekonomski i politički razlozi. Da je tako, potvrđuje i izjava predsjednika Mesića koji je na pitanje iz vojnog vrha o odluci o nabavi aviona odgovorio: “Pustimo sad to”.
Riječ struke
No, u međuvremenu su stručnjaci Ratnog zrakoplovstva, predvođeni umirovljenim generalom Antonom Tusom, u studiji o novom borbenom zrakoplovu, dokumentu kojim se određuju tehničke karakteristike aviona i logističke potrebe, zaključili da to nije dovoljno. U tom dokumentu, koji je izradila struka, stoji da bi trebalo, ako se želi da Ratno zrakoplovstvo obavlja zadaće propisane strateškim i sigurnosnim dokumentima, nabaviti najmanje 12 ili 14 jednosjeda i četiri dvosjeda. Dakle, 16 ili 18 aviona! Prema dugoročnom planu razvoja, do kraja 2009. bi trebalo odabrati i provesti pripreme za nabavu novog borbenog aviona, a 2011. ga uvesti u upotrebu. Hrvatska trenutačno ima deset MiG-ova 21 jednosjeda i dva MiG-a dvosjeda, koji su prije nekoliko godina remontirani. No, mnogo manje ih je spremno operativno djelovati.
Naši sugovornici smatraju kako se ne može očekivati da u trenutačnoj ekonomskoj situaciji državni vrh odluči potrošiti toliko novca. Uostalom, prema neslužbenim informacijama, MORH će se sljedeće godine morati zadovoljiti s pola milijarde kuna manjim proračunom od planiranog te je teško očekivati da će se ići u proces nabave tako skupog sredstva. Drugi razlog odgode odluke su najnoviji savjeti iz NATO-a Hrvatskoj da razmisli može li utrošiti toliko sredstava za nove letjelice i bi li mogla s manje sredstava na bolji način pridonijeti budućem djelovanju unutar Saveza. To još nije službeni stav Saveza, ali je nastavak politike da Hrvatska treba razvijati transportno zrakoplovstvo i borbene helikoptere, a nadzor svog zračnog prostora prepustiti nekoj članici Saveza.
Naši sugovornici, naime, tvrde kako su financijski stručnjaci NATO-a, analizirajući financijske sposobnosti Hrvatske, zaključili da nemamo dovoljno novca za nabavu novih aviona. Na poziv za neobavezne informativne ponude odazvali su se proizvođači francuskog Miragea, ruskog MiG-a 29, švedskog Gripena, američkog F16 i Eurofightera te Izraelci s moderniziranim F16. Iako se u vojnim krugovima tvrdi da kao zemlja koja uskoro ulazimo u NATO ne razmišljamo o kupnji ruskog aviona, državni vrh ipak trenutačno nije sklon zamjeriti se ruskoj politici i izabrati američki avion. Česi su se iz te crne rupe izvukli izabravši neutralni švedski Gripen. No, što ako je točna informacija da je ruska ponuda, kako se priča u vojnim krugovima, za hrvatsku financijski najbolja? Kako u tom slučaju odbiti Ruse i s njima ostati dobar u, primjerice, energetskom sektoru?
Rješenja susjeda: Talijani i Česi uzeli leasing
Zemlje u hrvatskom okruženju na različite su načine riješile modernizaciju svojih zračnih snaga. Češka i Mađarska kupile su JAS 39 od švedskog Gripena, s time da su Česi avione uzeli na leasing. Austrijanci su kupili Eurofighter zbog čega su imaju velikih problema s proračunom. Isti avion,121 komad, naručili su i Talijani koji imaju i 34 komada F16 ADF koje su uzeli na višegodišnji leasing. Srbija je modernizirala svoja četiri MIG-a 29, a BiH i Crna Gora nemaju borbenih aviona. Slovenski zračni prostor nadziru talijanske zračne snage u sklopu NATO saveza.
Uvjet SAD-a: Proizvođači F16 ne žele natječaj
Lockheed Martin, proizvođač aviona F16, poručio je MORH-u da ih sudjelovanje na natječaju ne zanima, već preporuča da ako se Hrvatska odluči za F16, hrvatska Vlada stupi u kontakt s američkom. Amerikanci su održali prezentaciju u MORH-u o mogućnosti nabave aviona i cijenama. Tako bi stari F16 blok 15 stajao 10 milijuna dolara plus 50 milijuna za modernizaciju. Noviji, blok 30 ili 40 stajao bi 90 milijuna dolara, sa modernizacijom. Novi F16 blok 50 ili 52, kakav imaju Poljaci, stajao bi 110 milijuna po komadu. Cijene ne uključuju naoružanje. Primjerice, raketa AMMRAM zrak-zrak košta oko milijun dolara.
Skupe ove rakete.
http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2008,11,18,,141497.jl
|