Crna gora će modernizovati (remontovati) dvije raketne fregate (RF-33 i RF 34) to jest promijeniti im namjenu.Naime izbacit će se s njih raketno naoružanje, postaviće se nova radarsko navigaciona i komunikaciona oprema, top će biti zamjenjen za moderniji i postaviće se platforma na zadnjem dijelu za slijetanje helikoptera čime ćemo dobiti najbolje brodove na istočnom jadranu (nadam se)http://www.vcg.cg.rs/images/jedinice/mornarica/odred_pb/rf_34a.jpg
http://www.vcg.cg.rs/images/jedinice/mornarica/odred_pb/rf_34b.jpg
OVI BRODOVI SE RELATIVNO NOVI I SA ULAGANJIMA MOGU BITI ODLIČNI.
Raketna fregata ("veliki patrolni brod") Kotor predstavlja najveću klasu ratnih brodova u RM Vojske Srbije i Crne Gore. Razvijena je na bazi Ruske klase Koni, ali uz znatne modifikacije i poboljšanja. Prvi od dva broda klase Kotor (VPBR-33 Kotor) porinut je 1985. godine, a u sastav RM uveden je 29. decembra 1986. godine. Drugi brod u klasi, VPBR-34 Pula, je u naoružanje uveden 25. februara 1988. godine.
Namena ovih fregata je borba protiv podmornica, protivavazdušna odbrana udarnih pomorskih snaga i raketno i artiljerijsko dejstvo po neprijateljskim plovnim sastavima.
Za izradu trupa broda korišćen je čelilni lim debljine 3 do 15 mm, dok je nadgrađe izrađeno od aluminijumske legure debljine 2 do 10 mm. Oblik nadgrađa je projektovan tako da umanji radarsku odraznu površinu.
Fregate kalase Kotor naoružane su raznovrsnim naoružanjem za borbu protiv ciljeva u vazdušnom prostoru, na moru i pod morem.
Za dejstvo po površinskim brodovima protivnika, fregata je naoružana sa četiri protivbrodske rakete P-21 ili P-22 (NATO oznaka SS-N-2 Styx). Masa rakete je 2607 kg, masa bojeve glave 480 kg, daljina gađanja od 8 do 80 km, visina leta 25 ili 50 metara, brzina 0,9 Maha, a samonavođenje IC (P-22) ili aktivno radarsko (P-21).
Za PVO broda namenjen je raketni sistem Osa-M (NATO oznaka SA-N-4 Gecko). Sastoji se od radio-komandno vođenih protivavionskih raketa RZ-13, dvostrukog sklopivog lansera ZIF-122, uređaja za upravljanje gađanjem i trenažera za obuku operatera. Raketa RZ-13 može efikasno da uništava ciljeve koji lete na visini od 50-6000 m i na udaljenostima do 15 km. Sistem Osa-M je jednokanalan po cilju i dvokanalan po raketi.
Brod ima i dva četvorostruka lansera MTU-IV sa po četiri protivavionske rakete Strela 2M. Na iste lansere bi bez većih modifikacija bilo moguće postaviti i savremenije tipove lakih prenosnih protivavionskih raketa.
Dva dvanaestocevna lansera raketnih dubinskih bombi RBU-6000 namenjena su za borbu protiv podmornica. Daljina gađanja je 350 do 5500 m, a maksimalna dubina cilja 400 m.
Artiljerijsko naoružanje fregate se sastoji od jednog univerzalnog dvocevnog automatskog topa AK-726 kalibra 76,2 mm i dva topa AK-230 kalibra 30 mm.
Kotor je opremljen sa više senzora za otkrivanje i praćenje ciljeva. Za otkrivanje ciljeva na provršini i u vazdušnom prostoru koristi se radar MR-302 Rubka (NATO oznaka Strut Curve) dometa oko 110 km, dok je radar Decca RM 1226 namenjen za navigaciju. Radarski sistem MPZ-301 (NATO oznaka Pop Group) se koristi za upravljanje vatrom raketnog sistema PVO Osa-M, a za upravljanje artiljerijskom vatrom koriste se osmatrački i nišanski radari sistema 9LV-200 MK-2 i nišanski radar MR-104 Ris. Od ostalih senzora brod ima aktivni sonar, radiološki detektor, detektor laserskog ozračenja i detektor radarskog ozračenja. Za odbranu od protivbrodskih raketa fregata je opremljena lanserima IC i radarskih mamaca tipa Barricade.
Pogon Kotora je tipa CODAG (kombinovani), sa jednom gasnom turbinom M8G maksimalne snage 14720 kW i dva dizel motora Pielstick SEMT 12 PA 6V 280 snage po 3648 kW. Brod ima tri propelera - dva za dizel motore i jedan za plinsku turbinu. Osnovni pogon predstavaljaju dizel motori i oni se koriste najveći deo vremena, dok je gasna turbina namenjena za postizanje većih brzina potrebih tokom izvršavanja borbenih zadataka.
U ostale brodske sisteme spadaju uređaj za demagnetizaciju broda, dva desalinizatora za proizvodnju vode za piće, uređaji za radio vezu, uređaj za prijem podataka sa hidroakustičnih plutača, uređaji za podvodnu vezu, protivpožarne i drenažne pumpe, pumpe za pretakanje goriva i ulja, sistem za klimatizaciju, protivpožarni sistem na bazi halona, uređaji za proizvodnju električne energije...
TAKTIČKO-TEHNIČKE KARAKTERISTIKE
Standardni deplasman: 1250 t
Puni deplasman: 1492 t
Dužina preko svega: 91,8 m
Dužina na vodenoj liniji: 86,29 m
Širina: 11,66 m
Srednji gaz: 2,9 m
Maksimalni gaz: 4,2 m
Brzina sa dizel motorima: 22 čv
Brzina sa gasnom turbinom: 27 čv
Ekonomska brzina: 14 čv
Autonomija plovidbe:1800 nm
Dopuna: 11 Okt 2007 16:31
I naši će da kupuju vozila za vojsku.a do nove godine će biti riješen problem opreme i oružja (misli se na modernizaciju) a i nove uniforme će brzo.
|