offline
- plavooki tigar
- Ugledni građanin
- Pridružio: 03 Nov 2007
- Poruke: 411
|
neshaoct ::plavooki tigar ::Takve se stvari konstantno događaju i s jedne i s druge strane, samo što je sada ova izašla u javnost.
Čime SLO ulazi u VAP Hrvatske ?
Uglavnom avioni koji se nalaze uz granicu. A takvi upadi se bilježe 4-5 puta mjesečno. Uglavnom ništa strašno.
Dopuna: 29 Jun 2009 0:09
Evo članka iz Slobodne Dalmacije:
Ne može se samo na osnovi radarske slike odrediti jesu li to bili hrvatski MIG-ovi, rekao nam je naš sugovornik stručnjak za zrakoplovstvo komentirajući protest iz Ljubljane.
Ljubljana je prijavila zajedničkoj operativnoj kontroli CAOC 5 da su dva hrvatska MIG-a 19. lipnja, u 15 sati i 45 minuta, povrijedila slovenski zračni prostor kod Lendave u dubini od osam kilometara, odnosno, da su se nakon minute leta vratili u hrvatski zračni prostor. Slovenija je u povodu toga uputila protestnu notu Zagrebu.
Nakon što su slovenski mediji izvijestili o tome, uzbunio se dio slovenske javnosti. Taj prostor nije “sporan”, odnosno Hrvatska i Slovenija ne spore se zbog suvereniteta nad njim. Svaka članica NATO-a potpada pod neku od zajedničkih operativnih kontrola, Slovenija pod talijansku, a Hrvatski CAOC je u Izmiru, u Turskoj.
Prema našem sugovorniku, takvi slučajni preleti, ako je do njih došlo, ne zaslužuju da ih se naziva incidentom i obično se ne prijavljuju.
Talijanska skrb
- Ljubljana, čini se, ima problema s percepcijom Hrvatske, koja nije njezin neprijatelj, nego partner u NATO-u. Ako neka članica zaključi da treba reagirati, u NATO-u postoji za to posebno određena procedura i to se rješava unutar sustava, a sigurno ne preko novina. Kad ste vidjeli da su Belgija i Nizozemska, Francuska i Njemačka, Francuska i Belgija, bilo tko, tako reagirali? Grčka i Turska? Konačno, riječ je o integriranoj, zajedničkoj zračnoj obrani - rekao nam je naš sugovornik.
Ta slovenska zračna obrana može znati da su to bili hrvatski zrakoplovi zato što su ti letovi unaprijed bili najavljeni. Ali, da bi se znalo da su zrakoplovi doista povrijedili zračni prostor, i čiji su, treba slijediti točno određenu proceduru vizualne identifikacije.
Nadzor slovenskog zračnog prostora u sektoru MURA obavlja Austrocontrol. Do sada Hrvatskoj, a ni NATO-u, nije stigla pritužba Austrocontrola. Budući da Slovenija nema mogućnosti sama obaviti zračnu identifikaciju, u okviru NATO-a tu zadaću za nju obavlja Italija, s kojom je Slovenija sklopila takav ugovor.
No ipak je potrebno, makar to bilo vrlo kratko vrijeme, da iz talijanskih zračnih baza polete borbeni zrakoplovi F16. Prostor oko Lendave širok je od dva do devet kilometara, a u minuti leta MIG prevali od 12 do 16 kilometara.
Isto su tako hrvatski zrakoplovi mogli (a možda i jesu) ući i u mađarski zračni prostor. To je mikroskopska lokacija i zaista je vrlo teško utvrditi što se dogodilo.
- Uz to, hrvatski novi radari vrlo su precizni i moguće je da su pokazali da MIG-ovi nisu povrijedili slovenski zračni prostor. Ne znam je li Slovenija postavila nove radare, ali ako nije, njihovi su radari stari 20 godina i moguće su razlike u procjeni”, kaže nam taj bivši pilot MIG-a 21.
- To je pitanje analize u kojoj dvije strane normalno razgovaraju. Moguće je i da je to bila ljudska pogreška, ali najvjerojatnije se radi o razlikama u radarskoj slici. Uz dužno poštovanje, kolege iz Slovenije ne mogu o ovome dovoljno kompetentno razgovarati jer nemaju sredstva kojima nadziru suverenitet svojeg zračnog prostora - zaključuje on.
Dogovor s Amerikom
Prije dvije godine, kad je Hrvatska postavljala šest novih radara koji su zamijenili zastarjele, Slovenija je protestirala u sjedištu NATO-a da je to provokacija. Međutim, kupnja američkih radara bila je dogovorena s Amerikancima i postavljena u skladu s NATO-ovim pravilima.
Zaštita iz Zagreba
- Nije nemoguće zamisliti da u budućnosti Ljubljana poželi sklopiti ugovor sa Zagrebom o tome da hrvatski zrakoplovi štite njezin zračni prostor, što bi bilo kudikamo logičnije - rekao je naš sugovornik, bivši pilot MIG-a 21.
Prelet
30 - sekundi, u najgorem slučaju, bili su hrvatski MIG-ovi u slovenskom zračnom prostoru
16 - km prevali MIG u minuti leta, a prostor oko Lendave širok je od dva do deset km
Zagrebu dio Deželina neba
Slovenci vjerojatno nisu bili svjesni kakvu Pandorinu kutiju otvaraju upućivanjem note zbog povrede zračnog prostora. Ne zbog toga što je let naših MIG-ova u pograničnoj zoni, u iznimno zahtjevnim uvjetima, bio najavljen i što slovenske sportske letjelice nerijetko prelete Samobor i zbog toga nitko ne stvara drame.
Radi se o zračnom prostoru, koji logikom koju Slovenci zagovaraju u istarskom akvatoriju nikad nije bio službeno podijeljen. Kao što je postojalo jugoslavensko more, postojao je jugoslavenski zračni prostor.
Ako Slovenci ne priznaju crtu sredine u Savudrijskoj vali te zapadnom dijelu Istre osporavaju teritorijalno more (što bi bio svjetski presedan), zbog čega bi vrijedila crta sredine zračnog prostora kod Bregane?!
Jer, ako po njihovu “načelu pravičnosti” ultimativno žele prisvojiti velik dio istarskog akvatorija, tada bi nama trebali priznati pravo nad cjelokupnim zračnim prostorom do Novog Mesta i potom sloj koji bi nas povezao s talijanskim i austrijskim zračnim prostorom. Tada ne bi bilo ni protokolarne povrede zračnog prostora našim MIG-ovima, niti bi naše službe to trebale najavljivati.
Naravno da bi takva podjela zračnog prostora bila krajnje nelogična i nepoštena, no to je pravno i logički potpuno isto, zrcalno simetrično, onome što, u formi “načela pravičnosti”, Dežela želi prisvojiti u našem teritorijalnome moru.
Jugoslavija je imala mana, ali i prednosti za sve. Slovenija je morala izdvajati golema sredstva u federaciju, ali mogla je neograničeno koristiti jadranski akvatorij.
Ako su se Slovenci željeli riješiti loših stvari u Jugoslaviji, trebali su se pozdraviti i s onim od čega su imali velike koristi, poput slobodnog korištenja resursa Jadranskog mora.
U protivnom trebaju s nama pregovarati o podjeli bivšeg jugoslavenskog zračnog prostora i prepustiti nam ono što je bilo pod nadzorom Zagreba.
http://slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/arti.....fault.aspx
|