SV če sudjelovati u misji EUTM - Mali sa do 4 pripadnika, koji če uvježbavati lokalnu vojsku.
Citat:Vlada RS sprejela namero o sodelovanju Republike Slovenije na misiji EU za usposabljanje oboroženih sil Malija
Vlada Republike Slovenije je na seji 1. februarja sprejela namero o sodelovanju Republike Slovenije na misiji EU za usposabljanje oboroženih sil Malija (EU Training Mission – EUTM Mali), in sicer z največ štirimi pripadniki Slovenske vojske. Ob tem je sprejela tudi sklep, da s to namero seznani Odbor za obrambo in Odbor za zunanjo politiko Državnega zbora, ter naložila Ministrstvu za obrambo in Ministrstvu za zunanje zadeve, da opravita ustrezne postopke za uresničitev tega sklepa.
Na zaostreno varnostno situacijo v Maliju, ki je začela dobivati regionalne in celo globalne razsežnosti, se je odzvala vsa mednarodna skupnost, vključno z EU. Na izrednem zasedanju Sveta za zunanje zadeve EU, ki je potekalo 17. 1. 2013 v Bruslju, so članice ostro obsodile teroristična dejanja ter podprle odzive regije in mednarodne skupnosti na dogajanje v Maliju. Na zasedanju je bila uradno sprejeta misija EU za usposabljanje oboroženih sil Malija (EU Training Mission – EUTM Mali), imenovan je bil tudi njen poveljnik, francoski brigadir François Leconitre.
Napotitev predhodnih elementov je predvidena v drugi polovici februarja 2013, sredi marca jim bodo sledili inštruktorji. Usposabljanje malijskih oboroženih sil se bo predvidoma začelo na začetku aprila 2013, misija pa naj bi trajala 15 mesecev. Republika Slovenija je izrazila interes za aktivno sodelovanje pri prizadevanjih EU za reševanje krize v Maliju. Skladno s tem bo v misijo EUTM Mali napotila do štiri pripadnike Slovenske vojske.
Detective ::
Predsednik Republike na posjeti u SV
Vidi samo oportunistu, najprije vojsci kao predsednik vlade gadno smanjio proračun, a sad dolazi u posetu spodvijenog repa.
Citat:Na helikopterskom strelištu vojnog poligona „Crvena Zemlja“ kod Knina danas, 8. veljače 2013. godine, uspješno je provedeno bojevo gađanje pripadnika 3. tečaja zajedničke hrvatsko-češko-mađarske obuke savjetodavnih timova zrakoplovstva (Air Advisory Team Pre-deployment Training Course, 3. AAT PTC).
Citat:Specifičnost trećeg tečaja je u tome što je Češko ratno zrakoplovstvo u Zemunik poslalo helikopter Mi-24, odnosno na tečaju po prvi puta sudjeluju i piloti helikoptera Mi-24 koji će također biti upućeni u Afganistan u ulozi mentora pilota borbenih helikoptera, a na ovom tečaju su u ulozi imitacije borbene pratnje hrvatskih transportnih helikoptera.
Dopuna: 11 Feb 2013 12:31
Citat:Na vojnom poligonu Gašinci provedena je višednevna vježba "Hrvatski ponos 13/1". Vježba je završni dio procesa priprema 21. hrvatskog kontingenta (HRVCON) u operaciji ISAF.
U sastavu 21. HRVCON-a nalazi se i dvadeset i dva pripadnika crnogorske vojske koji će biti pridodani namjenski organiziranim snagama pješaštva.
HV bi trebalo dosta pomladiti , prvenstveno kopnenu vojsku. Puno je starih vojnika u prvom planu i kod odlaska misije i općenito, a mladima se baš nedaje previše šanse. Postoji i podatak da je HV po godinama jedna od najstarijih vojska u NATO-u. To ne znači da bi sve starije ljude u vojsci, prvenstveno dočasnike koji imaju neko značajno iskustvo koje mogu prenijeti na mlade trebalo izbaciti van, ali onaj neperspektivni kadar sa visećim zelucima kojima je vojske više preko one stvari, a u njoj su samo radi drzavne place svakako treba stavit u mirovinu i dat priliku mladima. Ovako proizvode mnogo mladih ročnika na dragovoljnoj obuci i onda na kraju rijetki , vecinom samo oni sa jakim vezama dobiju posao. Ista je stvar i u policiji. Samo u Zagrebu po procjenama policije fali 2000 policijskih sluzbenika, a ima i jako puno onih spremnih za penziju, al drzavai tu stedi te niti skoluje nove policajce niti one postojece koje je odskolovala ne zaposljava. Sve je to loša kadrovska organizacija i politička ljenost da se naprave promjene. Previše se te administracije koja jede proračun poput raka nakotilo u Hrvatskoj jos od vremena bivseg sistema i ova drzava radi svakakve zakone i promjene, ali bas to da se ta administracija sreze i posalje na rad u privatan sektor ne. A to je rak rana naše drzave. Sve je to na drzavnom budzetu, a nista osobito korisnog ne rade. Samo u vojsci takvih ima barem 2000. U policiji isto tako, a ostale drzavne sluzbe da ne spominjemo. Ne znam zašto ne postoji politička volja koja bi to promijenila i zašto svaka politička vlast čuva takve ljude u drzavnim foteljama. Ja sam strog protivnik teškog socijalističkog modela da radnik samo treba da se pojavi na poslu da bi dobio placu, takav sistem vodi u propast i razara društvo koje te ljude financira plaćanjem poreza i kojekakvih nameta , prvenstveno onaj privatni sektor koji to sve nosi na leđima.