offline
- Mr. Majevica
- Počasni građanin
- Pridružio: 15 Nov 2009
- Poruke: 774
|
Из данашњих ,,Независних новина,,:
Citat:Domaće nebo niko ne čuva!
Dejan Šajinović - 04.06.2013 09:31
BANJALUKA - BiH je jedina zemlja na svijetu čiji vazdušni prostor nije adekvatno zaštićen, jer Oružane snage BiH nemaju borbene avione, a BiH nije članica nijednog vojnog saveza.
Nakon više dana istraživanja, saznali smo da je u ovom trenutku odgovornost za čuvanje vazdušnog prostora podijeljena između Ministarstva odbrane (MO), Ministarstva komunikacija i transporta, Ministarstva bezbjednosti i policijskih agencija. MO, kako nam je objašnjeno, kontroliše samo dio vazdušnog prostora u dometu helikopterskih jedinica, jer avioni na aerodromu Mahovljani nisu letno sposobni. U Ministarstvu bezbjednosti i Ministarstvu transporta i komunikacija objasnili su nam da je njihova nadležnost u okviru Državnog komiteta za bezbjednost civilnog vazduhoplovstva.
Ovaj komitet bavi se civilnim prijetnjama, poput otmica aviona i terorističkih napada na avione. Komitet čine ministri ili zamjenici ministara odbrane, transporta, bezbjednosti i spoljnih poslova. Osim njih, članovi odbora su državni tužilac ili njegov zamjenik, direktori Agencije za civilnu vazdušnu plovidbu, Granične policije, Obavještajno-bezbjednosne agencije i SIPA. U slučaju terorističkih prijetnji, Komitetom predsjedava predstavnik Ministarstva bezbjednosti, a u redovnim situacijama Direkcija za civilnu vazdušnu plovidbu, koja je u sastavu Ministarstva transporta. Do prošle godine su u okviru Komiteta bili i predstavnici NATO-a, EUPM-a, OHR-a i EUFOR-a.
Kako su nedavno pisali hrvatski mediji, Hrvatska je tek 2008. godine, a na insistiranje službi SAD prilikom posjete američkog predsjednika Džordža Buša, uspostavila procedure u slučaju otmice civilnih aviona u vazduhu od strane terorista samoubica. Tada je odlučeno da šef obavještajne službe u ime predsjednika Republike donosi odluku o pokretanju vojne avijacije za otklanjanje prijetnje.
U BiH se procedure u slučaju otmica putničkih aviona odnose na otmice na zemlji, dok za otmice u vazduhu nema preciznog odgovora.
Marina Pendeš, zamjenik ministra odbrane, ističe da MO još nije zaduženo za nadzor vadušnog prostora, s obzirom na to da BiH nema borbene avione, već samo helikopterske jedinice, koje želi dalje razvijati. Navela je da je BiH aspirant za članstvo u NATO-u, u okviru kojeg želi konačno riješiti pitanje odbrane bh. neba.
"I mi, kao zemlja koja je aspirant da bude članica NATO-a računamo na kolektivnu odbranu. To znači da planiramo da dijelimo određene kapacitete sa drugim zemljama članicama. Netko ima razvijene radarske sustave, netko borbene zrakoplove, netko je osposobljen za uklanjanje minskoeksplozivnih sredstava. Ali to nije pitanje za MO. Iza toga treba stati cijela država", navela je Pendešova.
BiH ima petnaestak borbenih aviona tipa galeb, jastreb i orao na aerodromu Mahovljani, kod Banjaluke, za koje je ocijenjeno da su troškovi osposobljavanja i održavanja preskupi, zbog čega Predsjedništvo BiH već nekoliko godina pokušava da ih proda.
U Ministarstvu bezbjednosti su nam rekli da u slučaju otmice aviona na zemlji, nadležnost preuzimaju specijalne jedinice lokalnih policijskih snaga i jedinice Granične policije BiH. U slučaju incidenata na Međunarodnom aerodromu Sarajevo, angažuju se i specijalne jedinice SIPA.
Osposobljenost policijskih agencija
Vlado Azinović, profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu i bezbjednosni ekspert, ističe da BiH nema načina da se suoči sa bezbjednosnom prijetnjom iz vazduha.
On izražava zabrinutost kako bi policijske agencije odgovorile u slučaju otmice aviona na zemlji, što je, kako je objasnio, pokazao i slučaj napada Mevlida Jašarevića na američku ambasadu.
"Kako su mi objasnili ljudi koji su bili angažovani, izdate su dvije naredbe u isto vrijeme - jedna da Jašarević bude onesposobljen, druga da ga ubiju. Sticajem okolnosti, prva naredba koja je stigla bila je ona da bude ranjen. To je bila greška, jer šta bi bilo da je Jašarević bio opasan eksplozivom? Kada pitate stručnjake, reći će vam da je pravi odgovor da pustiti pse koji su izdresirani za ovakve vrste prijetnji", pojasnio je Azinović.
|