offline
- Pridružio: 28 Jul 2014
- Poruke: 207
|
Mercury ::Valjalo bi nama par komada za jug.
Dobar za patrole.Za ofanzivna delovanja sa ovakvom siletom ma nemojmo ljudi
Može poslužit za djelovanja iz pozadine kao podrška pješadiji. Pogotovo ako ima PO vođene rakete tipa TOW ili bacače granata, prvenstveno u sukobima manjeg inteziteta, odnosno nečem sličnom što vodi Ukrajinska vojska na svom teritoriju ili onog što ti kažeš vi trebate na Jugu. Protv gerile ovakvo vozilo je izvrsno i u ofanzivnim operacijama, naravno ako je adekvatno opremljeno/naoružano.
I evo još jedan tekst - da završimo priču oko "operativnosti HRM-" za koju bi sosedi Slovenci voljeli da je loša i da nam "brodovi ne plove" što kaže Jazbar. Iz posljednjeg broja Hrvatskog vojnika
RAKETNA TOPOVNJAČA KRALJ PETAR KREŠIMIR IV. PONOVNO ZAPLOVILA JADRANOM
http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/4522014/topovnjaca.asp
Citat:RAKETNA TOPOVNJAČA KRALJ PETAR KREŠIMIR IV., NAKON ŠTO JE VIŠE OD DVIJE GODINE PROVELA IZVAN OPERATIVNE UPOTREBE, PONOVNO JE ZAPLOVILA JADRANOM. USPJEŠNO OBAVLJEN REMONT U NAUTIČKOM CENTRU PRGIN U ŠIBENIKU ZAVRŠIO JE 18. LIPNJA, A POČETKOM SRPNJA PROVEDENA JE JEDNA OD PROBNIH PLOVIDBI KAKVE SU UOBIČAJENE NAKON OVAKO VELIKIH REMONTNIH ZAHVATA..
Nakon što je više od dvije godine provela izvan operativne upotrebe, raketna topovnjača (RTOP-11) Kralj Petar Krešimir IV. ponovno je zaplovila Jadranom. Zahtjevan, ali i uspješno obavljen remont u Nautičkom centru Prgin u Šibeniku završio je 18. lipnja 2014. Dva tjedna poslije, početkom srpnja, ekipa Hrvatskog vojnika posjetila je topovnjaču i njezinu posadu kako bi pratila jednu od probnih plovidbi kakve su uobičajene nakon ovako velikih remontnih zahvata na brodu.
Još izdaleka, i prije nego smo zakoračili na brod usidren u šibenskom brodogradilištu, primjećujemo kako se na njemu događa nešto važno: na palubi je gužva, svi nešto rade, dovikuju, provjeravaju. Dolaskom na brod postajemo dio tog, tek naizgled meteža, a zapravo uvježbanog sustava u kojem svaki član posade točno zna što treba napraviti i fokusiran je na svoj dio posla: jedni razvlače debele konope, drugi provjeravaju rad lijevog motora, treći nadgledaju uređaje, karte i dovršavaju pripreme u kormilarnici - a mi, stranci u tom savršeno uvježbanom i do detalja sinkroniziranom spoju broda i ljudi, gdje god da stanemo, shvaćamo kako smo nekome na putu. "Naš brod se vraća u život i to je za sve nas, za posadu, velika stvar i važan događaj", govori nam poručnik fregate Josip Čubrić, zapovjednik broda RTOP-11 dok čekamo početak planirane probne plovidbe do splitske Lore.
RTOP-11 Kralj Petar Krešimir IV. građen je u kraljevičkom brodogradilištu i porinut u more 21. ožujka 1992. godine. Raketna topovnjača je projektirana kao tipični jednonamjenski brod, optimizirana za zadaću nanošenja iznenadnih i brzih raketnih udara po protivničkim brodovima, uz topničko djelovanje po nadvodnim, zračnim i kopnenim ciljevima na čitavom području Jadranskog mora. Ova topovnjača, zajedno s topovnjačama RTOP-12, RTOP-21, RTOP-41 i RTOP-42 osigurava sposobnosti protupovršinskog ratovanja Hrvatske ratne mornarice kao temeljne tradicionalne sposobnosti pomorskog ratovanja te time predstavlja okosnicu borbene moći HRM-a.
I nakon desetljeća plovidbe, pa onda godina čekanja na dovršetak složenog remontnog procesa, 22 godine nakon što je sagrađena, raketna topovnjača Kralj Petar Krešimir IV. na plovidbi od Šibenika do Splita još jednom se potvrđuje kao vrijedan, moćan i snažan stroj spreman odgovoriti na sve izazove zaštite sigurnosti Jadranskog mora. Dok su udari vjetra sve jači, a brodski motori tutnje, pukovnik Jerko Ivanković nam skreće pozornost na dugačku i ravnu brazdu bijele pjene koju topovnjača ostavlja za sobom, pa pojašnjava: "Evo, po toj brazdi se vidi koliko se brzo krećemo. Upravo smo uhvatili najveću moguću brzinu od 36 čvorova. U Hrvatskoj nema ovako velikog broda koji može razviti ovakvu brzinu."
Osim mogućnosti razvijanja velike vršne brzine na napadnom kursu od 36 čv, RTOP-11 karakterizira i maksimalna trajna brzina od 32 čv te relativno mala nadvodna zamjetljivost, posebno termovizijska, zbog ispuha glavnih motora koji su izvedeni podvodno. Dobra pomorstvena svojstva omogućuju uspješno borbeno djelovanje napadnom brzinom na moru do stanja 4 po WMO (Svjetska meteorološka organizacija - World Meteorological Organization) što znači uzburkano more s valovima visine 1,25 do 2,5 metara. Ovo odgovara stanju uzburkanog mora 4-5 po tradicionalnoj Beafortovoj (Boforovoj) skali.
Nakon spretno izvedenog manevra ulaska i vezivanja broda u luci Lori, Antun Flegar, kapetan fregate, zapovjednik divizijuna za pomorsko djelovanje u Flotili HRM-a zadovoljno zaključuje: "Danas smo završili probnu plovidbu i ona je pokazala odlične parametre rada svih strojeva. Brod je bez ikakvih problema išao brzinom od 36 čv i s današnjim se danom brod vraća u operativnu uporabu. To znači da ćemo na njemu dalje provoditi obuku posade u namjenskom izvršavanju zadaća, te provedbu vježbi s bojnim gađanjem koje očekujemo krajem godine."
S njim se slaže i Dušan Caktaš, poručnik fregate, voditelj pogonskog brodskog odreda na RTOP-11 pa ističe kako njegovim vraćanjem imamo pet operativnih topovnjača u divizijunu za pomorska djelovanja HRM-a. "To već neko vrijeme nismo imali i za nas i za posadu, ovo je važan događaj. Mi smo, zapravo, ovo jedva čekali. Istina je da sada imamo tri puta više posla nego ranije, ali smo i mnogo sretniji."
PUKOVNIK JERKO IVANKOVIĆ, časnik Uprave za logistiku Glavnog stožera OSRH, nadležan za mornaričku imovinu OSRH
"Uz RTOP-21 i RTOP-12, RTOP-11 je primjer sposobnosti hrvatske brodograđevne industrije za projektiranje, gradnju i integraciju svih sustava ratnog broda ovog tipa. Ovi brodovi su svojim projektiranim značajkama prilagođeni uvjetima uporabe u području odgovornosti HRM-a, a s obzirom na značajno iskustvo u uporabi ugrađenih oružnih, senzorskih i pogonskih sustava, u HRM-u su razvijeni stabilni kadrovski i obučni temelji za nastavak uporabe plovila ovog tipa. Inače, prema iskustvima posada raketnih topovnjača HRM-a, pomorstvena svojstva RTOP-11 i RTOP-12 su u uvjetima Jadranskog mora bolja od inače dobrih pomorstvenih svojstava raketnih topovnjača RTOP-41 i 42 klase HELSINKI."
ANTUN FLEGAR, KAPETAN FREGATE, zapovjednik divizijuna za pomorsko djelovanje u Flotili HRM-a
"Od sredine 2011. brod je bio izvan operativne uporabe. Danas, nakon što su u potpunosti osposobljeni glavni strojevi, topovnjača se vraća u uporabu. Jako sam zadovoljan i zahvaljujem odličnim majstorima u Nautičkom centru Prgin u Šibeniku koji su dali sve od sebe da se topovnjača osposobi, a posebno zahvaljujem svim mornarima koji su svojim radom, upornošću i entuzijazmom pridonijeli da topovnjača opet plovi."
Jel sad Kapetani i Pukovnici HRM-a isto lažu ? jel hrvatski-vojnik.hr isto laže ? ma ne moguće! nemaju Hrvati sigurno 5 operativnih raketnih topovnjača...to smo si samo umislili i PROVOCIRAMO FORUM
Eto, kad budete imali takve brodove u takvoj količini i sa taktičkim naoružanjem poput RBS-15, onda ćete moći reći da imate kakvu-takvu mornaricu. A sada imate samo obalnu stražu i jedan patrolni brod bez ozbiljnih ofanzivnih/defanzivnih mogućnosti. Vrhunac naoružanja na njemu je raketa Šturm efikasnog dometa do 5 km i to je to.
Nadam se da smo sad sve rasčistili za sva vremena. I ubuduće ako već hoćete biti pametni i davat savjete, čitajte barem mjerodavne sajtove poput hrvatskog vojnika ili MORH-a...a ne Žabeca i Jutarnji i slično žutilo koje je plaćeno da blati temelje Hrvatske, a to je njena vojska...
|