offline
- SX
- Građanin
- Pridružio: 29 Dec 2012
- Poruke: 148
- Gde živiš: Zagreb, RH
|
VOJARNA "PUKOVNIK PREDRAG MATANOVIĆ"
SIMULATOR ZA BOV PATRIJU U PROCESU OBUKE
Vozači koji se obučavaju za vožnju BOV Patria AMW 8x8 sada imaju priliku isprobati vožnju u svim mogućim vremenskim uvjetima i na svim terenima, a da se uopće ne pomaknu s mjesta. Instruktori pritom jasno mogu vidjeti kako budući vozači reagiraju u slučaju požara ili kvara motora, ali bez ikakve stvarne opasnosti. Naime, to im omogućuje simulator za vožnju na kojem se uvježbavaju. Iako izvana simulator djeluje kao velika kutija nalik onima koje je moguće vidjeti u zabavnim parkovima, njegova unutrašnjost u svim aspektima vjerno dočarava unutarnji izgled Patrije.
Inače se obuke za vozače i zapovjednike vozila iz Gardijske motorizirane brigade HKoV-a održavaju kontinuirano cijelu godinu, a mi smo posjetili treću po redu grupu polaznika koja je imala priliku ući u novi simulator. Poručnik Goran Mihalinac, voditelj tečaja za vozače i zapovjednike vozila BOV Patria, ističe da je u sklopu tečaja šest vozača u tri dana u simulatoru prošlo sve uvjete vožnje - cestovnu vožnju, terensku vožnju, vožnju u uvjetima smanjene vidljivosti, magle, kiše, snijega i vožnju noću. Cijeli je pak tečaj trajao od 25. studenoga do 13. prosinca, s time da se prva dva tjedna polaznici obučavaju u Petrinji, a treći tjedan upravljaju vozilima po terenu poligona u Požegi. "Prvih tjedan dana odrađuje se teoretski dio, gdje smo upoznavali opće karakteristike vozila, zatim dijelove vozila, pomoćne sustave, sustave hidraulike, elektronike i upravljanja, što je na kraju uokvireno ispitom", pojašnjava poručnik Mihalinac, pripadnik 2. mehanizirane bojne Gromovi.
SIMULATOR - IZMEĐU TEORIJE I PRAKSE
Između teorije i prakse svoje je mjesto našao - simulator. On, kaže poručnik, nije toliko važan zbog same vožnje koliko zbog upoznavanja s mjestom vozača, a najviše zbog upoznavanja s detekcijom kvarova. Naime, instruktor u simulatoru polazniku zadaje sve vrste kvarova, primjerice, kvar kočnog sustava, kvar hidraulike ili požar motora. U njemu se, baš kao i u samom vozilu, nalazi veliki broj prekidača, od kojih svaki ima svoju ulogu i vozač treba pravodobno uključiti točno određene prekidače za svaku situaciju. Vozač također treba pravilno prepoznati o čemu je riječ i poduzeti sve potrebne mjere. Primjerice, kad vozilo prelazi s ceste na makadam, vozač mora uključiti centralnu blokadu diferencijala, a njegov instruktor putem računala spojenog sa simulatorom odmah može vidjeti je li vozač napravio sve što je propisano.
Razvodnik Anto Dunđer, instruktor za vožnju i održavanje vozila, objašnjava nam da je simulator općenito vrlo dobar za kondiciranje vozača. Razvodnik također naglašava da je on uvelike olakšao posao instruktorima koji sada mogu lakše upoznati polaznike s vozilom, mjestom vozača i prekidačima. "Kroz tri, četiri dana obuke u simulatoru polaznicima zadajemo zadatke u obliku svih vrsta kvarova i situacija te putem računala ocjenjujemo njihove reakcije", ističe instruktor, također pripadnik Gromova. Primjerice, za vrijeme simulirane vožnje razvodnik Dunđer pritisne opciju "požar motornog prostora", a vozač u simulaciji na motoru vozila ugleda plamen i mora brzo reagirati. Za prolaz polaznik treba sigurno i pravodobno odraditi najmanje 80 posto zadanih situacija.
"Prvih tjedan dana odrađuje se teoretski dio, gdje smo upoznavali opće karakteristike vozila, zatim dijelove vozila, pomoćne sustave, sustave hidraulike, elektronike i upravljanja, što je na kraju uokvireno ispitom", pojašnjava poručnik Mihalinac
NRF I EU BORBENA GRUPA
U ovom obučnom ciklusu sudjelovala su 24 polaznika s instruktorima, ali su neki od njih već otprije upoznati s vozilima i vožnjom te su polazili teoretski dio tečaja kako bi dobili certifikat s tečaja. Zbog toga je u praktičnom dijelu tečaja sudjelovalo ipak nešto manje polaznika.
Bojna Tigrovi još je uvijek u središtu zbivanja jer se priprema za NATO-ove snage za brzi odgovor (NATO Response Forces), a od iduće godine gust raspored počinje i za Gromove koji se spremaju za Borbene grupe Europske unije (EU Battlegroup). Naime, od 1. siječnja 2016. godine oni bi trebali biti u pripravnosti za potrebe misija EU-a.
SLALOM IZMEĐU ČUNJEVA
Slalom vožnja je prva vožnja polaznika prije odlaska u Požegu, odnosno njihovo prvo upravljanje ovim velikim borbenim vozilom. U tzv. slalomu glavni je zadatak proći kroz vrata široka tri i pol metra. To nije nimalo lako ako se uzme u obzir da je borbeno oklopno vozilo s retrovizorima široko 3 metra i 45 centimetara, što znači da vozač ima tek nekoliko centimetara manevarskog prostora. Nakon prolaska kroz vrata mora manevrirati između čunjeva i piketa koje su jedna od druge udaljene 10 metara, dok je vozilo dugačko 8 metara i jedan centimetar. Sve se to radi kako bi se vidjelo jesu li vozači svjesni vozila i jesu li pravilno podesili svoje mjesto vozača i retrovizore te imaju li savršenu vidljivost. Kada su u pitanju sama vozila, u Petrinji je u vrijeme održavanja tečaja boravilo i pet mehaničara iz Đure Đakovića jer je u tijeku bio dvogodišnji pregled Patrija.
CYBERWAR SIMULATOR
Ovim se simulatorima, među ostalim, koriste i Finci i Poljaci, a riječ je o simulatoru za amfibijsko vozilo pa se tako ono može kretati po svim terenima. Simulator simulira vožnju po Italiji, u okolici Verone, a na njemu se mogu uvježbavati procedure za sve vrste kvarova, dok računalo istodobno provjerava sve prometne propise i pravila za vrijeme vožnje i instruktoru signalira ako je vozač pogriješio. Idealna temperatura za rad simulatora je između 20 i 25 stupnjeva Celzija, širina mu je 1,5 metar, dužina 2,5 i visina 2,3 metra, a teži 900 kilograma. Simulira sve moguće uvjete - cestovnu vožnju, vožnju po urbanom naselju, off-road vožnju, navoženje na labudicu i tome slično. Prema riječima instruktora Dunđera, najčešće pogreške koje polaznici ponavljaju u simuliranoj vožnji jesu sudar s predmetima, proklizavanje na asfaltu te neprilagođavanje uvjetima koje im instruktor "podmeće" putem računala.
|