NOVA PARTIJA IGARA MOĆI
Srbijanska vojska na Putinov pogon - noćna mora za NATO i Hrvatsku
Citat:Vladar Kremlja, ušuškan u vojnu aroganciju, odlučio je novu partiju geopolitičkog ruleta zaigrati na Balkanu. Srbijanskom premijeru u Moskvi ponuđen je, javljaju ruski mediji, kredit od 5 milijarda dolara za opremanje srpske vojske novim naoružanjem. Beogradski vojni komentatori euforično najavljuju utrku u naoružanju s Hrvatskom, pa govore o skoroj isporuci ruskih borbenih aviona MiG-35, helikoptera Mi-171, te raketnih sustava S-300PMU2 i pancir.
Piše se kako će Rusija, u zamjenu za izostanak Srbije u redovima NATO-a, pokloniti „sve što treba od vojnog arsenala kako bi Srbiju pretvorila u neosvojivu utvrdu za NATO na Balkanu“.
Citat:Pouzdan saveznik
+ ...Ekonomski analitičari smatraju da bi takav kredit izravno (loše) utjecao na kreditni rejting Srbije. Odobrenje za aranžman morao bi dati i MMF koji financijski pomaže Beogradu u provođenju strukturnih reformi.
Presjek stanja kazuje da ni jedan novi borbeni avion, helikopter ili protuzračni sustav Srbija nije nabavila od kraja 80-ih godina prošlog stoljeća. Ni jedan tenk M-84 nije moderniziran, kao ni osnovna borbena vozila M-80, BOV-10 i BOV-11. Moderniziran je tek stari višecijevni bacač raketa „plamen“.
- Srbijansko zazivanje isporuke ruskog naoružanja je očito reakcija na najavljene američke donacije Hrvatskoj vojsci koja se pokazala kao pouzdan saveznik SAD-a u misijama u Afganistanu - kaže general Pavao Miljavac, nekadašnji ministar obrane i načelnik Glavnog stožera OSRH.
- Amerika želi nagraditi Hrvatsku i pomoći joj da dosegne više standarde NATO-a, ali i poveća vatrenu moć. Srbija je raspadom SFRJ naslijedila veći dio vojnonamjenske industrije koji joj i danas pruža veliki vojni potencijal. Taj kompleks sposoban je u određenim okolnostima proizvesti velike količine vrlo kvalitetnih ubojnih sredstava, jurišnih pušaka, oklopnih vozila, artiljerije te jurišno-školske zrakoplove. Srpska vojska je možda zastarjela, ali je nikako ne valja podcjenjivati - kaže general Miljavac skrenuvši tako pažnju na činjenicu koja može u budućnosti srpskim susjedima izazvati glavobolje.
- Hoće li doista Rusija dati Srbiji naoružanje tek treba vidjeti. Nitko ne voli previše one koji stalno sjede na dvije stolice. To je geopolitički neodrživo za Srbe - naglasio je Miljavac.
Zapadni arsenal
S druge strane, Hrvatska vojska nepovratno napušta sovjetsku vojnu tehniku. Većina borbenih i transportnih vozila Hrvatske vojske danas su zapadna: borbena vozila „patria“ proizvodimo po finskoj licenciji, američka oklopna vozila MRAP, M-ATV i njemački kamioni ušli su u sastav hrvatske kopnene vojske. Njemačke haubice PzH 2000 postat će glavna udarna šaka topništva.
Pregovori MORH-a i Pentagona oko kupnje višecijevnog bacača raketa MLRS dobro se odvijaju i sasvim je izvjesno da će kroz najviše dvije godine sustavi biti isporučeni. U HRZ-u lete na remontiranim MiGovima i očekuju dolazak američke zračne konjice, izviđačko-jurišnih helikoptera OH-58D kiowa. Sljedeće godine očekuje se i odluka o izboru novog borbenog lovca.
- Dilema će biti samo jedna: američki F-16 ili švedski gripen - kaže general Anton Tus, prvi načelnik Glavnog stožera OSRH.
- Ruska tehnika postaje prošlost. Hrvatska je kroz NATO smanjila vojsku i povećala njezinu učinkovitost. Bilo bi dobro kada bi tim putem krenula i Srbija, ali njezin put je nepredvidljiv. Tzv. „vojna neutralnost“ jako košta. Ako Hrvatska prihvati koncept združenog nadzora zračnog prostora s susjedima, Mađarskom, Češkom i Slovačkom, HRZ se novim zrakoplovima strateški veže uz srednju Europu uz opciju da nadzire nebo BiH i Crne Gore - kaže umirovljeni general Tus.
Kotrljajući vremeplov
I flota HRM-a je pred obnovom. „Brodosplit“ gradi nove ophodne brodove, uz realne šanse da od 2020. Splićani grade i veće brodove. Tijekom 2016. i 2017. predviđena je isporuka dvaju njemačkih minolovaca klase „kulmbach“. HRM od SAD-a treba dobiti i podvodne ronilice.
S obzirom na oblik i nekompaktnost hrvatskog državnog teritorija, te nepredvidljivog, teritorijalno i populacijski većeg susjeda koji, čini se, još dugo neće znati pripada li istoku ili zapadu, nabavke i donacije koje je Hrvatska primila proteklih godina pokazuju svoju opravdanost.
Zaključna usporedba vojske Hrvatske i Srbije? Vojska Srbije prednjači u količini vojnog arsenala, ali to ništa ne govori i o kvaliteti. Hrvatska je superiornija u obučenosti vojnika, iskustvu međunarodnih misija, broju suvremenih borbenih vozila i novijim tenkovima. Ratno zrakoplovstvo Hrvatske po brojnosti aktivnih helikoptera i zrakoplova prešišalo je nekad jako srpsko „vazduhoplovstvo“ koje je tek papirnati tigar ovisan o ruskim donacijama akumulatora za MiG-ove.
Generalno gledano, Vojska Srbije je kotrljajući vremeplov, ali nikako nije mačji kašalj.
Kao što sam pisao pregovori za MLRS već duže traju i daleko prije izbora tako da ne stoji onaj članak od Lazanskog da je to predizborna priča isto je za Kiowe.Naravno moguće je da je bila patka zbog balističkih raketa.
Što se tiče nadzvučne i prije se znalo F-16 ili Gripen to je dilema
Za HRM dolaze minolovci i gradit će se dva IOB-a
slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/.....fault.aspx
|