Novi Srpski PO sistem ALAS "Mini Polypheme"

1

Novi Srpski PO sistem ALAS "Mini Polypheme"

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5738



Serbia and Montenegro plans a 'mini-Polyphem'
Doug Richardson

Engineers in the former Yugoslavia have begun work on a long-range anti-tank missile, writes Doug Richardson. The missile will be powered by a small turbojet engine and is intended to fly at what were described to JMR as "medium subsonic speeds".

The guidance system will be based on a trailing optical fibre, which will carry imagery from a television (TV) camera mounted in the missile, allowing it to be displayed to the missile operator. This type of guidance is used in the Rafael Spike series of anti-tank missiles, which have a range of 4-8 km, and had been used in the abandoned LFK/Aerospatiale/Italmissile Polyphem, a strike weapon with a range of up to 60 km.

The maximum range of the new jet-powered missile will be about 15 km, sufficient to allow not only long-range anti-tank engagements, but attacks against front-line air-defence assets and other tactical targets, and short-range interdiction missions.

Serbia and Montenegro already has experience of TV-homing technology, having adopted this form of guidance for the Grom B TV air-to-surface missile developed in 1996. (This missile is also known as Grom-2.) Like the earlier radio command-guided Grom A (Grom-1), Grom B has a maximum range of 12 km. Yugoimport-SDPR has claimed a 50 per cent hit rate against a 10 m-diameter target for Grom, but has not stated which version this refers to. It probably relates to the radio-command version, since the Grom B target set includes small targets such as tanks.

While the new anti-tank missile uses an optical fibre, Grom B relies on a two-way radio datalink between the missile and the launch aircraft. This system is pod-mounted.

According to Yugoimport-SDPR, in the final stages of flight Grom B is operated by the pilot/weapon system officer who directs the missile via two-way datalink to the desired aimpoint. If the primary target has left the area, the operator has the option of selecting a secondary target or steering the missile to an impact point where it can detonate without causing any damage.

A similar philosophy will probably be adopted for the anti-tank missile, with the operator monitoring the flight, identifying or selecting targets, and passing guidance commands back to the missile. The camera was described to JMR as a "TV-homing head", which would imply a lock-on and terminal homing capability.

A small turbojet engine of indigenous design and manufacture has been developed to power the new missile. The TMM-25 is a single-shaft turbojet engine, with a three-stage axial compressor, an annular combustion chamber, a single-stage axial turbine and a convergent nozzle. It has a nominal thrust of 25 daN.

Design goals for the TMM-25 included a low parts count, low production cost and suitability for local manufacture. It can operate at speeds of up to Mach 0.8 and from sea level to 16,000 ft. Other potential military applications include powered terminally guided munitions and unmanned aerial vehicles. Possible civil applications are model aircraft and auxiliary propulsion for gliders.

The TMM-25 is of modular design, its three main sub-units being the compressor module, combustion-chamber module and nozzle module. This approach is intended to allow the development of other variants, such as a rear-fan configured turbofan, an afterburning turbojet or a small turboshaft able to drive an electrical generator or a road vehicle.

The new anti-tank missile will be powered by the indigenously developed TMM-25 single-shaft turbojet.
(Source: Doug Richardson)

The technology needed for a TV-homing weapon is likely to be derived from the Grom B TV-guided air-to-surface missile, whose nose-mounted TV camera captured this image sequence during trials.

Dopuna: 31 Mar 2007 13:48

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Dopuna: 31 Mar 2007 16:58

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Vest je od 22.03.2007.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 09 Jan 2006
  • Poruke: 1519
  • Gde živiš: Beograd

Pa sad, štra da ti napišemo o oružju? Da je odlično i odlična namena? Pa sad, namena tog oružja je da prvenstveno napadne oklopne jedinice na maršu i u momentu približavanja liniji fronta, kao i ostale operativne sisteme koji su u dometu tipa komandnih vozila, vozila za vezu, komandnih mesta i slično. E sad, ovo nije ni prvo ni poslednje ooružje ovakvog tipa, koliko se sećam pre par godina su rusi prikazali vrlo sličan sistem iste namene i dometa, s time da je najavljeno povećanje dometa do 30 km. Pretpostavljam da je to moguće i sa ovim našim sistemom.
E sad ono što nema napisano je koji je kalibar rakete, kolika je masa rakete i bojeve glave. Razlog što me ovo interesuje je pitanje kolika je ta raketa, na koja sredstva može da se stavi, kolika joj je probojnost jer kao je manja od 1000mm tada nemože da uništi savremene tenkove u direktnom napadu. Način vođenja je opisan kao samonavođena raketa ali to ne znači da je u pitanju termalno navođenje kako je to napisao autor. Takođe me interesuje dali bi sličan sistem vođenja mogao da se upotrebi i za rakete dometa oko 5 km. Kao što vidiš ima mnogo nepoznanica koje treba rešiti i saznati podatke.
Sad, što se tiče budućnosti ovog oružja, e sad... Smile. Samo se seti kako su prošli projekti Bumbar, Drug, pa ona gore pomenuta Grom 2, pa da ne pominjemo mnoge druge projekte u ovoj zemlji, znane i neznane. Uzmi samo primer sistema Bumbar, POVR dometa 800 metara koja je trebala da zameni bestrzajne topove i ručne bacače tipa OSA. Sistem koji je uz manje nadogradnje lako mogao da postigne domet od 1200 metara, koji ima i u toj osnovnoj verziji probojnost od 900mm, i to bez tandem kumulativnih glava. Da li je on potreban vojsci? Jeste, pogotovu ako se uporedi sa sredstvima koja menja i koliko je povećana preciznost dejstva i samim tim smanjena i cena dejstva po cilju, koliko bi se poboljšale mogućnosti vojske u dejstvima po različitim ciljevima itd. I takav sistem nije ušao u naoružanje i prouzvodnju, a razvoj je kompletno završen. Plašim se da kad sistem koji je preko potreban nije proizveden i uveden u naoružanje da sudbina ovakvog sistema je još gora. Nažalost Sad



offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5738

E, sad.
Bumbar ulazi u proizvodnju za naše potrebe, i to ove godine kako su rekli, i to je potvrđeno.

Što se tiče ALAS projektila, on je kao što ste videli namenjen za uništavanje oklopnih jedinica. Razvijen je na bazi napuštenog POLYPHEME projektila. Za razliku od Bumbara i ostalih sličnih raketa on napada tenk od gore, sa veće visine. Ako ste videli velika krila rakete to je pošto raketa planira na visini (bar POLYPHEME) 30-50 metara, tada ze "zakqučava na cilj" i prati ga kamerom sve do udara u krov kupole tenka, što znači da može a napada tenkove na bojištu. Imajući u vidu da je oklop tenka najtanji na krovu kupole, probojnost može da bude znatno manja, probijanjem krova tenka, uništava se celo vozilo.

offline
  • Pridružio: 09 Jan 2006
  • Poruke: 1519
  • Gde živiš: Beograd

Kad vidim taj Bumbar na proizvodnoj traci i u naoružanju tada ću da verujem u to, dotad ništa. Ko je lud da veruje nekom u ovoj zemlji, pogotovu ako je političar ili visoki zaslužni oficir? Ja bome neverujem. Prvo rakete na sunce pa da se divim Smile
Pazi, znam ja kako je trebalo da dejstvuje Poliphema, pretpostavka da može da napadne odozgore je i meni pala na pamet mada nema potvrde gore. Na osnovu slike nemam ni najmanju ideju kolika je raketa a to znači da neznem ni kolika je bojeva glava. Sad, ako ona treba da napadne i neke druge ciljeve a ne samo tenkove, što je logično onda treba i relativno velika bojeva glava. Zato sam i pitao o veličini bojeve glave. Jedino što mogu da kažem je da je ideja dobra e sad da mi je malo više podataka pa da vidim šta stvarno može.

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5738

Zipa, ovo je sa izložbe informacija, koju su naši izlagaoci dali JANES novinaru, sistem zvanično još ne postoji.
Znaš kako to biva, iz inostranstva ti pošalju ispravke grešaka u priručniku za tvoj sistem moji je državna tajna...

Dopuna: 01 Apr 2007 20:01

Što se tiče veličine uporedi nos rakete u kome se nalazi CCD kamera, znači dužina kao "Maverick" ili malu duža usled turbomlaznog motora.

offline
  • Pridružio: 29 Okt 2006
  • Poruke: 1991
  • Gde živiš: nedaleko odavde

Svedski Bofors je konstruisao ''RBS-56 Bill'' PO sistem sa mogucnoscu napada ''odozgo'' (domet mu je 2200 m), a napravljena je i poboljsana verzija Bill 2. Mislim da ga u naoruzanju ima i Austrija.Nemam podataka da li je jos neko kupac.

Meni je daleko zanimljivija ideja protivoklopne minobacacke granate koju su takodjer napravili Svedjani u kalibru 120 mm.
Nemogu sad da se sjetim kakvu oznaku ima ali se sjecam da sam nekad davno citao da se moze ispaliti iz bilo kog minobacaca kalibra 120 mm.Dovoljno ju je ispaliti priblizno u smjeru prema tenkovskim jedinicama, a ona pri padu sama zahvaca cilj i navodi se na njega probijajuci ga odozgo.Prije opaljenja ju je potrebno ''programirati'' preko posebnog racunara, a to je potrebno uraditi cini mi se svaka 24h ukoliko nije bila iskoristena.Domet neznam koliki je ali mislim da je u rangu za standardnu minobacacku granatu ili bolje receno minu (dakle cca 6 km).
Zna li jos neko nesto o ovome rado bih opet procitao nesto o tome.
I Britanci su razvili svoju verziju ali u kalibru za minobacac 81 mm.

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5738

Većina minobacačkih PT mina ima radarski sistem samonavođenja.
Znači pada od gore i uključi mali radar u nosu koji upravlja krilcima i juri cilj.

Dopuna: 01 Apr 2007 21:52

Saturday, March 24th, 2007

Serbia displayed a technology demonstrator of the ALAS (Advanced Light Attack System) long-range multipurpose guided missile at the IDEX 2007 exhibition in the United Arab Emirates, writes Michal Zdobinsky. The ground- or ship-launched missile is intended for use against a wide range of armoured and soft-skinned ground and small naval targets

offline
  • Pridružio: 09 Feb 2007
  • Poruke: 257

Koja fabrika bi trebala da proizvodi ALAS?

offline
  • Pridružio: 09 Jan 2006
  • Poruke: 1519
  • Gde živiš: Beograd

@Moriarty:

Švedska minobacačka mina oznake Strix, kalibra 120mm, maksimalni domet do 6000 metara, ima IC tragač koji je navodi na toplotno kontrasni cilj. Polje vida IC senzora je 150x130 metara, elipsast tip. Ima nekoliko malih raketnih motora koji menjaju putanju mine i navode je na cilj, mksimalno skretanje ide oko 30 metara. Masa bojeve glave je 5 kg i probija oko 550mm čelika. Britanska mina Merlin je kalibra 81mm i koristi radar milimetarskog opsega za navođenje. Maksimalni domet je oko 4 km, masa oko 7kg. Ppodataka o probojnosti nemam, mada neverujem da je veća od nekih 300mm. Nadam se da je ovo zadovoljavajue po pitanju performansi. Mada oba ova sistema sigurno nisu u klasi ove rakete i da su rezultati sa ovom raketom značajno bolji od rezultata ovih minobacačkih projektila.

offline
  • kNikS 
  • Moderator u penziji
  • Pridružio: 31 Maj 2006
  • Poruke: 4640

vasiljevic ::Mada oba ova sistema sigurno nisu u klasi ove rakete i da su rezultati sa ovom raketom značajno bolji od rezultata ovih minobacačkih projektila.
A brzina paljbe, verovatnoca pogadjanja i cena?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 821 korisnika na forumu :: 11 registrovanih, 0 sakrivenih i 810 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: acov34, cikadeda, colji, Macalone, maksi007, MilosKop, Mićko, PrincipL, renvoi, tooljan, vukan0799