BRODOVI ZA ODRŽAVANJE LETELICA KLASE "WRIGHT"
Brodovi klase "WRIGHT", manje poznati u širim krugovima ali veoma značajni za izvrsenje taktičko-operativnih amfibijskih zadataka, su dva broda za odrzavanje vazduhoplova (T-AVB) od kojih je jedan u sastavu komande za pomorska prevozenja (MSC) od početka 1986. godine.
T-AVB su nastali prepravkom bivsih "civilnih" brodova-nosača kontejnera tipa "C5-S-78 a", izgrađenih krajem 60-ih godina u brodogradilistu Ingalls di Pascagonia (Misisipi).
Kupljeni su 1985 godine od strane MSC za potrebe snaga za brze intervencije.
Zahvaljujuci tim brodovima, mornarička pešadija raspolaze pokretnom opremom za odrzavanje svoje avijacije i moze da odgovori zahtevima amfibijskih brigada u područijima udaljenim od američikih baza.
Prebacivanje opreme i ljudstva za formiranje centara na kopnu, zahtevalo bi veliko angazovanje strategijskih transportnih aviona; raspolaganje pokretnom jedinicom za odrzavanje avijacije u blizini obala na koje se vrsi iskrcavanje omogućava visok stepen elasticnosti i sigurnosti u izvodjenju borbenih dejstava na kopnu.
Brodovi T-AVB su bill nosači kontejnera klase "SEABRIDGE" sa 41 clanom posade iz sastava MSC; na njih je ukrcano i oko 300 marinaca pokretne jedinice za odrzavanje avijacije.
Dva broda su modifikovana kada su već bila prevedena u mornaricku rezervu, dakle bez velikih finansijskih ulaganja RM.
Troskovi modifikacija su iznosili 45 miliona dolara za "WRIGHT" i 33 miliona dolara za "CURTISS". Izmedju ostalog, modifikacije su obuhvatile dodavanje bocnih otvora i podizanje krmene nadgradnje na tri nivoa.
Medju brojniin modifikacijama znacajni su montiranje 11 dizalica (jedna od 70 i deset od po 30 tona) i poletno-sletna staza za helikoptere tipa CH-53 E Super Stallion i konvertiplane tipa MV-22 Osprey.
Osnovni operativni kriterijum koji je doveo do opremanja T-AVB zasnovan je na povoljnosti raspolaganja brodovima za brze intervencije sposobnim da za kratko vreme budu operativno upotrebljeni (za 5 dana) i sa posadom iz rezerve.
Za vreme plovidbe do rejona borbenih dejstava ljudstvo jedinice za tehnicko odrzavanje aviona vrsi montiranje i pripremu svoje opreme - radionice za popravke su smestene u kontejnere a sastoje se iz elektronskih, mehaničarskih, motornih i drugih sekcija opremljenih najmodernijim uredjajima za odrzavanje mlazne avijacije.
Postoje i kontejneri s rezervnim delovima i sav ostali materijal neophodan za formiranje jedne vazduhoplovne baze u zoni borbenih dejstava.
Ukrcanom opremom moguce je odrzavanje jedne avio-grupe za 30 dana. Ukrcana jedinica za tehnicko odrzavanje aviona moze da izvrsava radove drugog ili treceg nivoa odrzavanja u zavisnosti od sastava avio-grupe.
Brodovi T-AVB nisu namenjeni i za opsluzivanje avijacije jer ne nose ni municiju ni gorivo.
Ovi brodovi obezbedjuju amfibijskim jedinicama nove znacajne mogucnosti omogucavajuci avio-grupama da pruze odgo-
varajucu podrsku u toku i posle iskrcavanja.
KARAKTERISTIKE BRODOVA ZA ODRŽAVANJE LETELICA KLASE "WRIGHT"
T - AVB 3 WRIGHT (bivši Mormacsun, kasnije preimenovan u SS Young America) uveden u inventar USN 1 maja 1986
T - AVB 4 CURTISS (bivši SS Great Republic) uveden u inventar USN 18 avgusta 1987
- puni deplasman: 27.000 t;
- ukupna nosivost: 15.946 t;
- glavne dimenzije: 183,5 x 27,5 x 10,4 m;
- pogonski uređaj: dva kotla i dve grupe turboreduktora General Electric od ukupno 30.000 KS (22.059 KW) na jednoj osovini;
- maksimalna brzina: 23 čvora;
- autonomija: 10.000 milja, brzinom od 20 čvorova;
- posada: 39 člana iz sastava komande za pomorska prevozenja i 290 tehničara za odrzavanje avijacije iz sastava
mornaričke avijacije.
T -AVB 3 WRIGHT
T - AVB 4 CURTISS usidren pored bolničkog broda USNS Mercy (T-AH 19)
|