Japanski razarači klase Kongo predstavljaju najmoćnije japanske brodove iz serije razarača posebno u odnosu na klase Yuki i Asagiri. Zbog štednje Japanci su izgradili samo četiri primerka: KONGO, KIRISHIMA, MYOUKOU i KHOKAI.
Razarači su građeni u brodogradilištu Micubiši u Nagasakiju dva komada, a dva su izgrađena u brodogradilištu u Tokiju.
Naime ovi razarači podsećaju na američke razarače klase “Arli Burk” ali mnogo su izmenjeni većih su dimenzija i deplasamana u odnosu na američki razarač, a posebno se ističe veliki komandni most.
Gradnja prvog broda započela je 1990 godine, a poslednji brod je ušao u upotrebu 1999 godine. Planirana je bila gradnja čak osam komada, ali je zbog zbog štednje i uvođenja nove klase razarača smanjen je broj na samo četiri komada.
Glavna uloga ovih razarača je zaštita Japana od balističkih projektila Severne Koreje i Kine, pa su ovi brodovi smešteni u dve luke: Sasebo i Jokosuka
Ovi brodvi jedini van SAD imaju borebni sistem AGEIS sa radarom RCA AN/SPY-1D, za osmatranje vazdušnog prosotra i morske površine imaju radar OPS-28D, za osvetljavanje cilja tri radara AN/SPG-62 i jedan FCS 2-21.
Od raketnog naoružanja brod raspolaže sistemom za vertikalno lansiranje raketa Standard SM-2MR Block II dometa 70 km višenamenski top OTO Breda Compatto kalibra 127/54 mm dometa 16 km i dva artiljerijska sistema Vulkan falanks kalibra 20 mm.
Brod od protivbrodskih projektila raspolaže sa dva četverocevna lansera raketa brod-brod tipa Harpun japanska znaka SSM-4 dometa 124 km. Pramačni lanser VLS FMC Mk 41 i krmeni Martin marieta Mk-41 prvi ima 29 raketa, a ovaj drugi 61 tj 90 raketa plus 74 PVO Standard i 16 protivpodmorničkij ASROC. Posada broji 27 oficira i 283 podoficira i mornara.
Inače svaki ovaj razarač dodeljen je jednjoj od četiri eksortne flote JSDMF od čega su dva broda proglašena zastavnim.
TT podaci:
Deplasman: 7250/9.485 tona, Dimenzije : dužina.161, širina 21, a visina 6,2 m. Pogon četiri gasne turbine snage 102.160 kS brzina maksimalan 30 čv daljina plovidbe 4.500 milja sa 20 čv.
nokia ::Klasa atago je još modernija i veća od klase kongo,tako da trenutno imaju 6 razarača
Pa klasa Atago je zapravo modernizovana verzija razarača klase Kngo ili unapređena verzija i to u pogledu hangara za helikoptere, veće platforme i mosta koji je za nijansu veći od Konga. osim toga zalihte topovskih granata su povećane.
Gledaj klasa atago je modernizovana i unapređena verzija klase Kongo što se i definiše u većini pomorske literature .Isitna je koja je opet nastala prepravkom klase Arli Burk flajt 2 tako da se radi o istom brodu oba imaju isto poreklo
jazbar ::Nema zahebancije sa japanskom mornaricom. Jako bi bili snažni u slučaju da se predomisle i stave na brodove i ofanzivno oružje. kad smo kod moc mornarice japana imaju oni odlicnu mornaricu iz drugog svetskog rata pa do danas japan gradi odbrambenu vojsku i vecina budzeta ide u mornarici dok u buducnost kako sam ja nesto potcuo japan e u fazi konstrukceje na nosaca na nuklearni pogon oko 65 000 tona sa parnog katapulka prvi nosac bi trebalo biti uveden 2027 drugi 2028 i treci 2030 nisam siguran neznam odakle al imam videno takve informacije
Japan tek planira da gradi nosače ako im bude skinut veto zabrane na nosače aviona iz prošlosti pre svega zbog kine i severne koreje. Prvi iskorka u tom pravcu su bili razarači kako ih oni definišu odnosno nosači helikoptera Japan je izradio studiju kojom su mu potrebni nosači helikoptera
opremljeni sa 20 protivpodmoorničkih helikoptera ili kao alternativa 20 aviona
za vertikalno poletanje i sletanje. A to je prvi iskorka ka nosačima aviona