Novi britanski nosaci aviona

1

Novi britanski nosaci aviona

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5738

Preuzeto iz "Odbrane":

Британски носач авиона

Вековима је флота Енглеске и Британије владала морима. Њени бродови и јединице били су неприкосновени и гарант стабилности Британске превласти. Први напад са носача авиона починили су британци у првом светском рату нападом са модификованих бродова, који су постали први носачи авиона на немачке хангаре за Цепелине.

Током другог светског рата, сјединјене Државе преузимају примат у флотили носача авиона. Њихови носачи постају већи и боље опремљени од британских, а и боље конструкције, док им је палубна авијација била далеко боља од британске, па и најбоља у другом светском рату. Британци су конструисали носаче базиране на предратним дизајнима, са палубама од дрвета, што се показало као катастрофално. Крај рата британци су дочакали са флотом која је била опремљена британским и америчким авионима, да би последњи квалитетни савремени авион био Ф4 Фантом. По новој стратегији НАТО-а британија је изгубил задатке за своје ударне носаче авиона. Нешто пре тога, буквално је са царства у којем сунце не залази спала на једно и фртаљ острва са малим острвцима по свету. Валика флота носача авиона није имала оправдање. По НАТО стратегији, британија је имала један једини квалитетни задатак, а то је да патролира северним морем, спречава агресорске потезе Совјетске морнарице, док је њеним носачима авиона додељена понижавајућа улога противподморничког лова.

Британија тада гради носаче авиона „Инвинсибл“: „Инвинсибл“ „Иластријус“ и „Арк Ројал“. Са доста скромним депласманом од 20,000 тона и комплетом од 22 авиона били су доста скромних могућности. Носачи су опремљени тада новим авионима „Си Хариер“ Прва проба им је била у Фолкландском рату где су слављени и глорификовани, без неког ваљаног основа. Наиме, Аргентинци су имали више пропуста него британци умешности. Рањивост носача је велика, а Аргентинци су пропустили да на острвима изграде бољу писту и пошаљу авионе на острво, тако да су британској флоти дозволили да приђе. Нападали су разараче уместо носаче и транспортне бродове и сличноИначе и сами носачи су имали проблема. Цитат једног официра британске морнарице пре пар година био је „Када смо испловљавали за Фолкланде, испраћала нас је гомила људи, док се носач, полако, достојанствено попут лабута одаљавао од обале. Поређење са лабудом је било подесно јер смо на површини изгледали грациозно, а под водом, малијачки педалали јер нам је радила само једна од две турбине!“

Следећа употреба била је на нашим просторима. За време Клинтоновске авантура на Балкану Британија је била савезник. Своје носаче је слала у напад на Српске положаје по босни и један „Си Харијер“ приликом напада на земаљске циљеве бива погођен ПВО ракетом „Стрела-2М“ и оборен. Након тога Британци су били врло пажљиви у употреби „Харијера“. Током Агресије на Србију 1999.бритнци су доста избегавали да користе „Харијере“ а посаде носача су стално извештавале о стварним или имагинарним кваровима и одлагале мисије. Мада је то највероватније била политика морнарице, која је радије задатке напада на Србију препуштала америчким А-10 и својим Торнадо авионима, а „Харијер“ се показао као већ застарело и неподесно средство.

Сами носачи су своју каријеру и заврчили на Балкану. Наиме, Британије има поново велике идеје у употреби својих снага. Осокољена некаквим како тврде, успесима на Балкану упушта се у даље интервенције попут оне у Ираку. Једноставно, носачи које има, су премали и немају никаквих капацитета. Њихова авијација је застарела и неподесна за нападе на земаљске цињеве. Због тога, одлучују се на градљу нове класе носача каква доликује великим силама. У међувремену Шпанија је саградила носач „Принципе Де Астуриас“, Француска „Шарл Де Гол“, Италија „Ђузепе Гарибалди“ чак и Тајланд „Чакри Науребет“ а Кина планира доградљу „Варјага“. Све наведене земље изузев Тајланда планирају или граде нове носаче авиона.

Британија се одлучила на средње решење.

Мали носачи авиона постали су преслаби за дејства у мисијама која изводи Британија, па је велики, ударни носач авиона постао неопходан. Тако је покренут пројекат „Будућег Носача Авиона“ ЦВФ. Ради се о великом носачу депласмана 65,000 тона, који ће носити 40 авиона ЈСФ-Ф-35. По величини он је негде између класе „Нимиц“ (САД, 90,000 тона) и „Шарл Де Гол“ (Француска, 45,000 тона). Планови су започети 2003. године, и адмиралитет је ставио у план изградњу два брода, „Краљица Елизабета“ ЦВФ-01 и „Принц од Велса“ ЦВФ-02. Први брод, „Краљица Елизабета“ треба да почне да се гради ове године, а да буде поринут 2009. у бродоградилишту „Росит“ док би морске пробе требале да почну 2010. Бродови треба да уђу у употребу 2012. и 2015. године. Носачи ће бити конвенционални са класичним погоном и са максималном брзином од 25 чвора, а при брзини од 15 чвора имаће даљину пловидбе 10,000 миља. Посаду треба да сачињава 1,200 чланова са 600 чланова летачког и помоћног особља. Брод би требао да буде оперативан седам дана без залиха горива, хране и воде. Носач треба да укомбинује не само нову електроску технологију и нове авионе, већ и нову конструкцију. Наиме, Британија разматра могућност да се промени до садашња конструкција једног командног торња. Сви досада носачи авиона имају један командни торањ у којем су смештени центри команде, навођења и комуникације. Британци сматрају да би било боље да имају два командна торња, један це имати различиту намену. Предњи торањ ће бити комана брода, а други команда летних операција. То омогућава броду допле системе, тако да неће долазити до оптерећења посада и електронике. Растерећење ће бити значајно и у случају да дође до напада на брод и да један торањ буде погођен, други би евентуално могао да преузме њег;ову улогу. Конструкције са једним торњем су високог профила и сам торањ је најрањивији, па два торња смањују шансу да непријатељ једним поготком обогаљи брод и једноставно побије сву командну посаду, п аброд неће бити лако онеспособити. То је значајно нарочито ако се узме у вид чињеница да би могући самоубилачки напади на брод са једним авионом надзвучне категорије просто разнели један командни торањ, а брод би био онеспособљен иако не би био потопљен.

Предвиђа се да командни торањ буде опремљен радаром „Сампсон“, вишенаменски радар са две антене по правцу и висини угла скена 360 степени који су смештени у плексиглас пирамидални јарбол на чијем врху се налази сфера са радарима , а командни торањ лета би био опремљан радаром „Инсајт“ С1850М снаге 1ГхЗ до 2ГхЗ. Реч је о вичезрачном радару који има елевацију 0-70 степени и домет 400 км. Електроника заузима посебно место и тврди се да је отпорна на ометање.

Палуба има две писте дугачке 160 метара. Поседују одскочну рампу. Катапулт је интересантан. Постоји план да се угради нова врста уместо досадачњег парног, електромагнетни катапулт. Кинетик у сарадњи са Америчком морнарицом изводи студију о електромагнетном катапулту дугачком 300 стопа. Потребан је редни мотор снаге 90 мегавата. Министарство одбране Велике Брит. Жели да види пројекат у стварности. Тако се програм ЕМАЛС на америчким носачима плнира у будућности.

Носач има проблема јер касне неке компоненте, као например ПВО ракете. Биће дизајниран, али и не и опремљен системима. Планира се уградња 16 о цевног вертикалног лансера АСТЕР.

Британци коначно имају велики носач авиона и ипак остаје да се види укомпоновање нових система. Веома велики број нових, неиспробаних система се планира у овај носач, посебан проблем је Ф-35 авион, који обећава, али још није ни испробан. Преостаје да се види како ће се будућност носити са овом пројектом и он са будућношћу, јер јасно је да се велике лађе поново граде, а Пацифик постаје поново жариште света. Италијани пламнирају нови носач авиона „Кавур“ који може да крца и батаљон маринаца са тенковима, Кинези Граде руски „Варјаг“ и јасно је да ће будуће градити сопствене носаче, Индијци имају руске носаче, а Британија нема намеру да седи и гледа коко се други наоружавају.




Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 30 Dec 2008
  • Poruke: 558



offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31519

Porasli troskovi programa za 25 %

Rubrika izdvajamo Smile

Citat:According to the memo, the cost of the two 65,000-ton carriers - Queen Elizabeth and Prince of Wales - is expected to increase from GBP3.9 billion to about GBP5 billion.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8630

Queen Elizabeth Class Aircraft Carrier

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2009
  • Poruke: 509
  • Gde živiš: Beočin selo

Sa 65.000 t najblizi je po deplasmanu Ruskom nosacu aviona "Admiral Kuznjecov".
Sporiji je, ali nosi vise aviona.
To je donekle i logicno, jer ce biti novije proizvodnje, a sami avioni koje nosi su manji.

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5738

Telegraph:

Cena nosača će se utrostručiti. Izgelda da odustaju od verzije sa standardnim poletanjem i sledanjem i uzimaju "jump-jet" verziju F-35.
Prvobitno je i trebalo da bude VTOL/STOL verzija F-35, ali so onda hteli standardnu ap su morali da prepravljaju dizajn nosača, sad izgelda su se zajebali u proračunu jer nemaju 300 miliona funti godišnje u narednih 6 godina za topa sad ponovo prepravljaju dizajn - u prvobitni...

Citat:Cost of refitting Royal Navy aircraft carrier trebles

The costs of refitting a Royal Navy aircraft carrier so it can be used by a new generation of fighter jets have more than trebled, defence sources have told The Daily Telegraph.

Estimates for adapting HMS Prince of Wales so that it can be used by the Joint Strike Fighter are understood have risen from £500 million to £1.8 billion.

Millions have already been spent on studies to look at how to convert the ship after ministers decided to scrap the jump-jet variant of the plane in favour of a conventional take-off and landing model. But so great is the rise in total costs, ministers are considering abandoning the plan and reverting to the Ministry of Defence’s original proposals.

Philip Hammond, the Defence Secretary, believes there is not enough money in the budget to afford the £300 million a year to carry out the work over six years.

“We are certainly looking at what’s affordable and what can be done in terms of risk and cost,” said an MoD official. “If you have an unaffordable programme you cannot ignore it.” The move is likely to be embarrassing for the Government as the changes were at the heart of the Strategic Defence and Security Review in 2010. It will also heighten criticism of the Government for disbanding the fleet of Harrier jets and selling them to US Marine Corps for “peanuts”.

Under the new plans, the Government is expected to choose the jump-jet version of the JSF, even though the take-off and landing model can fly further and carry more bombs.
The decision will also mean an end to plans for joint-carrier operations with French and American ships as they are only equipped to handle conventional fighters. To take off and land on HMS Prince of Wales, the vessel needed to be fitted with a catapult system to launch the aircraft and a “trap” to slow planes down and stop them when they land.

The MoD has earmarked up to £80 million for the conversion feasibility study and half the money has been spent.

Pressure is mounting on ministers to make a decision because of the time it will take to refit the carrier. More than 200 Navy sailors and fliers are about to begin training on US and French carriers to ensure the British ships have qualified crews when launched. Mr Hammond’s decision, expected at the end of this month, could be helped after manufacturers said technical problems with the jump-jet fighter were largely resolved.

An MoD spokesman said: “We are currently finalising the 2012-13 budget and balancing the equipment plan. As part of this process, we are reviewing all programmes, including elements of the carrier strike programme, to validate costs and ensure risks are properly managed.”

The MoD has spent $2 billion on the JSF development costs and plans to buy 138 more at almost $90 million each.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 103531

Queen Elizabeth

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31519

Stariji ali legendaran

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 103531

Polako napreduje.....
Mart 2013

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24208

^

Slika se moze naci i na wiki Smile

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

2 texta

Does anybody still need aircraft carriers?

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Getting carried away: Britain’s new aircraft carriers

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

i jos jedan


Aircraft carrier costs will be half what you think, US tells ministers

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 810 korisnika na forumu :: 17 registrovanih, 3 sakrivenih i 790 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: alek_bre, dragisa dragisa, Jez Bodez, Karaula, Kototamopeva, Laika8010, N.e.m.a.nj.a., nemkea71, Pero, PrincipL, S94, Shilok, shlauf, TheDictator, V-98, Vzor50, zziko