offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7169
|
Rad na projektu Strb 90H započet je kasnih osamdesetih po konkursu Švedske Mornarice za novo lako višenamjensko plovilo u cilju zamjene starijih Tpbs 200.
Zahtjevi su uključivali maksimalne dimenzije i istisninu ne veću od 20 tona te sposobnost korištenja čamca kao desantnog sredstva sa kapacitetom desantiranja polovine voda mornaričke pešadije (21 marinac).
Na konkurs se prijavilo nekoliko švedskih brodogradilišta, a posao je uzelo brodogradilište Dockstavarvet koje je izradilo i isporučilo prototipove 801 i 802, 1989 godine.
Posle završetka praktičnih ispitivanja, 1990, potpisana je narudžba za 120 čamaca. Od 1991 proizvedeno je od 250 do 300 komada za mornarice Švedske, Brazila, Norveške, Malezije, Meksika, Grčke, SAD.
2002, Švedska Mornarica naručila je dodatnih 27 čamaca, malo izmjenjene verzije, označenih kao Stridsbåt 90 HS - gdje S označava Skydd (zaštićeni) - Strb 90 HS je oklopljen i uključuje CBRN zaštitu (čitav čamac može biti pod nadpritiskom) - sa namjenom korišćenja u međunarodnim mirovnim operacijama. Osim dodadtnog oklopa, HS uključuje klimatizaciju za upotrebu u tropskim uslovima, hlađenje goriva, 220V generator i snažnije motore. Proizvođač označava model i kao CB 90 HI, gdje je I vjerovatno oznaka za International.
Čamac je zahvaljujući svojoj konstrukciji i karakteristikama izuzetno brz, agilan i manervabilan, naročito u plitkim, obalnim vodama i pri brzinama od 40 čvorova.
Čamac osim Šveđana koriste i Norvežani, Meksikanci, riječna policija Njemačke te američki Navy Expeditionary Combat Command kod kojih je CB 90 specifikovan kao glavni riječni čamac.
Od 2010, CB 90 su isprobavani kod Mornarica Britanije i Holandije pri velikim desantnim dokovima pri čemu je kod Holandeza usvojen kao sastavni dio amfibijskih snaga.
Od 2013, brodogradilište Pela kod Petrograda izradilo je čamac projekta 03160 "Raptor" identičan švedskom CB 90 ali osim sličnosti nema informacija o eventualnom licencnom aranžmanu.
Čamac je kod nekih lučkih kapetanija specifikovan i kao plovilo za spasavanje, a nepoznati kupac iz Abu Dabija kupio je dvije civilne verzije za luksuzaciju.
Verzije
Strb 90 L - opremljen kao bataljonsko komandno mjesto, sa kompjutersko - komunikacionom opremom i dodatnim generatorom za snadbjevanje strujom po gašenju glavnih motora. L označava "ledning" - vodeći.
Strb 90 KompL je obični Strb 90 H sa instaliranim portabl kompjuterom i komunikacionom opremom, koji omogućavaju privremeno opsluživanje komandnog mjesta nivoa čete. Napajanje obezbjeđuje prilično bučni portabl generator instaliran na palubi.
Strb 90 HS dizajniran je za međunarodne mirovne i spasilačke misije. Modifikovan je u cilju obezbjeđenja komfora u mediteranskim uslovima sa klimatizacijom, dodatnim generatorom i unutrašnjim rasporedom. Još važnije, oklopljen je i opremljen sa modifikovanim motorima koji nadoknađuju povećanu težinu.
Barem jedan Strb 90 H opremljen je komorom za dekompresiju.
Nenaoružane verzije Strb 90 H koriste se i kod švedske policije sa prilagođenim odeljcima za posadu te kod švedske službe spasa kao čamci za potragu i spasavanje.
Grčka obalska straža koristi od 1998 godine tri čamca u verziji CB90HCG, malo izmjenjenih u odnosu na čamce Norveške Mornarice.
Norveška Mornarica koristi 20 čamaca pod oznakom SB90N gdje je N oznaka za Norsk utgave (norveška verzija). Razlika između norveške i H verzija je u jednom mitraljezu 12,7mm umjesto tri, redizajniranom i poboljšanom vitlu za sidro, dodatnom generatoru za napajanje navigacije i komunikacije i po gašenju glavnih motora, redizajniranom i komfortabilnijem desantnom korpusu, dvije dodatne vodonepropusne prostorije te sofisticiranijoj navigaciji baziranoj na GPS tehnologiji norveške kompanije Kongsberg Seatex.
Barem jedan S90N, Norvežani su modifikovali u ploveću ambulantu.
Od 2004 godine Norvežani provode ispitivanja na SB90N sa bojevim gađanjima raketnim sistemom Hellfire. Jedan SB 90N opremljen je stabilisanim lanserom raketa Hellfire, baziranim na Protector (RWS), gdje je mitraljez zamjenjen modulom sa optičko osmatranje, IC kamerom i laserskim daljinometrom.
Iako su testovi uspješno sprovedeni nema naznaka o serijskom opremanju norveških C90N sa Hellfire raketnim sistemom.
Čamac je težak 20,500 kg u fulu, pokreću ga 2 x 625 bhp Scania DSI14 V8 Diesel; 2 x Kamewa FF water jets sa brzinom do 40 - 45 čvorova, radijus od 440 kilometara sa brzinom od 20 čvorova i posadom od 2 oficira i jednim inžinjerom smještenim u blindiranom kormilarskom modulu sa kokpitom avionskog tipa. Konstrukcija je od aluminijuma.
Prevozi 21 mornaričkog pešaka u punoj opremi ili 4,5 tone tereta. Desantiranje se vrši preko uske rampe na pramcu. Jedinstveno dizajnirani gornji kapak/poklopac omogućuje brzo iskrcavanje trupa i izvlačenje ranjenika na obalu.
Naoružan je sa tri mitraljeza Browning M2HB 12,7mm, jednim automatskim bacačem granata Mk 19 40mm, četiri mornaričke mine ili 6 dubinskih bombi.
Može se koristiti kao brzi napadni čamac, pri obalskoj odbrani, patroliranju i podršci specijalnim operacijama. Na krmi, 25% prostora moguće je modularno konfigurisati bilo sa dodatnom komunikacionom opremom i dodatnim napajanjem za komandno mjesto bilo sa oružnim sistemom za zadatke topovnjače.
|