offline
- Danko SVIK VRS

- Mod u pemziji
- Pridružio: 19 Maj 2009
- Poruke: 4980
- Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska
|
У току јапанских операција у Другом светском рату за ликвидацију америчког мостобрана на Гвадалканалу дошло је 26. и 27. октобра 1942. године код острва Санта Крус, до битке између поморских и ваздушних снага Јапана и САД. Првобитно ова поморско-ваздушна битка је названа трећа битка код острва Саво.
ЈАПАНСКЕ СНАГЕ
Водама Тихог океана између острва Трука и Гвадалканала крстарила је оперативна ескадра (састава 4 носача авиона, 4 бојна брода, 10 крстарица и 30 разарача) под командом јапанског вицеадмирала Конда (Нобутаке Кондо) из јапанске комбиноване флоте. Ова ескадра имала је задатак да нападне и уништи америчке флотне снаге уколико се појаве у водама Соломонових острва, и да спречи дотур америчких појачања на Гвадалканал.
Снаге вицеадмирала Конда биле су оперативно подељене на претходницу (1 носач авиона са 55 авиона, 2 бојна брода, 5 крстарица и 14 разарача), под његовом непосредном командом, и главнину, под командом вицеадмирала Нагума (Чуичи Нагумо). Састав под командом Нагума имао је 3 носача авиона са укупно 157 авиона, 2 бојна брода, 5 крстарица, 16 разарача и 4 танкера.
Јапанске подморнице налазиле су се на правцима вероватног наиласка америчке флоте, а 11. ваздушна флота на аеродромима Рабаула.
Полетање јапанских борбених авиона, са једног од носача авиона јапанске флоте током битке
АМЕРИЧКЕ СНАГЕ
Вицеадмирал Холси (Вилиам Ф. Холси), командант америчке флоте у Јужном Пацифику, поделио је своје снаге у 3 оперативна одреда (Task Force). Одред контраадмирала Кинкејда (Томас Кинкејд) у свом саставу имао је носач авиона Enterprise са 82 авиона, бојни брод, 2 крстарице и 8 разарача, одред под командом контраадмирала Марија (Џорџ Д. Марио) у свом саставу је имао носач авиона Hornet са 87 авиона, 4 крстарице и 6 разарача. Трећи одред је био под командом контраадмирала Лија (Вилис А. Ли) и у свом саставу је имао бојни брод, 1 тешку и 2 противавионске крстарице и 6 разарача.
Сем тога вицеадмирал Холси располагао је и већим бројем подморница и са око 260 авиона распоређених по базама на острвима Гвадалканал, Еспирту Санто и Нова Каледонија.
Задатак америчке флоте био је да претражи воде од Санта Крус острва, а затим да промени курс према југозападу и пресретне јапанску флоту при приближавању Гвадалканалу.
Дејство противавионске артиљерије са носача авиона CV-6 Enterprise током битке код острва Санта Крус
ПОЧЕТАК БИТКЕ
Рано јутро 26. октобра противници су се употребом извиђачке авијације открили и вицеадмирал Холси наредио је напад. Контраадмирал Кинкејд иако још без података о последњој позицији јапанске флоте, упутио је у 05 часова са носача авиона Enterprise 16 авиона, једна група америчких авиона напала је у 07 часова и 40 минута и са две бомбе погодила јапански носач авиона Zuiho. У 07 часова и 10 минута полетело је у напад са јапанских носача авиона Shokaku, Zuikaku и Zuiho 65 бомбардера, торпедних авиона и ловаца, а са америчких носача авиона Hornet и Enterprise, до 08 часова и 15 минута, 73 бомбардера, торпедна и ловачка авиона.
За време лета према противничким бродовима, дошло је до борби у ваздуху између појединх јапанских и америчких група авиона. Јапанци су у тим борбама изгубили 3 ловачка авиона, а Американци 3 ловачка и 3 торпедна авиона.
Други талас јапанских авиона (њих 44) полетео је у 08 часова и 22 минута са носача Shokaku и Zuikaku, а нешто касније полетеће још 29 авиона, али овај пут са носача авиона Junyo, који је самостално дејствовао под командом контраадмирала Какута (Какуђи Какута).
Носачи авиона су се под заштитом преосталих ловачких авиона припремали за одбрану. Тако су се у ваздуху истовремено нашли сви авиони обеју противничких страна. Већина јапанских авиона продрла је до америчког носача авиона Hornet и у 09 часова и 10 минута почела напад. За десет минута брод је погођен са 4 бомбе, 2 торпеда и два самоубилачка авиона (камиказе). У том нападу Јапанци су изгубили 25 авиона. Иако је ситуација била безнадежна, посада је приступила гашењу пожара и спасавању брода.
Прва група америчких авиона са носача авиона Hornet, 11 бомбардера и 4 ловачка авиона напала је у 09 часова и 30 минута јапански носач авиона Shokaku и погодила га са 6 тешких бомби. Shokaku је био избачен из строја. Авиони с америчког носача авиона Enterprise неуспешно су напали јапански бојни брод Kirishima. Друга група авиона са носача авиона Hornet погодила је са 2 бомбе јапанску тешку крстарицу Chikuma и онеспособила је.
Други талас од 44 јапанска авиона напао је у 10 часова и 15 минута носач авиона Enterprise који је погођен са 2 бомбе. Јапанци су у том нападу изгубили 26 авиона. У 11 часова и 20 минута око 20 јапанских авиона из групе носача авиона Junyo напала је носач авиона Enterprise без успеха због јаке противавионске артиљерије, која је оборила 8 јапанских авиона. Заостали јапански авиони, изненадно су напали у 11 часова и 27 минута амерички бојни брод South Dakota и крстарицу San Juan и погодили их са по 1 бомбом.
Противавионска артиљерија оборила је још 10 јапанских авиона. Носач авиона Enterprise прихватио је своје и авионе са носача Hornet, па је Кинкејдова група око 14 часова напустила бојиште.
КРАЈ НОСАЧА АВИОНА
HORNET
Амерички носач авиона Hornet у тегљу крстарице Northampton, уз пратњу 2 разарача, нападали су од 15 часова и 15 минута до 17 часова и 02 минута, јапански авиони и погодили га са 1 торпедом и 2 бомбе, бродови из пратње покушали су торпедима и артиљеријом потопити Hornet. Најзад 27. октобра у 01 час и 35 минута потопили су овај напуштени носач авиона јапански разарачи торпедима.
Пошто није успела да пронађе америчке бродове, јапанска флота се у поноћ 26/27. октобра упутила према острву Труку.
ГУБИЦИ
У овој бици Американци су изгубили носач авиона Hornet, 1 разарач и 75 авиона, Јапанцима је носач авиона Shokaku био избачен из борбе за девет месеци, а теже су били оштећени носач авиона Zuiho, тешка крстарица Chikuma и 1 разарач. Поред тога Јапанци су изгубили и око 100 авиона.
****************
Јапанци у поморско-ваздушној бици код Санта Крус острва и поред тактичког успеха нису остварили оперативни циљ, нити су експлоатисали постигнути успех. Отпор америчких снага на острву Гвадалканалу није био сломљен нити је америчка флота потиснута из тог подручја.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|