Бранко Димески Србин са Косова и Метохије који од 2008. живи у Норвешкој,у земљи фјордова истражује страдање наших сународника у нацистичким логорима .
Иако је последњих десетак година прикупио много података, недавно је дошао до дневника норвешког нацистичког министра Јунас Лиеа којег тренутно преводи и који га је, како каже, оставио без текста.
Ексклузивно, за "Новости", Димески говори о тој књизи која би после превода требало да буде доступна нашим читаоцима, али и о филму о страдању српских логораша у Норвешкој који ће радити са чувеним норвешким писцем и историчарем Кнутом Фловиком Турасеном и у сарадњи са режисером Кјетилом Палмкуистом.
https://www.novosti.rs/c/vesti/reportaze/1015294/s.....m-logorima
О филму који ће радити са Турасеном и Палмкуистом, Димески каже да ће се ослањати на Турасенова истраживања у којима описује страдање заробљених Срба током Другог светског рата у нацистичким логорима у Норвешкој.
- Већина заробљеника је убијена, а сведочења преживелих о логорима смрти на северу Норвешке језива. Од 4.060 затвореника живот је изгубило 2.398, а око 90 одсто затвореника били су Срби. Смештени по логорима у крајње нехуманим условима пролазили су кроз праву голготу. Већина је имала између 18 и 30 година. Најмлађи, четрнаестогодишњи дечак Миливоје Пајић, са Кордуна, послат је у смрт из НДХ, само зато јер је био Србин - препричава Димески.
Иако су филм и књига две засебне целине спаја их управо наш саговорник и његова неисцрпна истраживачка делатност о војсци и српском народу у Норвешкој. Како каже са једне стране невероватан опис војника који је свакако похвала за Војску Србије, са друге страдања и болне приче које никог не остављају равнодушним. Наизглед неспојиво, а ипак са једним циљем: да се види истина.
|